Rozšírená realita
Pokračovať v čítaní
Požiarnikom pri záchrane môže pomáhať helma s rozšírenou realitou
0

Švédska spoločnosť Qwake, spája rozšírenú realitu a zachraňovanie životov. Vyvíja totiž helmu určenú pre požiarnikov, pre rýchlejšie a lepšie orientovanie sa v zadymenom priestore.

Už niekoľko rokov je v požiarnickom sektore využívanie termokamier samozrejmosťou. Táto technológia ale nedokáže vyhodnocovať stav prostredia v reálnom čase a je teda pomalšia. Hasiči teda musia zastaviť, vytvoriť snímku pomocou termokamery a následne ukáže situácia na displeji. Je to určite užitočná funkcia, no čo ale ak sa jedna o padajúcu horiacu budovu, pri ktorej môže byť kritická každá sekunda.


C-THRU Smoke Diving Helmet – AR helma pre požiarnikov

Táto prilba vyhodnocuje dianie v nulovej viditeľnosti v reálnom čase. Ide vlastné o system na základe termokamery, ktorý kombinuje biometrické senzory a detekciu hrán v priestore so senzormi toxicity ovzdušia. Všetky data sú spracované prostredníctvom samostatného zariadenia, ktoré je vo veľkosti balička kariet a vo vnútri ho poháňa mobilný procesor nVidia Tegra. Obraz je prenášaný bezdrôtovo na AR okuliare umiestnené v sklenenom štíte helmy.

Hasič tak aj v miestnosti, ktorá je zadymená, získa presný obraz o tom, v akom prostredí sa práve nachádza. Vie určiť kde je stena, dvere a kde je teplota príliš vysoká a kde zase naopak nízka. Na výber sú tri módy, zobrazovanie hrán okolia, tepelnej mapy, alebo kombinácia oboch. Okrem toho je helma vybavená aj zvukovým systémom pre vylepšenie zvuku z prostredia a štrukturálne zvuky ako sú praskliny, alebo podlaha.

Nakoľko má systém menšie rozmery, je podľa tvorcov vhodný na použitie aj do záchranárskych technológií, akými sú napr. roboty, drony a kamery. V súčasnosti je systém ale ešte stále vo vývoji a inžinieri plánujú pridať schopnosť zaznamenávania trasy záchrana pre lepšiu orientáciu a taktiež schopnosť rozpoznávania ľudí.

Zdroj : VRScout

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk