Mobilná VR
Pokračovať v čítaní
Čo môžete robiť s okuliarmi pre virtuálnu realitu pre smartfón
2

Mobilná virtuálna realita, alebo virtuálna realita o ktorej výkon sa stará smartfón s operačným systémom Android a iOS je tá najpopulárnejšia. Ide o najdostupnejšiu formu virtuálnej reality, keďže na jej beh Vám stačí aj Google Cardboard, ktorý stojí 2€. Oveľa pohodlnejšie je to ale s VR Headsetmi, ktoré stoja od 20-60€ a sú z plastu. Pokiaľ chcete vidieť, čo môžete s takou virtuálnou realitou robiť, napíšem Vám niekoľko príkladov využitia.

Výkonný smartfón už máme skoro všetci, v zariadeniach už bežne nájdeme štvorjadrové procesory, čo poskytuje dostatočný výkon. Taktiež veľkosť uhlopriečky smartfónov je zväčša od 4,7 palca a viac, čiže pokiaľ máme dostatočne výkonný smartfón a dostatočnú uhlopriečku, môžeme využiť smartfón ako zariadenie, ktoré bude virtuálnu realitu sprostredkovať. Keďže smartfónov je obrovské množstvo, je ťažko povedať, čo je vhodné a čo nie, ale najlepší zážitok dostanete s požiadavkami spomenutými vyššie, no záleží aj na rozlíšení obrazovky, počte pixelov a kvalite displeja.


Min. požiadavky smartfónu pre beh virtuálnej reality

Operačný system: Android/iOS
Verzia OS : Android 4.1+, iOS 8.0+
Veľkosť uhlopriečky: od 4,7″ do 6″
Vlastnosti smartfónu: akcelerometer, gyroskop

Ako spustiť virtuálnu realitu

Pokiaľ už máte smartfón, ktorý spĺňa všetky požiadavky a máte zakúpený headset, môžete prejsť na obsah vo virtuálnej realite. Ak je Váš smartfón s operačným systémom Android, otvorte obchod Google Play. Ak je Váš operačný systém iOS, otvorte App Store. Vo svojom markete s aplikáciami a hrami môžete vyhľadať slovo „VR“ alebo „Virtual Reality“.

Čo môžete skúsiť ?

Vybral som niekoľko aplikácií, aby som Vám ukázal, načo všetko sa dá virtuálna realita využiť. Každú aplikáciu je treba stiahnuť, zapnúť a vložiť smartfón dovnútra headsetu. Následne už len priložíte k očiam a môžete si vychutnať obsah vo virtuálnej realite.

Spoznávanie sveta vo virtuálnej realite

Virtuálna realita nemá len tú výhodu, že dokáže vytvoriť virtuálne prostredie, ale dokážete taktiež pozerať fotografie a 360° videá. Môžeme si teda pozrieť fotografie a videá z celého sveta na vlastné oči. Docieliť to môžeme s troma aplikáciami. Prvou je aplikácia 360Cities, ktorá umožňuje spoznať skoro celý svet. Aplikácia obsahuje tisícky panoramatických fotiek vo virtuálnej realite z každého kontinentu. Ak teda máte VR headset pre mobilnú virtuálnu realitu, odporúčam si stiahnuť túto aplikáciu pre AndroidiOS verzia bohužiaľ nepodporuje zobrazovanie vo virtuálnej realite. Priznám sa, že som Android verziu netestoval, keďže na VR už používam iba Oculus Rift.

Cestovanie vo virtuálnej realite s 360Cities

Druhou aplikáciou je Google Street View, ktorý určíte poznáte. Jednoducho si môžete otvoriť na počítači Google Mapy, kliknúť na ulicu a naskočí Vám zobrazenie ulice pomocou Street View. Táto technológia je robená pomocou snímkovania panoramatických fotiek a tak si ju môžete jednoducho zobraziť aj na VR headsete. Stačí si stiahnuť Google Street View pre iOS alebo Google Street View pre Android. Následne vyberte miesto, ktoré chcete navštíviť a kliknite na ikonku Google Cardboard ako môžete vidieť nižšie. Teraz si môžete vychutnať panoramatické fotografie vo virtuálnej realite.

Spustenie VR režimu v aplikácií Street View

 

Poslednou aplikáciou je aplikácia Sygic Travel VR od slovenskej firmy, určená len pre headset Gear VR a dostupná je iba pre vlajkové lode značky Samsung, konkrétne pre Samsung Galaxy S6, S6 edge, S6 edge+, Note 5, Galaxy S7, S7 edge. Všetky zábery z aplikácie snímal Michal Gálik, profesionálny Sygic Traveler, ktorý sa stal súčasťou Sygic tímu, aby celý rok cestoval po svete, zachytával svoje zážitky a zdieľal ich s ostatnými v 360° virtuálnej realite. Spoločnosť Sygic chce do jedného roka vybudovať knižnicu tisícok rôznych virtuálnych záberov z najatraktívnejších destinácií na celom svete.

Vzdelávanie vo virtuálnej realite

Minule som čítal, akým spôsobom si zapamätáme najviac informácií. 20% z toho, čo sme počuli, 30% z toho, čo sme videli, 50% z toho, čo  sme počuli a videli a 90% z toho, čo sme sami vyskúšali. Virtuálna realita-teda bežné VR headsety nám umožňujú vidieť a počuť. Vzdelávanie teda nemusí byť plné poučiek a ich „biflenia“ sa naspamäť. Namiesto toho, už teraz vieme pozerať rôzne vzdelávacie videá alebo aplikácie na vlastné oči.

Spoznávanie ľudského tela vo virtuálnej realite

Incell je veľmi zaujímavá hra, ktorá je vlastne kombinácia prehliadky tela a horskej dráhy. Jedná sa vo svojej podstate o arkádovú závodnú hru v mikrosvete, v ktorom trať predstavuje obnovená ľudská bunka. Píše sa rok 2134 a ľudstvo to z hľadiska zdravotných vied dotiahlo k dokonalosti. Ste akýmsi futuristickým doktorom, ktorý má za úlohu zvádzať závod sa zákernými vírusmi, ktoré sa snažia dostať do stredu bunky. Cestou môžete zbierať bielkoviny, pomocou ktorých si kupujete upgrady. Spoznávanie ľudského tela vo virtuálnej realite je oveľa lepšie s aplikáciami pre Windows napr. aplikácia The Body VR.

Stiahnuť pre iOS zariadenieStiahnuť pre AndroidStiahnuť pre Gear VR.

Skúsiť môžete tiež hru Cardio VR, ktorá umožňuje nazerať na človeka pomocou röntgenového videnia.

Stiahnuť pre Android. Stiahnuť pre iOS zariadenie.

 

Spoznávanie planét vo virtuálnej realite

Aplikácia Titans of Space Vám umožní hýbať sa vo vesmíre a nahliadnuť na usporiadanie planét, ktoré sa nachádzajú blízko Zeme. Môžete porovnať veľkosti planét a mesiacov. Počas prehliadky sa dozviete zopár informácií o týchto planétach. Taktiež si môžete dokúpiť anglický komentár, ktorý Vám bude rozprávať o planétach až 50 minút.
Stiahnuť aplikáciu pre Android.

 

Hororové hry vo virtuálnej realite

Cover artSte typ človeka, ktorý sa pri hororoch vôbec nebojí ? Skúste teda hru Sisters. Táto hororová hra Vás jednoznačne dostane do riadneho pocitu strachu. Táto hra Vám, podľa väčšiny ľudí, spraví riadne zimomriavky, prebudí vo Vás desivé pocity a dokonca som čítal, že niekto vraj odhodil celý Cardboard, pretože sa zľakol. Presne takýto má horor byť. Najlepší zážitok dosiahnete, ak máte sluchátka. Nechcem veľa prezrádzať, keďže sa jedná o veľmi krátku hru. Hru Sisters odporúčam hrať hlavne v noci a so sluchátkami v tichom prostredí-vtedy to má maximálny účinok. Počas hrania tejto hry sa zimomriavky zjavili aj mne, preto túto hru jednoznačne odporúčam skúsiť. Nájdete ju ako každú hru pre Android na Obchod Play ale aj pre iOS.

 

Sociálna sieť vo virtuálnej realite

vTime je sociálna sieť vo virtuálnej realite, kde si môžete vytvoriť avatara a kecať s ľuďmi po celom svete vo virtuálnom prostredí. V tomto virtuálnom prostredí je okrem komunikácie možné aj odosielanie fotografií. Ide o dosť zaujímavú aplikáciu, aj keď ja osobne nepodporujem aplikácie tohto typu.

Stiahnuť vTime pre AndroidStiahnuť vTime pre Gear VR

Pozeranie 360-stupňových videí vo virtuálnej realite

YouTube je video platforma, na ktorej môžete nájsť množstvo videí, ale aj 360-stupňových videí. Od bežných ľudí, ktorí natáčajú prírodu, cez profesionálnych športovcov, ktorí natáčajú ako vyzerá ich šport na vlastné oči, až po profesionálov, ktorí natáčajú filmy vo virtuálnej realite. Stačí si stiahnuť YouTube pre iOS alebo YouTube  pre Android, aj keď táto aplikácia je vo väčšine Android zariadeniach predinštalovaná. Stačí nájsť video, ktoré si môžete ešte vpravo hore pri vyhľadávaní začiarknuť značkou „360°“ a kliknúť na ikonku Google Cardboard. Následne môžete sledovať video a otáčať hlavou.

Hranie hier

Samozrejmosťou je aj najväčšia oblasť virtuálnej reality, ktorou je zábava. Pre mobilnú virtuálnu realitu už existuje množstvo hier, ktoré síce nezodpovedajú kvalite, ako tie pre Oculus Rift alebo HTC Vive, ale určite sa pri nich dostatočne zabavíte. Tu je 10 hier, ktoré by ste mali vyskúšať môžete nájsť v samostatnom článku.

Už čoskoro pridám ďalšie nápady. 🙂 Prípadne môžete vyskúšať ešte niekoľko aplikácií, ktoré vybral Google a sú určene pre Google CardBoard na Android.

 

Čo ste vyskúšali Vy vo virtuálne realite a odporúčate to ? Dajte nám vedieť do komentárov 🙂

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk