Čo je to mobilná virtuálna realita ?

Mobilná virtuálna realita je virtuálna realita, ktorá beží na smartfóne s operačným systémom Android alebo iOS. Mobilná virtuálna realita je najrozšírenejšia forma virtuálnej reality, pretože je dostupná pre každého, kto spĺňa tieto dve podmienky.

Prvou podmienkou je, že je potrebný smartfón. Smartfón musí bežať na operačnom systéme Android 4.1+ alebo iOS 8.0+. Jeho uhlopriečka by mala byť od 4,7″ do 6″. Taktiež musí mať zabudované senzory, ktorými sú akcelerometer a gyroskop. Najlepší zážitok však dosiahnete s čo najvyšším rozlíšením displeja, teda s čo najväčším počtom pixelov. Už teraz máme smartfóny, ktoré majú 4K displej. Taktiež je potrebný výkon pre beh výkonných hier, čo záleží od procesora a pamäte RAM. Preto by som odporúčal štvorjadrový procesor a aspoň 3GB RAM.

Pokiaľ máte výkonný smartfón, budete potrebovať okuliare pre mobilnú virtuálnu realitu. Do okuliarov, alebo inak VR headsetu vložíte smartfón. Smartfón rozdelí obrazovku na dve časti, aby umožnil pocit virtuálnej reality. Najlacnejšou variantou je Google CardBoard, drahšou verziou sú plastové okuliare na spôsob Google Cardboard a tretie sú špeciálne headsety pre špeciálne smartfóny.

Google CardBoard

CardBoard je najdostupnejšia forma virtuálnej reality. Google na svojej konferencii Google I/O predstavil virtuálnu realitu pomocou kartónu a smartfónu. Táto krabica so šošovkami, magnetom a suchým zipsom, ktorá je akýmisi okuliarmi do virtuálnej reality. Google Cardboard si môžete buď objednať, alebo vytvoriť.

 

 

Okuliare pre mobilnú virtuálnu realitu

Pokiaľ si chcete virtuálnu realitu naozaj vychutnať, môžete si zakúpiť plastový headset, ktorý stojí od 20€ vyššie. Niekoľko z nich sme už recenzovali. Líšia sa najmä v dizajne, kvalite šošoviek, pohodlnosti a nastaviteľnosti. Tieto okuliare sú pohodlnejšie ako Google Cardboard, no neobsahujú magnet ako Google Cardboard, no môžete použiť miesto toho ovládač na bluetooth, ktorý však ale nepodporuje veľa hier. Je to ale oveľa lepší zážitok z virtuálnej reality, pretože ju nemusíte držať v rukách ako samotný Cardboard, ale jednoducho si nasadíte cez záhlavný pas headset na hlavu a môžte sledovať softvér.

Google DayDream

Daydream je platforma ktorá spája hardvér a softvér. Virtuálna realita poháňaná smartfónmi má mať špeciálnu hardvérovú výbavu, aby sa postarala o dostatočne dobrý zážitok. Nový operačný systém Android N bude optimalizovaný pre virtuálnu realitu. Prostredie systému vyzerá veľmi jednoducho. Bude to prostredie v ktorom sa budete môcť pohybovať a spúšťať aplikácie bez toho, aby ste museli otvárať cardboard a meniť aplikáciu, ako je to teraz.

Google DayDream View je prvý headset pre platformu DayDream

Cieľom tejto platformy je, aby sa s nástupom Google Daydream v Android Nougat VR zážitok na mobilných zariadeniach skonsolidoval a vyriešili sa tak problémy so súčasnou generáciou VR na smartfónoch. Nové zážitky by mali byť pre užívateľov dostupnejšie a jednoduchšie na používanie. Na strane tvorcov obsahu a výrobcov hardvéru by sa konečne mali nastaviť jasné pravidlá a akási istota, že keď niečo vyrobia s podporou Daydream, bude to fungovať na širokej škále zariadení. Google už predstavil prvý headset pre túto platformu a to DayDream View.

Samsung Gear VR

Ide o plastový VR Headset, ktorý je špeciálne určený pre najnovšie vlajkové lode spoločnosti Samsung. Tento headset bol vytváraný v spolupráci so spoločnosťou Oculus, preto môžete pre tento headset nájsť exkluzívny obsah.

 

 

 

 

Aký smartfón bude podporovať virtuálnu realitu ?

Vybrali sme pre Vás tri smartfóny z každej kategórie. Od toho najlacnejšieho, ktorý je použiteľný na VR až po najlepšie zariadenie

1. Lenovo Moto G4
Smartfón splna všetky podmienky pre virtuálnu realitu a má všetky funkcionality pre skvelý smartfón za výbornú cenu.

Lenovo Moto G4 16GB Single SIM môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


2. LG G4
Stredná trieda s 4K displejom a skvelým príslušenstvom.

LG G4 H815 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


3. Samsung Galaxy S7 Edge
Smartfóny z najvyššej rady Samsung sú robené aj pre virtuálnu realitu. Môžete na nich využívať aj softvér pre mobilnú VR určenú pre Cardboard, alebo dokúpiť Gear VR a vychutnať si lepšiu virtuálnu realitu. Aktuálna špička je S7 Edge.

Samsung Galaxy S7 Edge G935F 32GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


 

Obsah pre virtuálnu realitu