Rýchly vývoj informačných a komunikačných technológií umožňuje rovnako rýchle napredovanie rôznych moderných foriem marketingu. Príkladom aplikácie modernej formy marketingu na báze informačných a komunikačných technológii je aplikácia nástrojov virtuálnej reality (VR) v rámci developerkých projektov, či už sa jedná o výstavbu bytových domov, obytných zón alebo obchodných a administratívnych priestorov. Spustenie predaja (resp. jednania o nájme) týchto nehnuteľností môže vďaka týmto technológiám začať ešte pred ich samotnou realizáciou. Celý úspech prezentovania a predaja nehnuteľností spočíva v efektívnom marketingu. Klient sa často dostáva do kontaktu s developerským projektom primárne cez jeho vizualizácie. Preto sa táto oblasť neustále a rýchlo vyvíja tak, aby uspokojila zákazníka, ktorý má záujem získať touto formou čo najviac informácií o pripravovanom projekte. Súčasný trend posúva virtuálnu realitu ako moderný marketingový nástroj stále bližšie ku zákazníkovi. Zo statických vizualizácii postupne prechádzame k dynamickým a imerzívnym formám prezentácie projektov vo virtuálnej realite. Tieto technológie umožňujú aby klient mohol prechádzať všetkými priestormi v bytovom dome, dostáva informácie o dispozičnom riešení bytu, veľkosti izieb, cene bytu a samozrejme o jeho orientácii. Vo virtuálnej realite môže simulovať výhľad z okenných konštrukcií bytu ešte neexistujúcej budovy. Podľa našich prieskumov až 94% budúcich užívateľov by chcelo využívať nástroje virtuánej reality v procese obstarávania nehnuteľnosti. Preto aj štandardný prístup predávajúceho k marketingovému mixu, može byť výrazne inovovaný práve vďaka VR.
Virtuálna realita ako marketingový nástroj
Základom virtuálnej reality je snaha o čo najvernejšie zobrazenie reálneho prostredia v umelom virtuálnom prostredí a práca s týmto prostredím v reálnom čase. Virtuálna realita je vlastne posun od jednoduchej (dvojrozmernej) interakcie človeka so strojom, do polohy, keď táto interakcia prebieha v trojrozmernom prostredí. Tieto metódy bývajú umocňované použitím špeciálnych periférií, ktoré zaisťujú obrazovú, hmatovú, zvukovú a polohovú interakciu. Pre virtuálnu realitu vo všeobecnosti platia nasledovné charakteristiky:
- všetky deje sa uskutočňujú v reálnom čase, pokiaľ možno s okamžitou odozvou na akciu užívateľa,
- virtuálny svet a objekty v ňom umiestnené majú trojrozmerný charakter, alebo aspoň vytvárajú jeho dojem,
- užívateľovi je umožnené vstupovať do virtuálneho sveta a pohybovať sa v ňom po rozličných dráhach (chodí, lieta, skáče, rýchlo sa presúva na vopred definované miesto),
- virtuálny svet nie je statický a teda s jeho časťami môže užívateľ manipulovať, pričom virtuálne telesá sa pohybujú po animačných krivkách, ovplyvňujú užívateľa a aj seba navzájom.
Podľa virtuálnu realitu v stavebníctve môžeme vzhľadom na dynamiku pozorovateľa a prostredia do rozdeliť do štyroch základných kategórií ďalej popísaných.
Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.
Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.
Ďakujeme.