Mobilná VR
Pokračovať v čítaní
Neočarila ťa virtuálna realita ? Urobil si možno tieto 3 chyby
0

Virtuálna realita je nová technológia pre bežných ľudí. Niekoľko rokov dozadu boli špeciálne headsety veľmi drahé, no mali oveľa väčšie rozlíšenie. Postupným zlacňovaním displejov sa virtuálna realita dotiahla až na využitie aj na smartfónoch. A to je hlavný problém, prečo môžeš odvrhnúť virtuálnu realitu. Keď to raz skúsiš na lacnom zariadení a lacnom headsete neočarí ťa to až tak, ako napr. HTC Vive.

1. Zlý výber smartfónu pre virtuálnu realitu

Virtuálna realita je dostupná aj ako mobilná virtuálna realita, čiže využíva ako výpočtove zariadenie smartfón s operačným systémom Android alebo iOS. No má to niekoľko podmienok. Smartfón musí bežať na operačnom systéme Android 4.1+ alebo iOS 8.0+. Jeho uhlopriečka by mala byť od 4,7″ do 6″. Toto je často problémom, aj keď je táto podmienka splnená, treba myslieť aj na rozlíšenie. Môže byť 5,5 palcový smartfón s rozlíšením 1440 x 2560 (Quad HD) ako je napr. Samsung Galaxy S7 Edge ale aj 5smartfón Xiaomi Redmi 4X, ktorý má iba 1280 x 720, čo nie je ani full HD. Čím menšie rozlíšenie, tým je zážitok nepostačujúci.

Google Cardboard, najdostupnejšia virtuálna realita.

Mimochodom smartfón musí mať taktiež zabudované senzory, ktorými sú akcelerometer a gyroskop. Taktiež je potrebný výkon pre beh výkonných hier, čo záleží od procesora a pamäte RAM. Preto by som odporúčal štvorjadrový procesor a aspoň 3GB RAM, čo už je v tomto roku skoro štandard každého nového zariadenia. V podstate sa ale dostávame k tomu, že keď vyskúšaš virtuálnu realitu na nekvalitnom smartfóne, môže ťa to odradiť.


Tu jednoznačne odporúčam, pokiaľ testuješ mobilnú virtuálnu realitu, aspoň s nejakým z vlajkových lodí spoločnosti Samsung. Dôvod je ten, že tieto zariadenia majú vysoké rozlíšenie, nakoľko majú svoju vlastnú virtuálnu realitu. K tejto virtuálnej realite je potrebné mať VR headset Samsung Gear VR. Je špeciálne určený pre najnovšie vlajkové lode spoločnosti Samsung. Tento headset bol vytváraný v spolupráci so spoločnosťou Oculus, preto môžeš pre tento headset nájsť exkluzívny obsah. Obsahuje ovládacie prvky pre jednoduchú manipuláciu, najnovšia verzia obsahuje aj ovládač, ktorý vie zachytávať umiestnenie v priestore. Môžeš s ním tak jednoducho manipulovať vo virtuálnej realite.

Samsung Gear VR headset

Ale to majú hlavne hry, ktoré majú aspoň 200 MB, čo vlastne málo z dostupných hier na Google Play má. Sú to hry a aplikácie, na ktorých pracujú štúdia, a vyzerajú a sú naozaj prepracované. Z čoho teda vlastne značím, že softvér, ktorý je dostupný pre Gear VR má úroveň, ktorá sa dá porovnať z časti s desktopovou virtuálnou realitou, o ktorej napíšem nižšie. Taktiež pri použití vlajkovej lode spoločnosti Samsung je naozaj o výkon a rozlíšenie postarané.

2. Neskúsil si tu lepšiu formu virtuálnej reality – HTC Vive a Oculus Rift

Hovoríš si pri ponuke vyskúšať návštevu VR herne, že je to to isté ako si skúšal na smartfóne ? Ani trochu. VR headsety, ktoré sa nachádzajú v herniach s virtuálnou realitou sú HTC Vive a Oculus Rift. To sú headsety určené pre desktopovú virtuálnu realitu. Táto forma VR je pre herné PC a herné notebooky. Ide o najdrahšiu virtuálnu realitu, ale poskytuje najlepší zážitok z VR. Počítač máme skoro všetci, no počítač ktorý je označovaný ako „VR-Ready“ alebo počítač, ktorý dokáže utiahnuť softvér pre virtuálnu realitu, toho je pomenej. Veď hráči určite vedia, že hru akou je GTA 5 alebo Counter Strike: Global Offensive si len tak ľahko na mobile nezahrajú.

Z prvého hľadiska je to nemožné pre nutnosť klávesnice a myšky ,ale z toho hlavného je to výkon. Výkon, aký majú počítače od 800€ vyššie, proste žiadny smartfón nebude mať. Presne to je v tom, hry, ktoré máš pre HTC Vive, sú graficky prepracované hry, ktoré ti poskytnú iný zážitok. V prvom rade sa nachádzaš po nasadení týchto headsetov v priestore a to znamená, že viac vnímaš to, kde si a čo práve robíš vo virtuálnej realite. Používaním rúk vo virtuálnej realite vieš vytvárať interakciu s prostredím, v ktorom sa nachádzaš, či už je to svet plný zombikov v hre Brookhaven Experiment alebo v hre The Body VR, v ktorej skúmaš ľudské telo. Táto virtuálna realita ťa naozaj očarí, pokiaľ nie, tak problém môže byť v 3. kroku.

3. Zahral si si zlú hru

Virtuálna realita je nová technológia a to znamená, že aj vývojári, ktorý programujú tieto hry nemajú dostatok skúsenosti s touto technológiou. Virtuálna realita má stále niekoľko problémov. Jedným z nich je aj to, že ľudské telo, vďaka nedostatočnému rozlíšeniu nevie vnímať virtuálnu realitu až tak veľmi, ako by sme niektorí chceli. No niekedy sa vníma až príliš. Ako príklad uvádzam: ocitneš sa na horskej dráhe, stojíš, no vo virtuálnej realite práve padáš ,alebo ideš dopredu.

A to je problém, keď ľudský mozog môže mať chaos v tom, či vlastne stojíš alebo sa hýbeš. Častokrát sa stáva, že vďaka tejto udalosti môžeš mať nakoniec zlý pocit z virtuálnej reality. Párkrát sa to stalo aj mne , tento pocit sa označuje aj ako nevoľnosť, či morská choroba. Presnejšie ju však vystihuje označenie kinetóza, pretože podobné ťažkosti môžeš zažiť aj počas cesty lietadlom, autom, na horskej dráhe. Výrobcovia headsetov o týchto problémoch vedia a usilovne na ich úplnom odstránení pracujú z hardvérovej aj softvérovej stránky. No aj tak sa môže stať, že sa ti to stane. Nabudúce určite túto hru neskúšaj, skús niečo jednoduchšie, kde sa nie je treba hýbať. Napr. zaujímavá morská prehliadka The Blue alebo Beats fever.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk