Oculus Rift
Pokračovať v čítaní
Oculus Rift S odhalený, bude nahrádzať CV verziu
0

Spoločnosť Oculus dnes predstavila nový headset Rift S, ktorý má k dispozícií nové sledovanie v priestore. VR headset tiež získa mierne vylepšenie v rozlíšení oproti pôvodnému Riftu. Významný je prechod z OLED na LCD displej.

Zbrusu nový dizajn headsetu zlepší ergonómiu slúchadiel s „halo“ popruhom a horným popruhom. Cena Oculus Rift S bude stanovená na 352,28 € na začiatku tejto jari. Dostupnosť pre Slovensko ale ostáva otázna, ako je to už zvykom.

Prvá vylepšená verzia od roku 2016

Rift S je prvým novým PC headsetom Oculus od uvedenia pôvodného Riftu v roku 2016, ale spoločnosť dala celkom jasne najavo, že toto nie je ‚Rift 2‘. Použila totiž označenie ‚S‘ moniker, ktorý sa Oculus rozhodol znamenať, že Rift S je náhradou za Rift, nie za pokračovanie.


Displej
Rozlíšenie: 1 280 × 1 440 na oko (2 560 × 1 440 celkom)
Typ: Single-fast-switch LCD
Obnovovacia frekvencia: 80 Hz
Zorné pole: „Mierne väčšie ako Rift“
Úprava IPD: Len softvér

Sledovanie
Typ: „Insight“ zvnútra – päť kamier
Schopnosti: Podporuje 6 stupňov voľnosti hlavy a sledovania regulátora
Odporúčané prostredie: Mal by fungovať v takmer akomkoľvek osvetlenom vnútornom prostredí.
Odporúčaná hracia plocha: Oculus Rift S pracuje s vaším prostredím, takže môžete hrať stojaci alebo sediaci v priestoroch veľkých alebo malých.

Kabel
Dĺžka: 5 metrov
Pripojenia: DisplayPort 1.2 a USB

Odporúčané PC špecifikácie:
Rovnaké ako Rift s výnimkou DisplayPort 1.2 alebo novší a len jeden USB 3.0 port namiesto troch

Nový LCD displej

Nové okuliare pre virtuálnu realitu Rift S sú lepšie ako originálny Rift, pre niektoré nové komponenty vo vnútri. Je to úplne nová náhlavná súprava a v skutočnosti spoločnosť Oculus hovorí, že spoločnosti Lenovo pomohli pri navrhovaní a výrobe.

Rift S prináša lepšie rozlíšenie oproti originálu. V novom Rifte bude na jeden displej rozlíšenie 1 280 × 1 440 na oko. Zatiaľ čo na pôvodný Rift to bolo od 1 080 × 1 200. Jedna sa o zlepšenie o 1,4-násobok celkového počtu pixelov. Takéto rozlíšenie je sotva rovnaké ako pri headsete Oculus Go, ale horšie ako Oculus Quest (1 440 × 1 600). Headsetu Rift S chýba hardvérové ​​nastavenie IPD na Quest, ale podporuje softvérové ​​úpravy. Čo znamená, že kábel bude nutný.

Nielen zmena rozlíšenia, ale Rift S teraz používa skôr LCD displeje ako OLED displeje v origináli. Displeje OLED majú typicky bohatšie farby a lepší kontrast ako LCD displeje, čo z nich robí skvelé pre tmavý obsah, ale LCD displeje pre VR sa v rokoch od spustenia Rift zlepšili a priniesli svoje vlastné výhody.

Medzi najväčšie prínosy prechodu na LCD cez OLED patrí zlepšenie „faktoru vyplnenia“, čo znamená menej efektu obrazovkových dverí (neosvetlený priestor medzi pixelmi). Aj keď zlepšenie rozlíšenia z Rift na Rift S neprináša výrazný nárast vernosti, prináša výrazné zníženie efektu obrazovkových dverí.

Displej Rift S beží na 80Hz, čo je zmena oproti pôvodným OLED displejom Rift, ktoré bežia na 90Hz. Oculus hovorí, že jedným z dôvodov prechodu na pomalšiu obnovovaciu frekvenciu bolo vyhnúť sa potrebe zvýšiť ich odporúčané špecifikácie VR (aby vývojári mohli pokračovať v orientácii na jednu špecifikáciu pri raste inštalačnej základne).

Šošovky v Rift S sú nové a vylepšené oproti pôvodnému Rift, a Oculus hovorí, že sú podobné tomu, čo je v Oculus Go a Quest (ktoré boli ponúkané ako majúce lepšiu prehľadnosť a menej výrazné bočné lúče).

Sledovanie v režime Inside-out s názvom Passthrough +

Spoločnosť Oculus v oblasti sledovania predbieha odhaľovanie svojho systému sledovania „Constellation“, ktorý sa orientuje na pohyb v exteriéri. To znamená, že sa zbavíte externých snímačov, ktoré sa používali doteraz. Namiesto toho využijete kamery na samotnom Rift S, aby headset mohol vypočítať svoju pozíciu v miestnosti. Ako predtým, palubná jednotka IMU vykonáva vysokofrekvenčné sledovanie, zatiaľ čo vnútorný systém sa vo veľkej miere používa na menej častú korekciu posunu.

Insight systém na Rift S je podobný Quest, ale má päť kamier namiesto štyroch, a používa inú konfiguráciu. Namiesto kamier umiestnených v rohoch predného panela náhlavnej súpravy sa nachádzajú dve kamery smerom k spodnej časti predného panela, ktoré smerujú dopredu, jedna kamera vľavo a vpravo od slúchadiel, ktoré smerujú mierne nadol a jedna kamera v hornej časti náhlavnej súpravy smerom k stropu.

Insight systém nielenže znamená, že headset je ľahšie použiteľný a nastaviteľný, ale bude tiež podporovať väčšie (potenciálne neobmedzené) hracie plochy, a tiež znamená sledovanie priestoru. So zabudovanými kamerami prináša Oculus prvýkrát aj prenosné video do náhlavnej súpravy, čo umožňuje užívateľom vidieť mimo náhlavnej súpravy prostredníctvom kamier. Oculus hovorí, že venovali zvýšenú pozornosť tomu, aby sa kamera dostala do stereofónnej a nízkej latencie.

Konečne sa tak z pohľadu bežného užívateľa nestane, že prekážku neuvidíte, namiesto toho sa zobrazí pri opustení priestora na hranie kamera, ktorá ukáže aktuálnu polohu v miestnosti. Čím vlastne vylepšil systém, ktorý sa nazýva Guardian (hraničný systém headsetu). Namiesto toho, aby ste sa pozerali na obrazovku počítača a používali ovládač na sledovanie hraníc hracieho priestoru, používatelia si budú musieť jednoducho nasadiť headset a používať passthrough, aby sa pozreli na prostredie prostredníctvom kamier na headsete. Následne pomocou ovládača sledovali čiaru na zemi a definovali hranicu.

Nový dizajn a ergonómia

Hoci pôvodný dizajn Oculus Rift CV v celku vyzeral celkom dobre, Oculus ho vylepšil v prospech niečoho nového. Spoločnosť hovorí, že spolupracuje so spoločnosťou Lenovo na dizajne a výrobe headsetu.

Najmä Oculus zmenil hlavový popruh „halo“ s kľukou na zadnej strane, ktorá napína pás. Hlavový držiak sa väčšinou opiera o čelo, zatiaľ čo zadná časť popruhu ponúka vyváženú rovnováhu. Rift S pridáva popruh cez hornú časť hlavy rovnako, ktorý pomáha distribuovať určitú váhu cez vrchol hlavy.

Oculus tiež pridal nastavenie vzdialenosti medzi objektívom a okom. Stlačíte malé tlačidlo pod a môžete posúvať priestor bližšie alebo ďalej od tváre. Toto je vítaná funkcia pre maximalizáciu zorného poľa v rôznych tvaroch tváre.

Slúchadlá na originálnom Rift boli odstránené v prospech skrytého prístupu „channeled audio“ pre Rift S, ktorý je podobný Quest and Go. Namiesto slúchadiel s ušným slúchadlom sú v oblasti okolo slúchadiel malé otvory v blízkosti každého používateľa, ktoré sa nachádzajú v ľavom a pravom zvuku. Rift S má teraz aj 3,5 mm konektor na boku náhlavnej súpravy pre používateľov, ktorí chcú používať vlastné slúchadlá.

Dátum vydania a cena

Oculus oznámil, že Rift S má vyjsť na jar a bude stáť 352,28 €. Headset nahradí pôvodný Rift, ktorý spoločnosť postupne vyraďuje z predaja. Ak si to vezmeme, virtuálna realita od spoločnosti Oculus išla o takmer polovicu dole ako prvý predávaný headset, ten totiž stál približne 600€. Čo sa týka dostupnosti na Slovensku, to ako vždy nevieme, pravdepodobne, sa ho ale pomocou najväčšieho e-shopu dočkáme aj na Slovensku.

Zdroj : RoadToVR

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk