Oculus Rift
Pokračovať v čítaní
Ako funguje room-scale pre Oculus Rift
0

Priestorová virtuálna realita, nazývaná aj room-scale bola dlhý čas dominantou headsetu HTC Vive. Oculus priestorovú virtuálnu realitu nepodporoval a jej podporu ohlásil až v októbri tohto roku na Oculus Connect 3. Ohlásenie prebiehalo najmä v tom duchu, že pokiaľ budete svoj headset využívať aj postojačky, budete si musieť dokúpiť Oculus Touch. Ide o ovládače pre obe ruky, ktoré kopírujú pohyb rúk vo VR. K ovládačom dostanete ďalší senzor, ktorý Vám umožní priestorovú virtuálnu realitu s headsetom od firmy Oculus. Pozrite sa nato, ako to celé vyzerá.

Oculus Touch – ovládače pre Oculus Rift

Na poriadny ovládač pre Oculus Rift sa čakalo veľmi dlho. Oculus Touch sú ovládače, ktoré Vám umožňujú používať ruky vo virtuálnej realite. Nevyzerajú ako bežný ovládač, ani sa nepodobajú tým od HTC Vive. Tieto ovládače skúmajú presne vaše prsty pomocou senzorov. Každé zdvihnutie ukazováka, prostredníka atď. sa ukáže vo virtuálnej realite. Sú to ľahké a jednoduchšie ovládače robené aj na to, aby pri dlhšom hraní nezaťažovali ruky. Vážia 136g, pre porovnanie, Xbox ovládač váži 285g. Na ovládači sa nachádza páčka, dve tlačidlá na hornej strane, spúšť a postranné tlačidlo na prostredník, ktoré slúži na chytanie objektov. Ďalšia oblasť, ktorou sa Oculus posunul o veľký krok dopredu je vibračná odozva. Pre Touch si viete nastaviť aj vibračnú frekvenciu alebo vlastný ‚tvar‘ vibrácie. Vďaka tomu je možné simulovať celú radu efektov, ktoré dopĺňajú zážitok z VR. Cena Oculus Touch je cca. 200 € a predávať sa začali dnes 6. decembra.

Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.

Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.

Ďakujeme.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
100%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk