Recenzie
Pokračovať v čítaní
Recenzia Oculus Rift CV, najznámejšieho headsetu pre VR
TOP Prispevok
0

Oculus Rift je jeden z najznámejších projektov vo svete virtuálnej realityStále nie je dostupný pre Slovensko oficiálnym spôsobom, ale my sme si pre Vás už pripravili recenziu. Oculus Rift bol niekedy v štádiu vývoja. Bol v dvoch testovacích verziách pre vývojárov s označením DK. Na finálnu, teda spotrebiteľskú verziu CV bola pred-objednávka v januári 2016.

Čo je to Oculus Rift a aký je princíp virtuálnej reality ?

dizajn
Ide o náhlavnú súpravu (headset) s dvomi šošovkami. Samotný headset obsahuje dva samostatné displeje typu OLED s kombinovaným rozlíšením 2160 × 1200 (každý zvlášť má 1080 × 1200) bodov. Neoddeliteľnou súčasťou pohltenia v 3D priestore je tiež dokonalý zvuk. Ten je realizovaný pomocou vstavaných kvalitných slúchadiel. Hlavný rozdiel ale spočíva v tom, že obraz je v prípade VR headsetu v bezprostrednej blízkosti používateľa a v reálnom čase sa zároveň prispôsobuje polohe hlavy. Pokiaľ sa teda používateľ pozrie do strany, zmení sa i jeho zorné pole vo virtuálnom svete.

Odporúčané požiadavky pre Oculus Rift

  • Procesor: Intel Core i5-4590 alebo výkonnejší
  • Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 alebo výkonnejšia
  • RAM: 8 GB a viac
  • Konektivita: HDMI 1.3 obrazový výstup, 3 × USB 3.0, 1 × USB 2.0
  • Operačný systém: Windows 7 SP1 alebo novší

Moja zostava : i7-4790K Quad Core 4GHz, Asus GeForce GTX 1070, 16 GB RAM, Asus Z97-Pro Gamer


Recenzia na spotrebiteľskú verziu Oculus Rift

Balenie

Oculus Rift je radosť rozbaľovať, je to pôžitok, na ktorom si dali niekoľko rokov záležať na každom jednom detaile. Po otvorení boxu, v ňom nájdeme samotný headset, senzor, malý ovládač pre obsah Oculusu. Bez návodu, jediný návod je kartička, nalepená na hornej časti Oculus Rift, kde nájdeme odkaz na inštaláciu Oculus Riftu, alebo tzv. setup.  Ale to nie je všetko, po odklopení senzoru do pravej časti v krabici nájdeme aj ovládač pre Xbox One s USB zariadením, vďaka ktorému ho môžeme využívať aj na PC. Samozrejmosťou sú aj baterky, príručka, nalepky a pod.

balenieoculus

Krabica s Oculus Rift

Setup

Po tom ako si vybalíte Oculus Rift, postavíte senzor na stolík a všetko zapojíte do USB a HDMI slotu, potrebujeme si stiahnuť setup, ktorý som spomínal vyššie. Setup je veľmi jednoduchý, intuitívny a myslím, že ani človek, ktorý nevie anglicky, by s tým nemal nejaký problém. Hneď na začiatok sa musíte prihlásiť alebo zaregistrovať do Oculus konta, následne si vytvoríte profil, základne údaje, fotku a pod. Potom prebieha testovanie USB portov a HDMI portu na Oculus Rifte, zobrazí sa Vám, či ste všetko zapojili správne. Po tom ako skontrolujete zapojenie prichádza na rad aktualizácia, počas ktorej by ste nemali zariadenia odpájať.

Ak všetko prebehlo v poriadku, prichádza na rad Oculus Remote, teda ovládač špecializovaný pre Oculus Rift. Taktiež sa aktualizuje ovládač a teraz je potrebné nastaviť senzor. Senzor musíte položiť 1 meter od Vás. Musíte odstrániť všetky chrániče, ktoré tam boli na začiatku a musíte senzor nasmerovať na Vašu hlavu. Následne prichádza na rad Xbox ovládač, ktorý musíte prepojiť s USB zariadením na jeho hľadanie. Do xbox ovládača je treba vložiť batérie a zapnúť ho ako je to bežne s tlačidlom loga xboxu. Následne treba na USB zariadení stlačiť tlačidlo pre hľadanie ovládača, a súčasne treba aj na boku ovládača stlačiť tlačidlo pre spárovanie oboch zariadení.

Potom už ideme otestovať samotný headset, ktorý si nastavíme na hlavu, zaostrime na spodnej strane posuvným ovládačom. Následne si ho upevníme na mieru pomocou pásikov, ktoré sa nachádzajú hore a na stranách. S Xbox alebo Oculus ovládačom potvrdzujeme voľbu, teda ak vidíte všetko správne a zaostrili sme si všetko na mieru, prichádza ukážka toho, čo Oculus dokáže. Hneď na začiatok sa ocitnete na planéte Mars a pred Vami sa bude pohybovať a hovoriť k Vám mimozemšťan. Po stlačení tlačítka sa presuniete ku krásne vymodelovanému virtuálnemu mestu. Potom Vám ponad hlavou prejde dinosaurus, ktorý utiekol z múzea. Sú to úžasne momenty, ktoré nemôžete zažiť ani s kvalitným smartfónom ako Samsung Galaxy S7 s Gear VR, je to prosto neporovnateľné s mobilnou virtuálnou realitou.

