Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Virtuálna realita cez projektor Panoworks, bez potreby headsetu
0

Do virtuálnej reality sa môžeme dostať pomocou headsetu, či už Oculus Rift, alebo HTC Vive, alebo nejakého plastového headsetu pre mobilnú virtuálnu realitu. Japonský trh ale prišiel s projektorom Panoworks, ktorý môže čiastočne nahradiť pohľad do virtuálnej reality.

Headsety pre VR sa stále snažia o čo najmenšiu váhu a rozmery, pri dosiahnutí maximálneho komfortu používateľa. Ale panoworks nepracuje so žiadnym headsetom a preto sa stáva dostupný aj pre tých, ktorí majú strach z uzavretých priestorov. Zariadenie funguje na princípe projektora a plátna. Plátno predstavuje pevná kupolovitá plocha s pozorovacím priestorom o šírke 150°. Na vrchu plátna je umiestnený HD projektor, ktorý VR obsah spracuje na požadovanú veľkosť a zobrazí ho na premietacej ploche.


Panoworks

Absencia headsetu je možno úľavou pre krčnú chrbticu, no tu prichádza veľká nevýhoda a to strata možnosti intuitívneho rozhliadania sa po priestore.  Výhľad v Panoworks je od výroby ovládaný trackballom, čo nemusí byť veľmi pohodlné. Ponúka aj iné možnosti ovládania vďaka kompatibilite s Microsoft kinectom ale aj systémom Leap Motion. Panoworks bude možné dostať aj vo verzií 4K projektorom, stereoskopickým 3D projektorom, alebo 6-kanálovým surround systémom.  Cenu zariadenia nepoznáme a predaj je plánovaný zatiaľ iba pre japonský trh.

capture

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk