Recenzia – Oculus Touch – Priestorová virtuálna realita s Oculus Rift

Prednedávnom spustil Oculus predaj ovládačov k VR headsetu Oculus Rift. Ovládače Oculus Touch umožňujú využívať ruky vo virtuálnej realite a taktiež umožňujú priestorovú virtuálnu realitu, podobnú HTC Vive. S ovládačmi teda môžete stáť a používať ruky v priestore. Pozrite sa na recenziu Oculus Touch.

Priestorová virtuálna realita, nazývaná aj room-scale, bola dlhý čas dominantou headsetu HTC Vive. Oculus priestorovú virtuálnu realitu nepodporoval a jej podporu ohlásil až v októbri tohto roku na Oculus Connect 3. Ohlásenie prebiehalo najmä v tom duchu, že pokiaľ budete chcieť svoj headset využívať aj postojačky, budete si musieť dokúpiť Oculus Touch. Ide o ovládače pre obe ruky, ktoré kopírujú pohyb rúk vo VR. K ovládačom dostanete ďalší senzor, ktorý Vám umožní priestorovú virtuálnu realitu s headsetom od firmy Oculus.

Recenzia
Doprava

Oculus Touch som si objednal z anglického Amazonu, keďže je to jediná cesta. Na Slovensku sa nepredáva Oculus oficiálnym spôsobom a jeho predaj je iba v týchto krajinách : Austrália, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Island, Japonsko, Kanada, Nemecko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Španielsko, Švédsko, Taiwan, Taliansko, Veľká Británia, USA. Kedy bude predaj aj u nás nikto nevie, no konkurenčný HTC Vive má výhodu, pretože zaradil do predaja aj Českú republiku. Objednávku som na Amazone odoslal 24.12 a 31.12 bol u mňa.

Balenie

Oculus Rift je radosť rozbaľovať, je to pôžitok, na ktorom si dali niekoľko rokov záležať na každom jednom detaile. Tak ako aj Oculus Rift, tak aj ovládače sú úžasne zabalené a sú schopné prenosu. Po otvorení boxu v ňom nájdeme dva ovládače, každý pre jednu ruku, senzor na snímanie pohybu, dve batérie a držiak na gitaru. Opäť tu nie je žiadny návod. Jediný návod je kartička s bezpečnostnými informáciami.

#gallery-1 {
margin: auto;
}
#gallery-1 .gallery-item {
float: left;
margin-top: 10px;
text-align: center;
width: 50%;
}
#gallery-1 img {
border: 2px solid #cfcfcf;
}
#gallery-1 .gallery-caption {
margin-left: 0;
}
/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

Ohľadom Touchu

Dôvod prečo prišli Oculus Touch ovládače až teraz, je podľa spoločnosti Oculus to, že si dali záležať na každom detaile, čo trvalo dosť dlhý čas. Osobne si myslím, že už nešlo tolerovať to, že Oculus Rift bol vytváraný len na sedenie. Spoločnosť HTC využila potenciál VR a pretransformovala ho do priestoru. Predsa len, môžete hrať viac hier v stoji, ako v sede, čo viacero ľudí bralo ako jednoznačnú výhodu HTC Vive. Spoločnosť Oculus sa teda tiež začala zameriavať na vývoj do priestoru. Na konferencii Oculus Connect 3, ktorá sa konala v San Franciscu v októbri 2016 predstavila Oculus Touch. Oculus Touch neboli robené ako bežné ovládače, pretože tieto ovládače majú za úlohu úplne pretransformovať ruky do virtuálnej reality. Nevyzerajú ako bežný ovládač, ani sa nepodobajú tým od HTC Vive.

Dizajn

Začnem tým podstatným a to je, že sú veľmi ľahké. Jeden ovládač má 136g- pre porovnanie Xbox ovládač váži 285g. Teda vďaka tomu, že sú ľahké Vás nebudú zaťažovať ani pri dlhšom hraní. Sú ergonomické, príjemné a skvele sa držia v rukách. Na hornej časti ovládača sa nachádza páčka, dve tlačidlá na hranie a jedno tlačítko. Tlačítko na pravej ruke smeruje do Oculus Menu a to v ľavej ruke je na nastavenie v hre. Okrem toho tam je ešte plocha vyhradená pre palec, ak s nim nič nerobite.  Na ovládači […]