Oculus Home

Po všetkých demách sa ocitnete doma, teda doma ako doma. Oculus Home je vymodelovaný dom, v ktorom sa nachádzate, vpredu máte 3 menu. Vľavo máte Vaše tituly, ktoré sú programy a hry vo virtuálnej realite, ktoré sa nachádzajú v Oculus Store a naposledy ste ich použili.  V prednej časti nájdeme najlepšie tituly, odporúčané tituly, najlepšie hodnotené a pod. Napravo máte Váš profil, zoznam kamarátov. Je to ako keby Váš priestor, po nasadení headsetu budete vždy vidieť Oculus Home, samozrejme ak nespustíte inú aplikáciu.

Oculus Store

Pamätám si, ako to bolo niekedy, keď bol Oculus vo vývojárskej verzii a vy ste si mohli testovať rôzne aplikácie tak, že ste si stiahli aplikáciu a zapli .exe program. Pre finálnu verziu už to tak nie je. Po setupe máte jeden program a to Oculus, bez headsetu v ňom nájdeme obchod s hrami, podobné ako Steam. Podobné ako Steam no o dosť slabšie. Môžeme v ňom jasne vidieť, že je to robené prevažne pre americký trh. Narážam na ceny niektorých titulov, ktoré sa cenovo rovnajú takým hrám ako je GTA 5. Ale samozrejmosťou je, že môžeme využívať aj externe aplikácie a hry zo Steamu, stačí len v nastaveniach zakliknúť aj iné zdroje, podobné ako je to v OS Android.

oculus-store

3 tituly zdarma, teda len dve

Na zadnej strane obalu pre Oculus môžeme nájsť informácie o 3 hrách zdarma, ktoré budu pre každého, kto si zakúpi. EVE: Valkyrie, Lucky Tale a Farlands. EVE: Valkyrie, teda 50€ hru si bohužiaľ nezahráme zdarma, aj keď je v obale, pretože vraj bola iba pre tých, ktorí si objednali Rift do marca 2016. Lucky Tale je zaujímavá hra, pri ktorej sa mi trošku zakrútila hlava. Môžem to prirovnať k známej hre Crash Bandicoot, kde ste skákali, ničili prekážky, len v tejto hre to precítite oveľa viac. Budete priamo v nej a budete sa pozerať na postavu z hora, teda z 3D pohľadu. K hre využívate xbox ovládač a ide o zaujímavú hru pre deti. Farlands je hra, ktorá ma veľmi zaujala, s ňou budete môcť spoznávať nové planéty. Krásne vymodelované prostredie plné slnka a príšer. Pozrite si taktiež ďalších 17 hier, ktoré máte zdarma k Oculus Rift + Touch.

Aplikácie a hry zdarma

V Oculus Store je toho, čo je zdarma pomenej, no za spomenutie stojí sociálna sieť vo virtuálnej realite vTime, v ktorej si môžete pozrieť prekrásne vymodelované terasy Paríža, či New Yorku. Pozrieť si môžete aj zaujímavé videá od Discovery z rôznych prostredí. Táto aplikácia je dostupná aj pre mobilnú virtuálnu realitu. Skúsiť si môžete aj Minecraft, no bohužiaľ iba pre Windows 10 a ten ja zásadne odmietam. Ale môžete si pozrieť aj veľmi zaujímavý krátky film s prezidentom USA po amerických národných parkoch. Alebo si môžete pozrieť celý svet s aplikáciou 360Cities. Samozrejmosťou je aj Video Player.

Softvér z iných strán

Ak Vám nestačí obsah pre Oculus z oficiálneho obchodu, môžeme skúsiť napr. platformu Steam, kde nájdeme 232 hier pre Oculus Rift, niektoré zdarma a free-to-play, niektoré platené. Programov si môžete nájsť oveľa viac, či už prehrávač videí pre VR – VR Player, alebo VorpX, ktorý prispôsobí každú jednu hru pre Oculus Rift. Určite môžete očakávať mnoho nových recenzií hier pre Oculus Rift už čoskoro.

Dizajn

Čo sa týka dizajnového hľadiska, ide o veľmi kvalitný headset, ktorý sa nedá porovnať s tým čo som testoval doteraz. Testoval som už mnoho plastových headsetov pre mobilnú virtuálnu realitu, ale toto je neporovnateľné. Medzi DK2 čo je vývojárska verzia a CV verziou pre bežných spotrebiteľov, ide o veľmi veľký rozdiel a mnoho rokov skúsenosti. Všetko vyzerá luxusne, až na tie káble. Povrch Oculus Riftu je z mäkkej technickej textílie na povrchu, na ktorej časom nájdeme aj malé častice prachu. Zadná časť, ktorá nám pridržiava headset na hlave je z mäkkého plastu. Z vnútornej strany je potiahnutá umelým semišom príjemným na dotyk. Táto časť sa dá prispôsobiť pre rôzne veľkosti hlavy a to pásikmi, ktoré sú ukončené pogumovaným suchým zipsom na hornej aj bočných stranách. Na držiaku môžeme nájsť prispôsobiteľné slúchadla. Ako na každom plastovom headsete pre pohodlné držanie headsetu na tvárovej časti je po celom obvode mäkká pena.

To je zatiaľ všetko, recenziu budem ešte upravovať a dopĺňať.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
86%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
14%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk