Recenzie
Pokračovať v čítaní
Recenzia : Galaxy Gear VR – SM-R325 určený pre Note 8
0
Detail
Rozmery

98.6 x 207.1 x 120.7 mm

Váha

345 g

Podporované smartfóny

S6, S6 edge, S6 edge+, Note 5, S7, a S7 edge, S8, S8+, Note 8

Podporované OS

Android

Zorné pole

101°

Samsung Galaxy Gear VR je mobilná virtuálna realita, ktorá je ale neporovnateľná s bežnými plastovými headsetmi. Galaxy Gear VR – SM-R325 je model určený primárne pre Samsung Galaxy Note 8. Vďaka využitiu vlajkových lodí s dostatočným rozlíšením a vynikajúcim hardvérom tak robí skvelý zážitok z virtuálnej reality, porovnateľný aj s desktopovou virtuálnou realitou Oculus Rift. Hlavne pre spoluprácu so spoločnosťou Oculus a vytvorením uzavretého softvéru s hrami podobnými pre Oculus Rift. 

Samsung začal s virtuálnou realitou pri predstavení Galaxy Note 4, využil dostatočné rozlíšenie pri vlajkových lodiach Note a začala spoluprácu so spoločnosťou Oculus. Spoločne tak vytvorili unikátne VR aplikácie, podobné ako na Oculus Rift. Uzavretý systém, ktorý umožňuje najvýkonnejšie smartfóny zapojiť do headsetu a využiť tak maximum z mobilnej virtuálnej reality.

Samsung Galaxy Gear VR –

Táto verzia je určená najmä pre Samsung Galaxy Note 8, ale aj Samsung Galaxy S8 a S8+. Má priamy vstup na USB-C, ale v balení nájdete aj micro-USB konvertor pre použitie s modelmi S6, S6 edge, S6 edge+, Note 5, S7, a S7 edge. Headset má 44mm optiku a zabezpečuje 101° zorné pole. K headsetu dostanete aj ovládač, ktorý je od verzie SM-R324 štandardom.


Mobilná virtuálna realita je oveľa jednoduchšia ako tá desktopová. Je určená aj bežným ľudom a teda je im aj cenovo dostupnejšia. Virtuálna realita od Samsungu ale vyžaduje aj výkonný smartfón, najlacnejší Samsung Galaxy S6 stojí okolo 350€ alebo ten najdrahší ale s najvyšším rozlíšením a najlepším displejom Samsung Galaxy Note 8.

SM-R325 má od SM-R324 zásadný rozdiel a to v pripojení, ako USB slot je USB-C, ktoré je primárne určené pre modely S8, S8 Plus a Note 8. Tie už využívajú na nabíjanie práve tento vstup. Čiže nepotrebuje redukciu ako pri SM-R324, nakoľko pre redukciu nebolo možné zapojiť Samsung Galaxy Note 8. Ďalší rozdiel je aj v tom, že novší headset už obsahuje tlačidlo hlasitosti na svojom povrchu.

Vľavo SM-R324 a vpravo SM-R325

Inštalácia

Tento headset vyšiel pri predstavení Samsung Galaxy Note 8 a testoval som ho práve s týmto smartfónom. Stačí len prvýkrát smartfón vložiť do headsetu, smartfón rozpozná, že sa jedná o Gear VR a začne inštalovať základnú aplikáciu Oculus. Čiže je treba vybrať telefón a spraviť inštalačné kroky. Počas inštalácie si môžete nastaviť popruhy, ktoré vám uľahčujú držanie headsetu. Nemusíte tak využívať druhú ruku na pridržiavanie headsetu, ale môžete plnohodnotne nastaviť pásy na hlavu. Po nainštalovaní a vložení smartfónu do headsetu sa zobrazí prostredie Oculus Home, domova, v ktorom máte na výber spustiť aplikácie a hry, zakúpiť si ich alebo pozrieť zoznam priateľov.

Samsung Galaxy Gear VR a Oculus Rift

Po inštalácií som hneď porovnal veľkosť hier. Tituly majú oveľa menej MB, ako hry a aplikácie na Oculus Rift. Napr. hra Dead and Buried, ktorá sa automaticky aktivuje pri nastavení Oculus Touch má 10.57 GB a verzia pre Gear VR len 345.25 MB. To je asi hlavný rozdiel medzi desktopovou virtuálnou realitou a Gear VR. Hra je totiž úplne rozdielna a neumožňuje zaznamenávanie tela ako desktopová virtuálna realita. Tým prichádza o princíp množstvo hier.

Počítač totiž zvládne nainštalovať oveľa viac dát na niekoľko terabajtový hardisk, zatiaľ čo telefón je obmedzovaný vnútornou veľkosťou zväčša 32-64GB a rozšírenou microSD kartou max 256GB. Samozrejme aj výkon nie je taký, ako pri desktopovej virtuálnej realite. Odhliadnuc ale týchto drobností, je Gear VR neporovnateľný s obyčajnými plastovými headsetmi a lacnejšími smartfónmi.

Gear VR s ovládačom

Verzia so zabudovaným bluetooth ovládačom umožňuje oveľa lepšie zážitky v mobilnej VR. Ovládač padne do ruky, na povrchu sa nachádza touchpad pre palec a tlačidlá ako aj na povrchu headsetu. Čiže, hlavné tlačidlo pre ukazovák, tlačidlá hlasitosti a tlačidlá Domov a Späť. Pomocou ovládača tak môžete strieľať, vyberať v menu, namieriť na konkrétny obsah a používať tak jednu ruku vo virtuálnej realite. Tieto ovládacie prvky sa nachádzajú na každom Gear VR od jeho prvej verzie.

Konkrétne ich nájdete na pravej hornej strane, kde sa nachádzajú 2 tlačidlá – menu a späť a dotykový touchpad, vďaka ktorému ste sa vedeli pohybovať v aplikáciách aj bez ovládača. Ovládač je ale na inej úrovni, stačí sa napojiť na bluetooth a nastavíte základnú pozíciu, vytvoríte ležatú osmičku a ste ready na shootingové hry. Sledovanie ovládača v priestore vychádza, pokiaľ sa od neho nevzdialite. Stačí ho znova nakalibrovať podržaním tlačidla Domov. Aj napriek tomu je pohyb presný a vďaka nemu môžete využívať niektoré hry naplno. Ovládač poháňajú dve AAA batérie.

Používanie Gear VR

Na časti určenej pre hlavu je headset obklopený mäkkou vnútornou penou, tá je odnímateľná vďaka suchému zipsu. Pena je ladná a príjemná na dotyk. Ako je to zvykom pri VR headsetoch, tak pokiaľ trávite vo VR dlhší čas, môže sa vám spotiť tvár. Taktiež sa môžu zarosiť šošovky, ktoré je dobré raz za čas pretrieť látkou. Problémom ale je, že balenie Gear VR neobsahuje žiadnu. Ale netreba zabúdať aj na dostatočne čistý displej na smartfóne.

Headset má na ľavej strane konektor, ktorý je možné vymeniť z USB C na micro USB, pokiaľ máte staršie typy smartfónov. Stačí len zatlačiť tlačidlo na písmeno A a následne nasadiť iný konektor a zamknúť. Taktiež sa tu nachádzajú dva režimy. A – pre väčšie smartfóny a B – pre menšie smartfóny. Stačí zatlačiť celý konektor a posunúť doprava. Po nasadení je treba si nastaviť zaostrenie obrazu, posuvné tlačidlo, ktoré sa nachádza na hornej časti headsetu. Točením oddialite smartfón od šošoviek, čim si zaostrujete obraz. Samozrejme treba spomenúť, že to nie je 8K a smartfóny od Samsungu majú lepšie rozlíšenie, no stále to nie je dokonalé.

Gear VR tituly

Testoval som len hry a aplikácie, ktoré sú zdarma. Platené hry ale obsahujú oveľa lepšie zážitky. Cena hier je zväčša od jedného až po 8€.

Jednou z aplikácií, ktoré nesmú chýbať je aplikácia Oculus 360 photo, prepracovaná VR aplikácia, ponúka zobrazovanie zaujímavých 360-stupňových fotografií a všetkých kontinentov, každý jeden štát. Chcete navštíviť Hawaj ? Stačí vám na to 10 sekúnd. Jednoducho spustite aplikáciu, nasadíte headset, kliknete na záložku Explore the World, zvolíte Severnú Ameriku, USA, Havaj a máte na výber 70 rôznych fotiek. V aplikácii nechýbajú každý týždeň nové odporúčania, zdieľané na facebooku či rôzne udalosti. Samozrejmosťou je aj pozeranie vlastných 360 fotiek z FB. Či zo smartfónu, tie si môžete vytvoriť pomocou kamery Samsung Gear 360.

Za spomienku stojí aj horská dráha, ktorá vie zatočiť s vašim žalúdkom Epic Roller Coasters. Ide o hru zdarma, ktorá ponúka jednu jazdu na horskej dráhe zadarmo, ďalšie dráhy si môžete zakúpiť. Umožňuje aj multiplayer režim a tak pokiaľ vlastníte dvaja Gear VR, môžete si spoločne zajazdiť strmú dráhu.

Ako som už spomínal vyššie, určite si treba skúsiť zahrať aj Dead and Buried, hra od spoločnosti Oculus. Jedná sa o strieľačku na westernovo-duchovný štýl. Mobilná verzia nie je tak rozsiahla ako na PC, ale je zdarma a umožňuje si zahrať pomocou zahrnutého ovládača. Vďaka nemu môžete strieľať príšery v štýle wave-shooter, čo sú najrozsiahlejšie hry pre Gear VR. Znamená to, že sa k vám hrnú nepriatelia a vy stojíte na mieste. Máte niekoľko „wave“, teda úrovní a čoraz častejšie prichádza viac a ťažších nepriateľov. Vašou úlohou je prežiť a zostať čo najdlhšie nažive. Nechýba ani multiplayer režim, v ktorom ide o kovbojský duel a teda čo najskôr vytiahnuť zbraň a správne trafiť. Bohužiaľ ale ani raz sa mi nepodarilo nájsť žiadnu hru.

Pokiaľ ale chcete nejakú akčnú hru s ovládačom deťom, pravdepodobne je najlepší nápad im dať hrať Merry Snowballs, v ktorej je vašou úlohou sa guľovať a teda hádzať snehové gule po deťoch v čo najrýchlejšom čase a čo najpresnejšie. Popri tom sa blížiacim sa guľám uhýbate.

 

Za spomenutie stojí aj Slovenská hra Human Anatomy VR, ktorá umožňuje nazerať na kostru ľudského tela s popisom a otáčaním tela. Pokiaľ by ste sa chceli pozrieť na svalovú, či … sústavu, tak si za každú jednu môžete dokúpiť za 6.99€. Slovenčinu ale nečakajte.

Pre Gear VR je aj niekoľko aplikácií od väčších spoločností. Napr. Discovery VR má množstvo zaujímavých komentovaných dokumentov. Môžete tak navštíviť Afriku, podmorský svet a ďalšie zaujímavé pamiatky. Zaujímavá je aj séria videí Myth Buster, teda Ničitelia mýtov, ktorí testujú pokusy s vami, nakoľko sa v 360-stupňových videách budete cítiť ako na mieste.

V ponuke zdarma hier je aj zážitkové 3D video Space Flight, ktoré simuluje let na mesiac z roku 1978. Video je veľmi krátke a je takou menšou reklamou na S8 a Gear VR, aj keď grafikou bohužiaľ neohúri. Pokiaľ si trúfate na horory, zaujímavou hrou je Play With Me, odporúčam ale slúchadlá, hrať v noci a mať vypnuté svetlá. V hre budete skúmať rodinný dom, v ktorom nebudete sami. Počas prechádzky domom totiž narazíte na abnormálne predmety a ďalšie podrobnosti, ktoré nebudem prezradzovať. Celé to dopĺňa atmosferická hudba. Pokiaľ vás tento horor nevystrašil, skúste Sisters.

 

Zobraziť Samsung Galaxy Gear VR v Alze

Hodnotenie
Naše hodnotenie
Dizajn
Pohodlnosť
Naše hodnotenie
You have rated this
Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk