360 kamery
Pokračovať v čítaní
Recenzia: Samsung Gear 360, malá, ale šikovná 360° kamerka
0
Detail
Rozmery

66.7 x 56.3 x 60.1 mm

Váha

152 g s batériou

Podporované smartfóny

Galaxy S6, S6 edge, S6 edge+, Note5, S7, S7 edge

Virtuálna realita a 360-stupňové multimédia spolu úzko súvisia. 360-stupňové multimédiá sú vďaka čoraz dostupnejším 360° kamerám bližšie k bežným ľudom. Dokonca aj najväčšie siete, ako sú Facebook a YouTube, už podporujú 360 videá a fotografie. Všetky fotografie, ktoré zachytíte na 360° kamere si môžete rovno pozrieť vo virtuálnej realite a oživiť si tak svoje spomienky. Samsung je v tejto oblasti veľký inovátor a začiatkom roka predstavil kameru Gear 360, dostupnú pre všetkých, ktorí už majú vlajkovú loď od Samsungu a chceli by vytvárať 360-stupňové zábery.

Samsung Gear 360

Ide o 360° kameru s veľkosťou 66,7 x 56,2 x 60 mm a váhou 153 g. Na jej vrchu sa nachádza 0,5” PMOLED, 72 x 32 px displej, ktorý ukazuje či je zariadenie pripojené, stav batérie a počet fotografií, ktoré môžete vytvoriť. Fotografie môžete vytvárať s 2x 15 Mpx fotoaparátmi. Natáčanie videí je v Ultra HD kvalite (3840×1920, 30 fps), fotografie 30 Mpx (7776×3888). Kamera má viacero možností pripojenia- Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4+5 GHz, Wi-Fi Direct, NFC, microUSB, microSD (do 200 GB). V jej vnútri môžeme nájsť procesor DRIMe5s, mikrofón, potlačenie šumu vetra, akcelerometer a gyroskop. Je certifikovaná IP53, čo znamená že je chránená proti prachu a vode. Nie je však určená na trvalé ponorenie do vody, ale mierne postriekanie vodou kamera prežije.


S kamerou Samsung Gear 360 sa môžete spárovať cez NFC alebo Bluetooth. Fotografie a videá sa ukladajú na SD kartu. Prečo teda Samsung neumožnil nahrávať videá a vytvárať 360-stupňové fotografie pre iné smartfóny ? Neviem, pravdepodobne preto, že nemôže zaručiť, že to pôjde s každým iným smartfónom. Pokiaľ by ste však túto kameru chceli pre svoj LG, HTC, Sony, Xiaomi, alebo iný Samsung smartfón, môžete skúsiť neoficiálnu metódu.

Recenzia Samsung Gear 360

Kameru od spoločnosti Samsung som si otestoval na ceste, aby som ju mohol používať v teréne. Kamerku som si zobral so sebou na cestu do Írska, namiesto zrkadlovky.

Príslušenstvo

Okrem samotnej kamery dostanete aj statív, ktorého nohy sú dlhé 6 cm. Pre lepší prenos je pribalené sivé látkové vrecúško značky Samsung, ktoré má zabezpečiť ochranu pri prenose. Ku kameru dostanete aj USB kábel, ale bez adaptéra a kožený pásik na zaistenie kamery.

Konštrukcia

Kamera má guľatý tvar a jej predná a zadná strana sú identické. Na oboch stranách nájdeme vypuklé šošovky, každá jedna šošovka vytvára 180° záber. Na vrchnej časti sa nachádza LED indikátor nahrávania a taktiež tlačidlo spúšť, ktoré tiež slúži ako tlačidlo potvrdenia v menu s nastaveniami.

Naľavo sa nachádzajú dve tlačidlá. Spodné slúži na zapnutie/vypnutie kamery a taktiež ako tlačidlo pre krok späť v menu s nastaveniami. Vrchným tlačidlom spárujete smartfón s kamerou a taktiež sa ním dostanete do menu. Medzi tlačidlami sa ešte nachádza LED dióda, ktorá svieti na modro pri pripojení k Bluetooth a na červeno pokiaľ sa nabíja. Máte tu tiež možnosť nájsť mikrofón. Na pravej strane nájdeme veľký kryt, ktorý je izolovaný gumou. Kryt v sebe ukrýva slot na microSD pamäťovú kartu, batériu a microUSB port pre nabíjanie a pripojenie s PC.

Fotografie

Fotografie sú v rozlíšení 30MP a 3840 x 1920. Nie sú to fotografie v 4K kvalite ale sú postačujúce, presvedčiť sa môžete sami. Kamera je veľmi rýchla, jedna sekunda a záber je hotový. V nastaveniach môžete nastaviť aj to, že bude na fotenie používať iba jeden objektív, čiže nebudete mať 360-stupňovú, ale klasickú fotografiu. Samozrejmosťou je samospúšť a jej nastavenie v sekundách. Na výber máte dve možnosti ako fotiť. Prvou je len stlačiť horné tlačidlo a fotka je hotová. Pokiaľ si ale chcete na fotke nastaviť parametre ako zapnutie/vypnutie HDR, vyváženie bielej či vyváženie expozície, musíte ho spárovať so smartfónom. Smartfón komunikuje cez Bluetooth, ale vždy sa automaticky pripojí aj cez Wi-Fi direct. Pokiaľ máte smartfón spárovaný, nabehne vám živý náhľad, teda sa Vám zobrazí priamo to, čo vidí kamera. Vy si ešte môžete nastaviť faktory ako sú potlačenie hluku vetra, zapnutie lokalizačných značiek, uhol automatickej korekcie a mnohé ďalšie.

Videá

Videá sú v rozlíšení 3840 x 1920, no zvoliť si môžete aj 2880×1440, 2560×1280(60fps) alebo 1920×960. Okrem samostatných videí vie kamera robiť časozberné videá a video slučky. Videá sú menej kvalitné, než samotné fotografie.

Batéria

Odoberateľnú batériu s kapacitou 1 350 mAh sa mi ani raz nepodarilo vybiť na 0%. Za celých 7 dní som ju nabíjal 3-krát (keď už svietila 1 palička z troch) a vytvoril som cez 414 fotografií, spolu s videami. Naozaj skvelá vydrž. Musím však podotknúť jedno a to, že väčšinu fotografií som robil bez pripojenia k smartfónu. Čiže som nevyužíval ani bluetooth a Wi-Fi. Pokiaľ by som robil fotografie so smartfónom, asi by bola batéria vybitá oveľa skôr.

Prepojenie so smartfónom a zdieľanie – Gear 360 Manager

Pre komunikáciu s kamerou potrebujete okrem Bluetooth a Wi-Fi direct aj aplikáciu Gear 360 Manager. Táto aplikácia vám umožňuje prezerať si obsah kamery, teda zobrazovanie videí a aplikácií. Taktiež, ako som spomínal, s ňou môžte zobraziť živý náhľad. Priamo v aplikácii môžete využiť tlačidlo zdieľať pre zdieľanie videí a fotografií na sociálne siete ako sú Facebook, Flickr, YouTube a pod. Samotný obsah si môžete pozrieť priamo cez Gear VR.

Úprava 360 fotografií a videí – Gear 360 ActionDirector

Prichádza tá najťažšia fáza. Všetky fotky fotoaparát ukladá do VR podoby, čo znamená, že fotografie musíte upraviť pred tým, než ich chcete zdieľať na sociálne siete, teda keď ich chcete zdieľať vo veľkom počte. Problém ale je, že cez Gear 360 Manager je zdieľanie všetkých fotiek trošku problematické. Našťastie tu máme špeciálny Windows program pre úpravu 360° multimédií – Gear 360 ActionDirector. Na úpravu videí musíte mať aktivačný kód, ten je ale súčasťou balenie. Vďaka tomu môžete jednoducho vložiť všetky fotografie a softvér ich automaticky vytvorí v panoramatickom režime. Následne ich môžete nahrať napr. na Flicker a otáčať ich či si ich prezerať vo virtuálnej realite.

Po tom, ako vložíte fotografie a videá do Gear 360 ActionDirector, sa vám automaticky vytvoria panoramatické zábery. K tým sa dostanete pravým tlačidlom – „Open File Location“. Tieto obrázky môžete následne zdieľať na sociálnych sieťach.

Prezeranie vašich panoramatických fotografií vo virtuálnej realite

Oficiálna aplikácia 360 Photos z Oculus store vás vezme na prehliadku úžasných pamiatok z celého sveta. Môžete si však pozrieť aj vlastné fotografie. Ako na to ?

Pre Gear VR

Samsung Galaxy S6 a novšie

  1. Vytvorte zložku „360Photos“ do Oculus zložky
  2. Vytvorte zložku „My images“ v priečinku Oculus/360Photos
  3. Načítajte v aplikácii zložku Oculus/360Photos/My Images

Samsung Galaxy Note 4

  1. Nakopírujte vaše obrázky na kartu SD do priečinka /Oculus/360Photos/

Pre Oculus Rift

  • Stiahneme aplikáciu 360 Photos
  • Upravíme fotky do panorámy podľa bodu vyššie.
  • Vložíme fotografie do C:\Users\MenoUzivatela\Pictures\OculusPhotos
  • Otvoríme aplikáciu a zaklikneme My Photos

Následne si môžete pozrieť svoje fotografie vo virtuálnej realite

Tipy

  1. Stojan na kamerku uchopte čo najnižšie od kamerky. Častokrát sa mi stalo, že som mal na fotke aj necht.
  2. Nikdy nerobte fotky počas chôdze, častokrát býva fotografia rozmazaná.
  3. Najlepšie spravíte, ak nebudete využívať pásik na uistenie, nakoľko môže byť vidieť na fotke.

Výhody

Jednoduchá na vytváranie fotografií
Kvalita fotografií
Vydrž batérie je vynikajúca

Nevýhody

Oficiálne podporuje len niekoľko Samsung smartfónov
Chyba ochrana proti dažďu

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk