Na súde porota čelí úplne iným pocitom ako vyšetrovatelia, ktorý sa pohybujú na mieste činu. Sudcovia sa nedokážu vcítiť do prostredia zločinu. Pomôcť však môže virtuálna realita. Vo virtuálnej realite by tak sudcovia mohli vidieť stopy v blate, krvavé škvrny a telá obetí, presne ako vyšetrovatelia, ktorí boli na mieste.
Počúvanie výpovede, nazeranie do fotografií, má síce možnosť nahliadnuť do daného prípadu. No vďaka novým technológiám sa to môže zmeniť. Vývojári z Univerzity v Staffordshire pracujú na systéme, ktorý by sudcu i porotcov vtiahol na miesto činu.S virtuálnou realitou sa budú môcť ľudia pri rozhodovaní preniesť priamo na miesto činu, ktoré nasnímali mobilnou kamerovou technikou. Tak, ako sa zaisťujú dôkazy fotografovaním, nasnímajú sa v 360-stupňových záberoch priamo kamerou.
Podľa magazínu Mashable by nové technológie mohli priniesť blízku skúsenosť a pomôcť tak pri rozhodovaní dosiahnuť tesnejší kontakt pre správne a spravodlivé rozhodnutie. Hoci ide o projekt, ktorý má v tejto chvíli experimentálny charakter, s prenikaním virtuálnej reality do všedného života môžeme očakávať, že má šancu presadiť sa rovnako ako kedysi skice portrétistov, fotografie, videozáznamy či digitálne dôkazy z počítačovej techniky. Ide o nový spôsob prezentácie obrazových a zvukových dát, ktoré sa rozprestrú v priestore okolo diváka.
Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.
Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.
Ďakujeme.