Oculus Rift
Pokračovať v čítaní
Ako funguje room-scale pre Oculus Rift
0

Priestorová virtuálna realita, nazývaná aj room-scale bola dlhý čas dominantou headsetu HTC Vive. Oculus priestorovú virtuálnu realitu nepodporoval a jej podporu ohlásil až v októbri tohto roku na Oculus Connect 3. Ohlásenie prebiehalo najmä v tom duchu, že pokiaľ budete svoj headset využívať aj postojačky, budete si musieť dokúpiť Oculus Touch. Ide o ovládače pre obe ruky, ktoré kopírujú pohyb rúk vo VR. K ovládačom dostanete ďalší senzor, ktorý Vám umožní priestorovú virtuálnu realitu s headsetom od firmy Oculus. Pozrite sa nato, ako to celé vyzerá.

Oculus Touch – ovládače pre Oculus Rift

Na poriadny ovládač pre Oculus Rift sa čakalo veľmi dlho. Oculus Touch sú ovládače, ktoré Vám umožňujú používať ruky vo virtuálnej realite. Nevyzerajú ako bežný ovládač, ani sa nepodobajú tým od HTC Vive. Tieto ovládače skúmajú presne vaše prsty pomocou senzorov. Každé zdvihnutie ukazováka, prostredníka atď. sa ukáže vo virtuálnej realite. Sú to ľahké a jednoduchšie ovládače robené aj na to, aby pri dlhšom hraní nezaťažovali ruky. Vážia 136g, pre porovnanie, Xbox ovládač váži 285g. Na ovládači sa nachádza páčka, dve tlačidlá na hornej strane, spúšť a postranné tlačidlo na prostredník, ktoré slúži na chytanie objektov. Ďalšia oblasť, ktorou sa Oculus posunul o veľký krok dopredu je vibračná odozva. Pre Touch si viete nastaviť aj vibračnú frekvenciu alebo vlastný ‚tvar‘ vibrácie. Vďaka tomu je možné simulovať celú radu efektov, ktoré dopĺňajú zážitok z VR. Cena Oculus Touch je cca. 200 € a predávať sa začali dnes 6. decembra.


oculustouchovladace

Oculus Touch ovládače si nemôžete pomýliť, ako tie od HTC Vive. Pretože nie sú oba rovnaké.

Room-Scale s 2 senzormi

senzoroculus

Senzor pre Oculus Rift

Prvý senzor dostanete po zakúpení Oculus Riftu. Druhý senzor dostanete k Oculus Touch a tretí si môžete kúpiť samostatne. Pokiaľ si ale nemienite kúpiť tretí senzor, budete môcť využívať priestorovú virtuálnu realitu s menším obmedzením. Dva senzory Vám umožnia nastaviť si priestor na hranie v rozmere 1,5 m x 1,5, budete mať teda k dispozícii 3 m². Podľa niektorých recenzií dokáže Oculus Touch zvládať aj priestor 2.5 x 3m za pomoci dvoch senzorov.

Pokiaľ z vášho priestoru na hranie vybočíte, nedostanete upozornenie, len sa Vám hra ukáže ako v uzavretom priestore, čo sa Vám môže podariť aj napriek tomu, že kábel k Oculus Riftu je oveľa menší(2,5 metrov), než ten k HTC Vive. Tu ale vzniká problém, keďže v okolí môžete mať rozmiestnené predmety. HTC Vive, ktorý bol vytváraný do priestoru má v sebe kameru, čiže keď z tejto plochy vyjdete, zapne Vám kameru a vy budete presne vedieť kde sa nachádzate. Oculus kameru pred hlavou nemá. Taktiež je tu ďalšia nevýhoda a to, že pokiaľ sa otočíte oproti senzorom, sledovanie ovládačov prestane fungovať správne.

 

dva

Koľko herného priestoru môžete využiť s dvoma senzormi

Room-Scale s 3 senzormi

Tretí senzor Vám umožní väčší pohyb a teda viac priestoru pre hranie. S troma senzormi môžte využiť  2,5 m x 2,5, no zvládať budete aj 4×4 metre. Pre porovnanie, HTC Vive umožňuje využiť 3×4 metre.  Môžete sa teda otáčať na dva senzory, ktoré sú vpredu, pretože za sebou máte stále zadný senzor, ktorý Vás sleduje. Pokiaľ Vám herný priestor nebude stačiť, môžete si zakúpiť 4. senzor, s ktorým môžete hrať v celkovom priestore 6×6 metrov.

acr2370539878911361677037

Koľko herného priestoru môžete využiť s troma senzormi

Hry a aplikácie pre Touch

K ovládačom dostanete zdarma VR sports a hru The Unspoken. VR Sports Challenge je hra, v ktorej si môžete zahrať viacero športov, prevažne tých amerických. Hranie prebieha samozrejme priamo z prvej osoby a hrať môžete americký futbal, hokej, basketbal, baseball. The Unspoken je magická hra, v ktorej môžete využívať vaše ruky na rôzne čary a zaklínadlá. Pár známych hier z HTC Vive ako sú Job Simulator, Fruit Ninja VR, čí Surgeon Simulator: Experience Reality budete môcť nájsť aj pre Touch. Známu hru pre HTC Vive – NVIDIA® VR Funhouse nahradí hra Carnival Games® VR.

Medzi zaujímavé exkluzivity patrí hra Rec Room, ktorá slúži ako taká herná sociálna sieť, v ktorej môžete hrať  Paintball, Dodgeball, Golf, ale aj Kingspray Graffiti, v ktorej budete môcť kresliť grafity. Všetky tituly pre Oculus Touch. Valve sa samozrejme tiež snaží, aby užívatelia Oculus Rift nakupovali aj na Steame. Preto pracuje na tom, aby SteamVR bolo čo najviac kompatibilné s ovládačmi Touch. Hneď po zapnutí SteamVR sa detekuje Rift a Touch a je možné hrať SteamVR tituly. Pravdepodobne by mali fungovať aj hry ako sú Audioshield, The Lab, Google Earth a Tilt Brush.

Zhrnutie

Oculus Touch a priestorová virtuálna realita je krok, ktorý má nahradiť nedostupnosť Oculusu chodiť vo virtuálnej realite. Spoločnosť zvolila ťah dokúpiť si ovládače za cenu, ktorou dorovná, alebo skôr predraží vychutnanie si virtuálnej reality v priestore aj na tomto headsete. Ako je známe, táto spoločnosť má rada exkluzivity pre svoj headset, preto ponúkla aj niekoľko vážne zaujímavých titulov pre room-scale, ale mnoho tých známych, ktoré sú už vytvorené pre HTC Vive zatiaľ nie je dostupných, aj keď Steam usilovne pracuje na kompatibilite. Zatiaľ ma jednoznačnú výhodu HTC Vive, ktorý má už veľmi bohatý obsah hier a aplikácií robených na státie. Uvidíme ako bude obsah prebiehať a koncom tohto roka by sa mi mali ovládače Oculus Touch dostať do ruky, takže môžte očakávať reálne postrehy v recenzií.

Gesta na Oculus Touch

Oculus Touch sledujú každý pohyb.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
100%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk