Čo môžete robiť s okuliarmi pre virtuálnu realitu pre smartfón

Mobilná virtuálna realita, alebo virtuálna realita o ktorej výkon sa stará smartfón s operačným systémom Android a iOS je tá najpopulárnejšia. Ide o najdostupnejšiu formu virtuálnej reality, keďže na jej beh Vám stačí aj Google Cardboard, ktorý stojí 2€. Oveľa pohodlnejšie je to ale s VR Headsetmi, ktoré stoja od 20-60€ a sú z plastu. Pokiaľ chcete vidieť, čo môžete s takou virtuálnou realitou robiť, napíšem Vám niekoľko príkladov využitia.

Výkonný smartfón už máme skoro všetci, v zariadeniach už bežne nájdeme štvorjadrové procesory, čo poskytuje dostatočný výkon. Taktiež veľkosť uhlopriečky smartfónov je zväčša od 4,7 palca a viac, čiže pokiaľ máme dostatočne výkonný smartfón a dostatočnú uhlopriečku, môžeme využiť smartfón ako zariadenie, ktoré bude virtuálnu realitu sprostredkovať. Keďže smartfónov je obrovské množstvo, je ťažko povedať, čo je vhodné a čo nie, ale najlepší zážitok dostanete s požiadavkami spomenutými vyššie, no záleží aj na rozlíšení obrazovky, počte pixelov a kvalite displeja.

Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.

Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.

Ďakujeme.

Lajkom na našu stránku
Prispieť
Dočítať článok zadarmo

Min. požiadavky smartfónu pre beh virtuálnej reality

Operačný system: Android/iOS
Verzia OS : Android 4.1+, iOS 8.0+
Veľkosť uhlopriečky: od 4,7″ do 6″
Vlastnosti smartfónu: akcelerometer, gyroskop

Ako spustiť virtuálnu realitu

Pokiaľ už máte smartfón, ktorý spĺňa všetky požiadavky a máte zakúpený headset, môžete prejsť na obsah vo virtuálnej realite. Ak je Váš smartfón s operačným systémom Android, otvorte obchod Google Play. Ak je Váš operačný systém iOS, otvorte App Store. Vo svojom markete s aplikáciami a hrami môžete vyhľadať slovo „VR“ alebo „Virtual Reality“.

Čo môžete skúsiť ?

Vybral som niekoľko aplikácií, aby som Vám ukázal, načo všetko sa dá virtuálna realita využiť. Každú aplikáciu je treba stiahnuť, zapnúť a vložiť smartfón dovnútra headsetu. Následne už len priložíte k očiam a môžete si vychutnať obsah vo virtuálnej realite.

Spoznávanie sveta vo virtuálnej realite

Virtuálna realita nemá len tú výhodu, že dokáže vytvoriť virtuálne prostredie, ale dokážete taktiež pozerať fotografie a 360° videá. Môžeme si teda pozrieť fotografie a videá z celého sveta na vlastné oči. Docieliť to môžeme s troma aplikáciami. Prvou je aplikácia 360Cities, ktorá umožňuje spoznať skoro celý svet. Aplikácia obsahuje tisícky panoramatických fotiek vo virtuálnej realite z každého kontinentu. Ak teda máte VR headset pre mobilnú virtuálnu realitu, odporúčam si stiahnuť túto aplikáciu pre Android. iOS verzia bohužiaľ nepodporuje zobrazovanie vo virtuálnej realite. Priznám sa, že som Android verziu netestoval, keďže na VR už používam iba Oculus Rift.

Cestovanie vo virtuálnej realite s 360Cities

Druhou aplikáciou je Google Street View, ktorý určíte […]