HTC Vive / HTC Cosmos
Pokračovať v čítaní
HTC začne predávať samostatný Vive headset iba v Číne
0

Ta najlepšia virtuálna realita pre počítač, alebo tkzv. desktopová virtuálna realita je v súčasnosti použiteľná iba s výkonným PC. Od výrobcu headsetu Oculus Riftu ale zaznelo, že pracujú na Standalone virtuálnej realite, čo znamená, že je to výkonná virtuálna realita, ktorá nepotrebuje počítač. Na tomto pracuje aj konkurent Oculusu, HTC. HTC Vive predstaví samostatnú virtuálnu realitu už čoskoro, no zatiaľ iba pre čínsky trh.

Standalone virtuálna realita

Ide o koncept virtuálnej reality bez káblov a bez nutnosti pripojenia k PC alebo konzole. Ide o zlatú strednú cestu medzi desktopovými headsetmi (Oculus Rift, HTC Vive) a cenovo dostupnou, ale obmedzenou mobilnou virtuálnou realitou. Tento headset má sledovanie polohy, ktorá je najväčším rozdielom medzi mobilným a desktopovým VR. Nevyžaduje žiadne senzory, ako desktopová virtuálna realita.


HTC Vive Standalone

Spoločnosť HTC spolupracuje so spoločnosťou Qualcomm na samostatnom VR headsete Vive, ktorý má byť exkluzívny pre čínsky trh. Headset nazývaný Vive Standalone sa nazýva ako „prémiové“ zariadenie a spustí aplikácie z obchodu pre virtuálnu realitu Viveport spoločnosti HTC. VR okuliare sú poháňané čipom Snapdragon 835 a sú založené na referenčnom dizajne All-in-One od spoločnosti Qualcomm, ktorý zahŕňa sledovanie pozícií vo vnútri bez dodatočných senzorov.

Zatiaľ nie je jasné, koľko stojí Vive Standalone, alebo aké sú jeho presné technické špecifikácie. Spoločnosť HTC údajne uverejní tieto informácie v najbližších mesiacoch po dnešnom odhalení na výstave ChinaJoy. Je to skoro podobná platforma ako HTC Google Daydream, ktorá bola vyhlásená na jar. Najväčším rozdielom je najmä to, že Google Daydream beží na aplikáciach z Google Play,  zatiaľ čo Vive pobeží na VivePorte.

HTC Standalone virtuálna realita príde do Číny

Oculus standalone headset

Portál TheVerge taktiež informuje, že po odhalení standalone headsetu od HTC Vive, konkurent Oculus tiež pracuje na podobnom projekte, no pri ich headsete spolupracujú so spoločnosťou Xiaomi na predstavení náhlavnej súpravy „all-in-one“ so špecifickým modelom pre Čínu, hoci náhlavná súprava nie je vybavená pozitívnym sledovaním. Na rozdiel od Oculus Rift, HTC Vive už má významnú prítomnosť v Číne.

Samostatné VR headsety ale majú jednu príležitosť, a to, že oslovia nový trh zákazníkov. Oslovia najmä tých, ktorí nechcú nakupovať drahé herné počítače a ani nemusia mať dostatok priestoru pre vyhradené sledovacie zariadenia. Trh s virtuálnou realitou sa tak stáva veľmi atraktívnym pre každú spoločnosť.

 

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk