Ako sa dostať do virtuálnej reality

Nie každý vie, čo je virtuálna realita. My sa ale usilujeme o to, aby o nej ľudia vedeli čo najviac, aj preto sme už napísali cez 340 článkov. Chýbalo tu jedno podstatné zhrnutie toho, ako sa dostať do virtuálnej reality pre úplných začiatočníkov. Poďme si teda prejsť čo je to virtuálna realita, aké sú headsety pre VR a čo všetko potrebujeme, aby sme sa dostali do inej dimenzie.

Toto je séria článkov, kde si kompletne zhrnieme : Čo je to virtuálna realita, ako sa dostať do virtuálnej reality, čo sa dá robiť vo virtuálnej realite.

1. Čo je to virtuálna realita ?

Virtuálna realita je technológia, ktorá sa v 21. storočí dostala k bežným ľuďom ako následok lacnejších LCD displejov, výpočtových zariadení a tým zrýchlila vývoj tejto technológie. Najväčší spúšťač virtuálnej reality pre bežných spotrebiteľov bol Google Cardboard, ktorý pomocou spojenia lacného kartónu a displeju zo smartfónu dokázal ľudí priviesť do 3D prostredia, a tak zobrazovať 3D modely a scény s možnosťou interakcie. Pred týmto riešením tu bol Oculus Rift, na ktorom pracoval Lucky Palmer. Tento crowdfundingový projekt nazbieral 2,5 milióna dolárov od fanúšikov. Spustil tak revolúciu a začiatok virtuálnej reality pre PC.

Základom virtuálnej reality je snaha o čo najvernejšie zobrazenie priestorových modelov a scén, manipulácia s nimi, tvorba reálneho sveta, jeho určitej časti so všetkými svojimi zákonitosťami a pravidlami, pohyb v trojrozmernom priestore a to všetko v reálnom čase. Pritom sú využívané základné postupy z oblasti počítačovej grafiky.

Zjednodušene povedané, nasadíte si na hlavu zariadenie (VR headset), v ktorom sa nachádzajú dva, alebo jeden displej. V podstate musí mať každé oko vlastný displej alebo časť obrazovky.

Po nasadení tohto headsetu sa môžete pozerať doľava, doprava, hore a dole, vytvoriť tak 360-stupňové otočenie. Počas otáčania sa vám bude meniť prostredie a vy si tak budete pripadať ako v úplne inom svete. Pohybový senzor, ktorý zisťuje otáčanie, polohu a smer sa na smartfóne nazýva gyroskop. Virtuálna realita určená pre počítač sa umožňuje za pomoci kamier prechádzať vo virtuálnom prostredí. Kamery totiž snímajú bežne neviditeľné infračervené snímače umiestnené na headsete. Tieto snímače sa nachádzajú aj na ovládačoch. Ovládače tak umožňujú simuláciu rúk vo virtuálnej realite.

Zobraziť kompletné vysvetlenie – Čo je to virtuálna realita

2. Ako sa dostať do virtuálnej reality

Aké druhy virtuálnej reality poznáme ?

Prejsť do druhej dimenzie alebo fantastického sveta virtuálnej reality je možné pomocou VR headsetov, ako som spomínal vyššie. Headsety potrebujú aj výkon iného zariadenia. Pre výkon virtuálnej reality používame smartfón, počítač alebo konzolu. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Môžem povedať, že pre beh virtuálnej reality je najlepší počítač. Nie ale bežný počítač, musí to byť výkonný počítač a spĺňať minimálne požiadavky pre beh virtuálnej reality. Takýto počítač môžeme označiť ako VR-Ready.

 Mobilná virtuálna realitaVirtuálna realita pre PCKonzolová virtuálna realitaStandalone virtuálna realitamin. rozpočet. zariadenie170€ (smartfón)1100€300€ (PlayStation 4 Pro)0 €min. rozpočet. headset25€ (Aligator VR Box2)520€ (Oculus Rift S)200-300€ (Playstation VR)200-600€Min. požiadavky pre headsetOperačný system: Android/iOSVerzia OS : Android 4.1+, iOS 8.0+Veľkosť uhlopriečky: od 4,7″ do 6″Vlastnosti smartfónu: akcelerometer, gyroskopProcesor: Intel Core i5-4590 alebo výkonnejšíGrafická karta: Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 […]