Recenzie
Pokračovať v čítaní
Recenzia: Insta360 One X – natáča videa v 5,7K
0

360 kamera od spoločnosti Insta360 dokáže natáčať video v 5.7K pri 30 snímkoch za sekundu, 4K pri 50 snímkoch za sekundu alebo 3K pri 100fps. Insta360 ONE X je vďaka vysokému dynamickému rozsahu snímania (HDR) vhodná pre každú situáciu.

Insta360 je čínsky výrobca 360-stupňových kamier, ktoré sú dostupne pre naozaj každého. Pre jednoduché použitie má kameru Air či Nano, ktorú si viete pripojiť do smartfónu s operačným systémom Android a iOS. Pre strednú triedu ma kamery One a One X. Pre profesionálov poskytuje kamery Pro, Pro 2 a Titan, ktoré sú naozaj len pre profesionálov.

Testovať ale budeme ich One X, 360 kameru a zároveň, kameru, ktorá má najviac doplnkov, ako nijaká iná sférická kamera. Od príchytky na hlavu až po vodotesných obalov, určených na potápanie do 30m. Či sa už chystáte lyžovať, skateboardovať, skákať z lietadla alebo hrať futbal. Insta360 One X je takou strednou triedou pre každého, kto chce začať s fotenim 360-stupňových záberov alebo už má skúsenosti.


Dizajn kamery

Prvý model Insta360 One, bol dosť odlišný od modelu One X. Nový model prešiel kompletnou rekonštrukciou. Je to v skutočnosti väčší ako jeho predchodca, hoci v porovnaní s robustným GoPro Fusion sa stále zdá, že je vreckový. Kamera nie je ťažká, asi aj pre rozmer malej batérie. Batéria je ale odnímateľná, na rozdiel od predchádzajúcej verzie. Viete si tak dokúpiť ďalšie batérie a fotiť cele dni. Na jednej strane sa nachádza slot micro USB pre dobíjanie, zatiaľ čo na jeho vrchu je vstup pre kartu microSD spoločne so štandardným závitom statívu.

Samozrejmosti kamery

Hoci možno použiť kameru s akýmkoľvek statívom, k dispozícii je aj „neviditeľná“ selfie tyč, ktorá sa dá rozšíriť a viete ju pripojiť k akémukoľvek statívu. V balení sa nachádza batéria, ochranné puzdro určené na zavesenie na krku a káble pre pripojenie slotov One X do USB pre dobíjanie, ale aj pre telefóny Android a Apple pre ručné prenos súborov. Pripojenie k prenosu súborov ušetrí batériu v porovnaní s tým, že spolieha na aplikáciu a WiFi, ale nešetrí veľa času.

Ovládanie a dokonala stabilizácia

Model One X je možne ovládať úplne ručne pomocou dvoch tlačidiel na prednej strane v kombinácii s malou LCD obrazovkou. Pomocou displeja je možne nastaviť a zmeniť spôsob nahrávania video/foto. Taktiež nastavenie rozlíšenia, oneskorení fotení a pod. V prípade rozsiahlej úpravy ISO a uzávierka sa môžete napojiť cez aplikáciu. Stabilizácia na One X je prekvapujúca. Môžete natáčať pri behu, skoku a záznam je vždy pohodlný.

Vodotesnosť vyrieši obal

Tento fotoaparát však nie je vodotesný, ako je napr. GoPro Fusion, ak nezískate puzdro Venture Case, ktoré je odolne proti striekajúcej vode a je možne sa s nim potápať do 5 metrov. Pokiaľ by ste sa chceli vydať na väčší potápačský zážitok môžete si zobrať puzdro Dive Case, ktoré umožňujú fotografovanie pod vodou do hĺbky 30 metrov.

Aplikácia je prepracovaná do detailov

Aplikácia bol hlavný dôvod, prečo som zmenil prešiel z kamery Xiaomi Mi Sphere. Aplikácia pre One X je totiž dokonalou, naozaj prepracovanou do každého detailu. Viete si nastaviť a vlastne aj editovať 360-stupňové videá, bez nutnosti prechodu na počítač.

Ponuka rozsiahle možnosti a sady úprav, špeciálnych efektov. Viete si ručne upravovať nastavenia obrazu vrátane ISO, hodnoty expozície, vyváženie bielej a rýchlosti uzávierky. Aplikácia konvertuje fotografie do režimu HDR, čo je časovo náročné, ale viditeľne zvyšuje dynamický rozsah.

Pri úprave videá môžete urobiť export pre klasické videá. Pri strihaní môžete použiť Pivot Point alebo SmartTrack. Nastavíte ktorým smerom sa má zameriavať alebo ako sa ma nakláňať z jednej strany na druhu. Funkcia SmartTrack zamkne a sleduje predmet. Môžete si tak nastaviť sledovanie na predmet, ktorý automaticky sleduje.

Aplikácia tiež obsahuje množstvo nástrojov na úpravu, od ovládacích prvkov orezania a expozície po filtre v štýle Instagram, ktoré menia vzhľad videa. Môžete tiež zmeniť rýchlosť prehrávania a spomaliť ju na tak nízku, ako je 0,25 alebo vyššiu, ak ju chcete zrýchliť na 64x. Môžete vybrať časť klipu, ktorú chcete zmeniť a môžete zrýchliť alebo spomaliť ľubovoľný počet rôznych segmentov klipu.

Kvalita videá

Kvalita fotografií

One X spracováva okraje veľmi dobre. Spája obe objektívy a vytvára sférické fotografie bez problémov. Kamera obsahuje aj HDR. To funguje aj pre statické fotografie a celkom fajn. Všimol som si, ale že videá vyzerajú naozaj lepšie ako obrázky. Na porovnanie si môžete všimnúť rozdiel tiny planet efektu medzi Insta One X a Xioami Mi Sphere. Obe sú bez úpravy, prirodzene, zachytene automaticky.

Rozdiel Insta One X a Xioami Mi Sphere
Rozdiel Insta One X a Xioami Mi Sphere

Odkiaľ sa oplatí objednať

Pokiaľ by ste si chceli zakúpiť túto kameru, odporúčame Vám využiť oficiálny obchod Insta360, vďaka nášmu odkazu viete získať batériu alebo selfie tyč zdarma. Doprava je v cene, taktiež colne poplatky. Cena je 459,95€.

Výhody

Veľa funkcií
Slušné ovládacie prvky pre úpravu videa/foto
Dobrá kvalita obrazu
Režimy HDR

Nevýhody

Nie celkom ideálny dizajn na použitie pre akčné zábery

Hodnotenie
Naše hodnotenie
Dizajn
Kvalita fotografií
Vydrž batérie
Zdieľanie a ukladanie 360 fotografií
Zhrnutie

To najlepšie čo viete dostať z dostupných 360-stupňových kamier. Skvelý objektív, prepracovaná aplikácia, výborná stabilizácia a množstvo doplnkov umožňuje každému prísť na to, na čo ju využije.

Naše hodnotenie
You have rated this
Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk