Rozšírená realita
Pokračovať v čítaní
TOP 10 hier a aplikácií v rozšírenej realite pre Android & iOS

Hry v rozšírenej realite sú v podstate dostupné pre každého, kto má smartfón. Môžete skúsiť veľa aplikácií a hier v rozšírenej realite, stačí len v Obchod Play alebo AppStore zadať augmented reality, pripadne rozšírená realita. Ja som si pre Vás pripravil 10 hier a aplikácií v rozšírenej realite, hlavne pre Android, ktoré si odporúčam vyskúšať.

Rozšírená realita alebo zriedkavo obohatená realita (nesprávne augmentovaná realita, angl. augmented reality, skr. AR) je priamy alebo nepriamy pohľad na fyzicky skutočné prostredie, ktorého časti sú v digitálnej, väčšinou textovej alebo obrazovej forme obohatené o dodatočné informácie relevantné k objektu, na ktoré sa človek pozerá. Tieto informácie sú získavané z rôznych informačných zdrojov za použitia off-line alebo on-line aplikácií. Obohatenie reality sa obvykle deje v reálnom čase a v sémantickom kontexte s časťami prostredia, napríklad aktuálna akcia v reštaurácii, najbližší bankomat, najbližší užívateľ Twitteru a podobne.

K niektorým aplikáciam a hrám budete potrebovať podklad, ktorý je treba vytlačiť. Na ňom sa bude 3D model zobrazovať.


1. Ingress (Android & iOS)

IngressAppka
Hru som hral pár dni, no prestala ma baviť.

Ide asi o najznámejšiu hru v rozšírenej realite, exteriérová masívna multiplayerová hra, dostupná pre zariadenia s operačným systémom Android a iOS.  Hrá má pozadie v štýle Science fiction s prvkami otvoreného dotvárania príbehu. Pointou hry je dostať ľudí von, do prírody, na rôzne zaujímavé verejné miesta (pamiatky, umelecké diela, zaujímavosti, krajinné zvláštnosti, pomníky a pod.). Po svete sú umiestnene Portály, kde sa vytvára tajomná energia XM. Tá sa hromadí okolo portálov, ktoré majú hráči obsadzovať.  Z pohľadu príbehu sa ľudia delia na dve skupiny: Osvietených a Odporcov. Každý nový hráč si môže podľa ľubovôle zvoliť svoju „stranu“. Oba názorové tábory sa stretávajú pri boji o ovládnutie portálov.

Osvietení veria, že energia a portály sú priateľskou pomocou Tvarovačov, ktorí nám chcú pomôcť v rozvoji, pokroku a povýšiť ľudskú rasu na vyššiu úroveň bytia. Odporcovia zase nechcú aby mimozemšťania zasahovali do vývoja ľudstva, pretože hrozí, že nás chcú ovládnuť a zotročiť.

‎Ingress Prime
‎Ingress Prime
Developer: Niantic, Inc.
Price: Free+

2. Skyview

Pozeráte na hviezdy ? Chcete sa na oblohe orientovať ? Tak určíte si odporúčam stiahnuť aplikáciu SkyView, ktorá Vám pomôže sa zorientovať na oblohe s rozšírenou realitou. Aplikáciu stačí stiahnuť pre iOS alebo Android a namieriť na nočnú oblohu.

3. TableZombies

Ak Vás nebaví klikanie, posúvanie a mierenie prstami pri hraní strieľačok na smartfóne prstami, odporúčam si zahrať túto hru. Stačí si vytlačiť papier, ktorý Vám zobrazí mapu. Na mape, ktorú napadli zombíci je treba strieľať, aby ste zachránili pozostalých.

TableZombieOrig


Aplikácia je dostupná pre iOS ale aj Android :

Tabulka Zombies AR Lite
Tabulka Zombies AR Lite

4. Rozšírená Realita

Slovenska spoločnosť vytvorila appku rozšírená realita, na ktorú nepotrebujete žiadny podklad, podklad nájdete v časopisoch, reklamných ponukách a pod. Umožňuje totiž zobrazenie interaktívnej reklamy, viac si môžete pozrieť vo videu.

Autorov aplikácie, konkrétne Stanislav Kuhn nám zodpovedal otázky ohľadom ich aplikácie a tvorby aplikácií v rozšírenej realite :

  1. O čom je Vaša aplikácia ? Aplikacia rozsirena realita umoznuje nasim klientom komunikovat so zakaznikmi prostrednictvom digitalneho obshau vlozeneho priamo do ich vlastneho okolia. Interacia a predstavenie produktov vie poskytnut velmi silny zazitok.
  2. Kedy ste vytvorili aplikáciu a koľko mala stiahnutí ? Aplikacia bola prvy krat publikovana v roku 2012 pre platformy iOS a Android. Aplikacia ma desattisice instalacii na kazdej platforme.
  3. Pre akých partnerov ste robili modely v aplikácií ? Telekom, Forza, Hospodarske noviny, Orange, Samsung, Radio Expres a mnozstvo kampani cez reklamne agentury.
  4. Chystáte nejaký projekt v rozšírenej realite, napr. nejakú hru ? V sucasnosti sa viac orientujeme na Virtualnu realitu kedze zariadenia dospeli a su dostupne pre koncovych uzivatelov. V rozsirenej realite sa momentalne vzhladom na technologicky pokrot dalej posunut nevieme. v rozsirenej realite pripravujeme online multiplayer hru pre Gear VR. Mame aj ine aplikacie ci hry v stadiu prototypov o ktorych v tomto stadiu nie je rozhodnute ci budeme vyvijat do finalnej verzie a publikovat alebo nie.
  5. Myslíte že rozšírená realita ma budúcnosť ? Rozsirena realita ako oblast ma obrovsky potencial. Ten sa vsak naplno rozvinie s prichodom zariadeni ktore budu pouzitelne koncovymi zakaznikmi. Co bude skor v strednodobom horizonte ako v kratkodobom.

Aplikáciu si môžete stiahnuť pre iOS a Android.

5.Park AR

AppkaParkAR

Chceli ste niekedy skúsiť parkovanie z pohľadu drona ? Skúste si to s touto skvelou hrou. S papierom, ktorý Vám zobrazí podklad, teda parkovisko môžete ovládať auta na parkovisku v rozšírenej realite a vašou úlohou je dostať auto z parkoviska, pomocou ovládača na smartfóne. Ide o skvelú hru, ktorá Vás vie zabaviť na pár hodín.

Park AR Erweiterte Realität
Park AR Erweiterte Realität

6.Edulus VR

Táto úžasná a edukačná aplikácia pomôže oveľa lepšie spoznať zväčša učivo, ktoré vysvetľujú v škole. Ak Vás nudia obrázky mozgu a popis čo k čomu slúži, keď ho nikdy neuvidíte na vlastne oči, tak táto aplikácia Vám to umožni zobraziť ho pomocou 3D modelov v rozšírenej realite. Je síce platená, stojí 7€ ročne, no obsahuje +300 modelov z každého odvetvia – Biológia, Chémia, Fyzika, Matematika, Geografia, Dejepis, modely kvetov, zvierat, štruktúr atómov, ale aj obežnú sústavu, či operáciu zubov. K tejto hre potrebujete taktiež podklad. Hra je dostupná pre iOS a Android :

The app was not found in the store. 🙁

7. Anatomy 4D

Pozrite sa na ľudské telo s rozšírenou realitou na anatómiu ľudského tela, stačí si vytlačiť obrázok. Aplikácia je dostupná pre iOS a Android. K tejto hre si musíte stiahnuť podklad.

8.Google Goggles

Ide o užitočnú aplikáciu od spoločnosti Google, ktorá Vám síce nevytvorí rozšírenú realitu, no pomôže Vám podľa fotky vyhľadať informáciu. Napr. si môžete odfotiť knihu a vyhľadať na internete jej cenu a odkiaľ ju môžete kúpiť. Na stiahnutie je pre iOS a Android

9. Real Dragon Pet

Chceli ste niekedy chovať draka ? Asi čudná otázka. S touto Android aplikáciou môžete v rozšírenej realite aj chovať draka. Podklad na vytlačenie

Poslednou aplikáciou zatiaľ iba v beta testoch je Pokemon GO. Na túto hru sa hrozne teším, pretože bude určite stať zato. Princípom hry je prechádzať sa po skutočnom svete a objavovať skrytých pokémonov. Tých je možné zbierať, vymieňať a bojovať s nimi proti vašim priateľom a známym.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk