Recenzia: Samsung Gear 360, malá, ale šikovná 360° kamerka

Virtuálna realita a 360-stupňové multimédia spolu úzko súvisia. 360-stupňové multimédiá sú vďaka čoraz dostupnejším 360° kamerám bližšie k bežným ľudom. Dokonca aj najväčšie siete, ako sú Facebook a YouTube, už podporujú 360 videá a fotografie. Všetky fotografie, ktoré zachytíte na 360° kamere si môžete rovno pozrieť vo virtuálnej realite a oživiť si tak svoje spomienky. Samsung je v tejto oblasti veľký inovátor a začiatkom roka predstavil kameru Gear 360, dostupnú pre všetkých, ktorí už majú vlajkovú loď od Samsungu a chceli by vytvárať 360-stupňové zábery.

Samsung Gear 360

Ide o 360° kameru s veľkosťou 66,7 x 56,2 x 60 mm a váhou 153 g. Na jej vrchu sa nachádza 0,5” PMOLED, 72 x 32 px displej, ktorý ukazuje či je zariadenie pripojené, stav batérie a počet fotografií, ktoré môžete vytvoriť. Fotografie môžete vytvárať s 2x 15 Mpx fotoaparátmi. Natáčanie videí je v Ultra HD kvalite (3840×1920, 30 fps), fotografie 30 Mpx (7776×3888). Kamera má viacero možností pripojenia- Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4+5 GHz, Wi-Fi Direct, NFC, microUSB, microSD (do 200 GB). V jej vnútri môžeme nájsť procesor DRIMe5s, mikrofón, potlačenie šumu vetra, akcelerometer a gyroskop. Je certifikovaná IP53, čo znamená že je chránená proti prachu a vode. Nie je však určená na trvalé ponorenie do vody, ale mierne postriekanie vodou kamera prežije.

#gallery-1 {
margin: auto;
}
#gallery-1 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 33%;
}
#gallery-1 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-1 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

S kamerou Samsung Gear 360 sa môžete spárovať cez NFC alebo Bluetooth. Fotografie a videá sa ukladajú na SD kartu. Prečo teda Samsung neumožnil nahrávať videá a vytvárať 360-stupňové fotografie pre iné smartfóny ? Neviem, pravdepodobne preto, že nemôže zaručiť, že to pôjde s každým iným smartfónom. Pokiaľ by ste však túto kameru chceli pre svoj LG, HTC, Sony, Xiaomi, alebo iný Samsung smartfón, môžete skúsiť neoficiálnu metódu.

Recenzia Samsung Gear 360

Kameru od spoločnosti Samsung som si otestoval na ceste, aby som ju mohol používať v teréne. Kamerku som si zobral so sebou na cestu do Írska, namiesto zrkadlovky.

Príslušenstvo

Okrem samotnej kamery dostanete aj statív, ktorého nohy sú dlhé 6 cm. Pre lepší prenos je pribalené sivé látkové vrecúško značky Samsung, ktoré má zabezpečiť ochranu pri prenose. Ku kameru dostanete aj USB kábel, ale bez adaptéra a kožený pásik na zaistenie kamery.

#gallery-2 {
margin: auto;
}
#gallery-2 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 33%;
}
#gallery-2 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-2 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

Konštrukcia

Kamera má guľatý tvar a jej predná a zadná strana sú identické. Na oboch stranách nájdeme vypuklé šošovky, každá jedna šošovka vytvára 180° záber. Na vrchnej časti sa nachádza LED indikátor nahrávania a taktiež tlačidlo spúšť, ktoré tiež slúži ako tlačidlo potvrdenia v menu s nastaveniami.

Naľavo sa nachádzajú dve tlačidlá. Spodné slúži na zapnutie/vypnutie kamery a taktiež ako tlačidlo pre krok späť v menu s nastaveniami. Vrchným tlačidlom spárujete smartfón s kamerou a taktiež sa ním dostanete do menu. Medzi tlačidlami sa ešte nachádza LED dióda, ktorá svieti na modro pri pripojení k Bluetooth a na červeno pokiaľ sa nabíja. Máte tu tiež možnosť nájsť mikrofón. Na pravej strane […]