Oculus je VR headset pre virtuálnu realitu

Oculus Rift je jeden z najznámejších projektov vo svete virtuálnej reality. Tento projekt v roku 2014 kúpila spoločnosť Facebook za dve miliardy dolárov (približne 1,86 miliardy eur). Headset bol vyvíjaný v dvoch testovacích štádiách vývoja pre vývojárov než sa dostal na spotrebiteľsky trh.


Druhá vývojárska verzia headsetu Oculus Rift DK2

Na spotrebiteľskú verzia s označením CV (Customer Versiom) boli spustené preobjednávky v januári 2016. Do tohto dňa je predaj obmedzený iba pre niektoré krajiny a Slovensko, ani Česká republika medzi ne nepatrí. Krajiny, v ktorých môžete nechať doručiť okuliare sú Austrália, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Island, Japonsko, Kanada, Nemecko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Španielsko, Švédsko, Taiwan, Taliansko, Veľká Británia, USA. No niektorí predajcovia na Slovensku, tento headset predávajú, aj keď niektorí pod označením HD, ktoré je nesprávne.

Prvá verzia Oculus Rift
Prvá verzia testovacia verzia Oculus Rift DK1

Oculus Rift sú okuliare pre virtuálnu realitu, alebo VR headset s dvomi šošovkami. Samotný headset obsahuje dva samostatné displeje typu OLED s kombinovaným rozlíšením 2160 × 1200 (každý zvlášť má 1080 × 1200) bodov. Neoddeliteľnou súčasťou pohltenia v 3D priestore je tiež dokonalý zvuk. Ten je realizovaný pomocou vstavaných kvalitných slúchadiel.

HTC Vive, najväčší konkurent sa oproti Riftu líši najmä sledovaním pohybu používateľa v priestore. Oculus Rift nebol vytváraný do priestoru, no s ovládačmi Oculus Touch a prídavným senzorom, ktorý sa nachádza v balení môžete docieliť priestorovej virtuálnej reality.

Priestorová virtuálna realita s Oculus Touch

Oculus Touch sú ovládače, ktoré Vám umožňujú používať ruky vo virtuálnej realite. Tieto ovládače skúmajú presne vaše prsty pomocou senzorov. Každé zdvihnutie ukazováka, prostredníka atď. sa ukáže vo virtuálnej realite. Sú to ľahké a jednoduchšie ovládače robené aj na to, aby pri dlhšom hraní nezaťažovali ruky.

Ovládače pre Oculus Touch

Oculus Touch ovládače pre Oculus Rift

Vážia 136g, pre porovnanie, Xbox ovládač váži 285g. Na ovládači sa nachádza páčka, dve tlačidlá na hornej strane, spúšť a postranné tlačidlo na prostredník, ktoré slúži na chytanie objektov. Ďalšia oblasť, ktorou sa Oculus posunul o veľký krok dopredu je vibračná odozva. Pre Touch si viete nastaviť aj vibračnú frekvenciu alebo vlastný ‘tvar’ vibrácie. Vďaka tomu je možné simulovať celú radu efektov, ktoré dopĺňajú zážitok z VR. Cena Oculus Touch je cca. 200 € a predávať sa začali 6. decembra. Aktuálne sa už predávajú spoločne s VR headsetom.

Oculus Rift CV
Finálna verzia Oculus Rift CV

Nový Oculus Rift S

Spoločnosť Oculus predstavila nový headset Rift S, ktorý má k dispozícií nové sledovanie v priestore. VR headset tiež získa mierne vylepšenie v rozlíšení oproti pôvodnému Riftu. Významný je prechod z OLED na LCD displej.

Oculus Rift S

Rift S je prvým novým PC headsetom Oculus od uvedenia pôvodného Riftu v roku 2016, ale spoločnosť dala celkom jasne najavo, že toto nie je ‚Rift 2‘. Použila totiž označenie ‚S‘ moniker, ktorý sa Oculus rozhodol znamenať, že Rift S je náhradou za Rift, nie za pokračovanie.


Frekvencia 80 Hz
Operačný system Windows 10
Rozlíšenie displeja 2 560 × 1 440 (1 280 × 1 440 na oko)
Váha 500g
Pripojenie DisplayPort 1.2, USB 3.0
Frekvencia 90hz
Operačný system Windows 7 SP1 alebo novší
Rozlíšenie displeja 2160x1200 (1080x1200 na oko )
Váha 470g
Pripojenie HDMI 1.3, USB 3.0, USB 2.0

Odporúčané požiadavky

  • Procesor: Intel Core i5-4590 alebo výkonnejší
  • Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 alebo výkonnejšia
  • RAM: 8 GB a viac
  • Konektivita: HDMI 1.3 obrazový výstup, 3 × USB 3.0, 1 × USB 2.0
  • Operačný systém: Windows 7 SP1 alebo novší

Detailné informácie a pitva


Odkiaľ sa dá zakúpiť

Headset pre virtuálnu realitu Rift sa dá zakúpiť na Slovensku, aj keď jeho distribúcia na Slovensku stále nie oficiálna. Aktuálne sa už len predáva nová verzia Oculus Rift S.

Zobraziť Oculus Rift S v Alze

Starší model ale stále môžete nájsť v niektorých predajniach.

Nájdete v e-shopoch
od

Recenzia

V redakcií vlastníme Oculus Rift a tak sme tento headset zrecenzovali, ako aj jeho verziu pre sed, či už rozšírenú s ovládačmi Oculus Touch.

Recenzia na Oculus Rift Recenzia na Oculus Rift + Oculus Touch Najnovšie články o Oculus Rift Hry a aplikácie pre Oculus Rift