Čo je to Oculus Rift ?

Druhá vývojárska verzia Oculus Rift

Druhá vývojárska verzia Oculus Rift DK2

Jedným z najznámejších projektov vo svete virtuálnej reality je Oculus Rift. Tento projekt v roku 2014 kúpila spoločnosť Facebook za dve miliardy dolárov (približne 1,86 miliardy eur). Oculus Rift bol niekedy štádiu vývoja a bol v dvoch testovacích verziách pre vývojárov. Na finálnu, teda spotrebiteľskú verzia CV(Customer Versiom) bola možnosť preobjednávky už v januári 2016. Bohužiaľ, doteraz je predaj obmedzený iba pre niektoré krajiny a Slovensko, ani Česká republika medzi ne nepatrí. Krajiny, v ktorých môžete zakúpiť Oculus Rift sú Austrália, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Island, Japonsko, Kanada, Nemecko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Španielsko, Švédsko, Taiwan, Taliansko, Veľká Británia, USA. No niektorí predajcovia na Slovensku, tento headset predávajú, aj keď niektorí pod označením HD, ktoré je nesprávne. HD Bolo označenie pre

Prvá verzia testovacia verzia Oculus Rift

Prvá verzia testovacia verzia Oculus Rift DK1

Oculus Rift sú VR okuliare (VR headset) s dvomi šošovkami. Samotný headset obsahuje dva samostatné displeje typu OLED s kombinovaným rozlíšením 2160 × 1200 (každý zvlášť má 1080 × 1200) bodov. Neoddeliteľnou súčasťou pohltenia v 3D priestore je tiež dokonalý zvuk. Ten je realizovaný pomocou vstavaných kvalitných slúchadiel.

HTC Vive, najväčší konkurent sa oproti Oculus Riftu líši najmä sledovaním pohybu používateľa v priestore. Oculus Rift nebol vytváraný do priestoru, no s ovládačmi Oculus Touch a prídavným senzorom, ktorý sa nachádza v balení môžete docieliť priestorovej virtuálnej reality.

Priestorová virtuálna realita s Oculus Touch

Oculus Touch ovládače pre Oculus Rift

Oculus Touch sú ovládače, ktoré Vám umožňujú používať ruky vo virtuálnej realite. Tieto ovládače skúmajú presne vaše prsty pomocou senzorov. Každé zdvihnutie ukazováka, prostredníka atď. sa ukáže vo virtuálnej realite. Sú to ľahké a jednoduchšie ovládače robené aj na to, aby pri dlhšom hraní nezaťažovali ruky. Vážia 136g, pre porovnanie, Xbox ovládač váži 285g. Na ovládači sa nachádza páčka, dve tlačidlá na hornej strane, spúšť a postranné tlačidlo na prostredník, ktoré slúži na chytanie objektov. Ďalšia oblasť, ktorou sa Oculus posunul o veľký krok dopredu je vibračná odozva. Pre Touch si viete nastaviť aj vibračnú frekvenciu alebo vlastný ‘tvar’ vibrácie. Vďaka tomu je možné simulovať celú radu efektov, ktoré dopĺňajú zážitok z VR. Cena Oculus Touch je cca. 200 € a predávať sa začali 6. decembra.

oculusrift4

Finálna verzia Oculus Rift CV

Frekvencia 90hz
Operačný system Windows 7 SP1 alebo novší
Rozlíšenie displeja 2160x1200 (1080x1200 na oko )
Váha 470g
Pripojenie HDMI 1.3, USB 3.0, USB 2.0

Odporúčané požiadavky pre Oculus Rift

  • Procesor: Intel Core i5-4590 alebo výkonnejší
  • Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 alebo výkonnejšia
  • RAM: 8 GB a viac
  • Konektivita: HDMI 1.3 obrazový výstup, 3 × USB 3.0, 1 × USB 2.0
  • Operačný systém: Windows 7 SP1 alebo novší

Detailné informácie a pitva

Kúpa Oculus Rift

Oculus Rift je čoraz dostupnejší a dá sa zohnať na Slovensku, aj keď jeho distribúcia na Slovensku stále nie oficiálna.

Zakúpiť za 480€


Recenzia

Prejsť na články o Oculus Rift

Hry a aplikácie pre Oculus Rift