Google DayDream
Pokračovať v čítaní
Mobilná virtuálna realita pravdepodobne končí
0

Masové rozšírenie virtuálnej reality nastalo vďaka stále lacnejším a dostupnejším displejom. Princíp Google Cardboard založený na lacnom headsete a displeji zo smartfónu zaznamenal veľký úspech niekoľko rokov dozadu. Pre smartfón tak vznikla virtuálna realita od Google aj Samsung. Tie ale v tomto roku s najväčšou pravdepodobnosťou končia.

Note 10 bol predstavený, ale mobilná virtuálna realita bola ukončená

Ako pri každom predstavení smartfónu spoločnosti Samsung z vlajkovej série, Samsung spomenie aj rozšírenú či virtuálnu realitu. Tento rok si pre novo oznámený Samsung Galaxy Note 10 prichystal funkciu na kreslenie v rozšírenej realite. Okrem toho aj plnohodnotný 3D skener.

Spoločnosť Samsung nespomenula zariadenie Gear VR počas podujatia Unpacked a od roku 2017 neaktualizovala ani informácie o VR headsete. Poslednými telefónmi, ktoré ho podporovali, boli všetky štyri modely telefónov Galaxy S10, ktoré boli oznámené vo februári, ale iba prostredníctvom adaptéra. (To isté platilo o minuloročnom Note 9.)


Samsung Gear VR
Samsung Gear VR

Na tohtoročnej konferencii Oculus Connect CTO John Carmack hovoril úprimne o stave mobilného VR a najmä o Gear VR. Aj keď je platforma Gear VR technicky stále podporovaná a vývojári pre ňu môžu vydávať hry, do budúcnosti sa s ňou už ani neplánuje.

Dôvodom prečo o mobilné VR nie je taký záujem je aj zátaž na batériu. V priebehu hodiny išla batéria pri používaní VR aj o 50% dole. Treba si uvedomiť, že mobilná VR dokázala vytvárať celkom zaujímavý pôžitok a nevyžadovala až tak veľké investície, ako desktopová virtuálna realita. No väčšina ľudí po dvoch, či troch vyskúšaniach headset odložila. Spoločnosť Oculus nie je jediná, ktorá ukončuje vývoj.

Google Daydream končí taktiež, nie je oň záujem

Daydream je platforma od Google, ktorá spája hardvér a softvér. Virtuálna realita poháňaná smartfónmi, má špeciálnu hardvérovú výbavu, aby sa postarala o dostatočne dobrý zážitok. Operačný systém Android N začal byť optimalizovaný pre virtuálnu realitu.

Prostredie systému je veľmi jednoduché. Je to prostredie, v ktorom sa budete môcť pohybovať, spúšťať aplikácie bez toho, aby ste museli otvárať headset a zmeniť aplikáciu, ako je to teraz. Medzi podporovanými zariadenimi bolo niekoľko najnovších vlajkových lodí. Pre túto platformu bol predávaný oficiálny headset od spoločnosti Google a to VR headset Google Daydream View.

Headset Google Daydream View
Headset Google Daydream View

Spoločnosť Google niekoľko dni dozadu predstavila svoje nové smartfóny Google Pixel 4 a Pixel 4 XL. Potvrdila ale, že tieto modely už nebudú podporovať platformu Google Daydream. Taktiež bolo oznámené ukončenie predaja headsetu Daydream View.

Platforma Daydream bude ale naďalej bežať. Majitelia aktuálne headsetu Daydream View teda nemusia svoj headset vyhodiť. Má to ale háčik. Nový obsah už nebude pribúdať. Taktiež sa nedočkáme ani nových aktualizácií.

Oficiálne stanovisko spoločnosti Google hovorí o tom, že sa chce viac zameriavať na rozšírenú realitu a to konkrétne Google Lens AR, AR navigáciu v aplikácii Mapy a AR vyhľadávač obsahu na internete. Dôvodom je, že virtuálna realita potrebuje pre svoj beh VR headset. Rozšírená realita vyžaduje iba fotoaparát, ktorý má skoro každý jeden smartfón.

Standalone ako náhradník

Z mobilnej virtuálnej reality tak prechádzame na standalone, ktorá na svoj beh nepotrebuje ani smartfón ani výkonný počítač. Je takým zlatým stredom. Stačí nasadiť na hlavu a môžete si vybrať z rôzneho typu zážitkov. Je síce obmedzená vnútornou pamäťou a batériou. Poskytuje ale plnohodnotný zážitok kdekoľvek. Niektoré headsety nepotrebujú ani senzory na sledovanie v priestore, nakoľko sa na headsete nachádzajú kamery. Prípadne využívajú akcelometer a gyroskop podobne ako smartfóny.

Oculus Go je standalone headset

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk