Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Ľuďom s amputovanými končatinami pomáha virtuálna realita

Chýbajúce končatiny je v dnešnej dobe možno nahradiť elektronickými protézami. Naučiť sa ich ovládať tieto protézy je však náročné a zdĺhavé.  Tím výskumníkov z Univerzity Sheffield Hallam vo Veľkej Británií vytvoril virtuálny zážitok, ktorý pacientovi pomáha zvládnuť používanie protetickej končatiny ešte skôr, ako ju začne používať.

Zariadenie bolo predstavené na nedávnej výstave Body and Mind – Virtual Reality Prosthetics v Sheffieldskom múzeu. S modernou technológiou si tak pacient dokáže natrénovať použitie protetickej končatiny skôr, ako si ju prvý raz nasadí.


Pacient si na hlavu nasadí headset Oculus Rift a na miesto chýbajúcej končatiny aplikujú špeciálne senzory, ktoré snímajú kontrakciu svalstva. Vo VR headsete sa následne zobrazí virtuálna podoba protézy. Tá reaguje na kontrakcie svalstva, ktoré sa premietnu do jej pohybu. Mozog rozpozná silu dotyku vďaka elektrickej stimulácii nervových dráh. Pacient sa vo virtuálnej realite naučí napríklad zovrieť a uvoľniť robotickú dlaň. Pohyb sa trénuje vo virtuálnej kuchyni, kde manipuluje s náradím, ktoré sa dajú bežne nájsť v kuchyni. Okrem iného môže zdvihnúť čajník a postaviť ho na sporák či manipulovať s ovocím alebo taniermi.

VIDEO: Technológia pomáha pri použití protetických končatín (zdroj: Channel 4 news)

Virtuálnou realitou liečí aj bolesť

Učenie sa vo virtuálnou rukou má aj ďalší prínos. Pacientom pomáha pri tlmení takzvaných fantómových bolestí, teda bolestí zdanlivo pociťovaných v chýbajúcich častiach tela. Mozog pacienta vysiela príkazy na pohyb, pričom virtuálna ruka na ne reaguje, mozog nadobúda dojem, že chýbajúca končatina existuje aj v skutočnosti. Výsledkom je akési oklamanie samotného mozgu, výsledkom čoho je zmiernenie bolesti.

Zdroj : VrScout

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk