Oculus Rift
Pokračovať v čítaní
Oculus Connect 3 už zajtra. Čo môžeme očakávať ?
0

Nedávno sme Vás informovali o blížiacej sa konferencií spoločnosti Oculus, ktorá stojí za známym headsetom Oculus Rift. S blížiacou sa konferenciou Oculus Connect 3 bol zverejnený program a bolo oznámené, že celá konferencia bude streamovaná cez Twitch a NextVR.

Zoznam prednášok

Konferencia pre vývojárov virtuálnej reality Oculus Connect je doslova za rohom a tak bol uverejnený kompletný zoznam prednášok a workshopov. Na účastníkov čaká celá rada prednášok zameriavajúca sa na vývoj pre Oculus Rift alebo headset pre mobilnú virtuálnu realitu GearVR. Prednášky končia v piatok s Johnom Carmackon , ktorý si nepripravuje žiadnu reč a nenechá si hovoriť do toho, čo má rozprávať, takže často povie veci, ktoré by vedenie radšej nepočulo. Tým, že sa jedná o záverečnej slovo, Carmack sľubuje, že sa 30 hodín rozhovorov a hodnotenie aplikácií iných vývojárov premietne do jeho reči. Pre vývojárov, ktorí sa do Kalifornie nechystajú je zaujímavá informácia, že konferencia bude streamovaná aj na Twitch a tiež vo virtuálnej realite pomocou služby NextVR, ktorá je dostupná iba pre GearVR.


oc3-blog2a

Ovládače Touch

Pre zvyšok sveta bude predovšetkým očakávať cenu a dátum vydania pohybových ovládačov Touch. Niekoľko predajcov prezradilo, že bude 199 euro alebo 189 libier v UK s vydaním v kamenných obchodoch pravdepodobne 21. novembra. Dátum vydania hier pre Touch však naznačuje, že do online predaja by sa ovládače mohli dostať už 18. októbra. Každopádne už v priebehu tohto týždňa sa dozvieme ako to bude.

Bude Oculus aj v priestorovej virtuálnej realite ?

HTC Vive sa oproti Oculus Rift líši najmä sledovaním pohybu používateľa systémom nazývaným room-scale.  Oculus striktne tvrdil, že Rift je určený pre používanie v sede. Túto víziu nabúral už počas prvej Oculus Connect konferencie, keď pre predstavenie nového prototypu Crescent Bay používal ukážky v stoji. Postupne sa táto hláška vytratila a už pri uvedení spotrebiteľskej verzie Rift sa objavili ukážky určené pre použitie v stoji. Avšak na tému priestorovej virtuálnej reality Oculus stále mlčal. S blížiacim sa vydaním ovládačov Touch sa to však môže zmeniť.

Podľa niektorých zdrojov k ovládačom Touch dostanú hráči aj druhú kameru, ktorú Oculus odporúča umiestniť na opačnú stranu stola. Tým hráči získajú síce lepšie pokrytie v priestore, ale nie 360 stupňov. Keď sa otočí chrbtom, tak samotný headset je síce možné sledovať pomocou senzorov umiestnených na zadnej strane v trojuholníku, ale ak budú ovládače umiestnené pred hráčom, tak stratí viditeľnosť a tým pádom sledovanie. Je síce možné umiestniť senzory na opačnú stranu miestnosti ako v prípade Vive a tým získať 360 pokrytia a možnosť sledovania v priestore na rovnakej úrovni ako konkurenčné headset. Pre fanúšikov je možné potom pripojiť aj ďalšie kamery a tým získať naozaj veľký herný priestor.

zuckerberg_oculus-960x640

Mark Zuckerberg s ovládačmi Touch

Oculus tu zmieňuje, že nie všetci majú k dispozícii väčší priestor na hranie a predovšetkým zmieňuje ľudí v mestách, kde sú veľmi drahé nájmy ako je Rím, Londýn alebo Tokyo, ľudia žijú na veľmi malom priestore, kde ani technicky nie je možné získať priestor na room-scale. Ďalšia časť ľudí nechce vypratať priestor na hranie. Oculus teda pre svoje hry vyžaduje, aby fungovalo bez voľného pohybu a 270 stupňovým sledovanie. Ak chcú ísť vývojári ďalej a podporovať väčší priestor, nič im v tom nebráni.

Kľúčovým práve pre využitie väčšieho priestoru je systém, ktorý stráži hráčov v bezpečnom priestore. Práve tu bola veľká výhoda SteamVR a jeho strážneho systému Chaperone, na ktorý Oculus nemal adekvátnu odpoveď. S vydaním verzie sa však situácia zmenila a Oculus uverejnil vlastný strážny systém Guardian. Teda, „uverejnil“. Guardian bol dostupný vybraným vývojárom už pred týmto dátumom. A aj teraz je dostupný iba vybraným vývojárom, pretože Oculus 0.8 ho síce podporuje, ale nie vo verejnej verzii. Je tak aspoň potvrdené to, čo sa už dlhšiu dobu tušilo, že Oculus na niečom podobnom pracuje. Viac informácií sa teda dozvieme až na konferencii Oculus Connect už tento týždeň.

 

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk