360 kamery
Pokračovať v čítaní
Úprava 360 foto: Ako odstrániť spodnú časť 360-stupňovej fotografie
0

360-stupňové fotografie umožňujú zachytávať zaujímavé panoramatické fotografie. Ich malou nevýhodou je ale, že pokiaľ máte statív, alebo len väčšie prsty, výsledná fotografie je tým poznačená v dolnej časti. Pokiaľ by ste chceli odstrániť alebo zamaskovať dolnú časť, ukážeme si to v návode.

Adobe Photoshop CC 2018

Na úpravu fotiek používam Adobe Photoshop, čo je overený nástroj na úpravu každej jednej drobnosti či rozsiahlej úpravy na fotografií. Adobe Photoshop CC 2018 je obľúbený editor fotografií, ktorým môžete upravovať aj 360° obrázky. Staršie verzie tohto programu mohli otvárať súbory, ale proces zobrazovania bol možný iba obraz v bežnom pomere strán. Nebola tu teda možnosť  posúvať sa pri prezeraní obrázku ako napr. na Facebooku alebo schopnosť otočiť sa a zobraziť rôzne perspektívy fotografie podobné ako vo vnútri VR headsetu. Úprava 360 fotografie vo Photoshope je trochu iná ako úprava bežnej fotografie. Ak chcete otáčať fotografiu, musíte nastaviť niekoľko krokov. Prečítajte si, ako upraviť 360 fotografií vo Photoshope.

1. Otvorte obrázok a použite univerzálne úpravy

Univerzálne úpravy alebo zmeny aplikované na celú fotografiu nie sú dostupné, akonáhle je obraz vykreslený do súboru 360, ktorý môžete posúvať. Takže tieto zmeny musia byť vykonané na začiatku. Najskôr otvorte obrázok vo Photoshope. Nebojte sa, že fotografia vyzerá skreslené, je treba ešte povoliť funkciu. Na začiatku môžete spraviť základne zmeny, ktoré sa vzťahujú na celý obrázok. Napr. zlepšiť jas, nastaviť expozícii, sýtosť a pod.


Po vykonaní zmeny v nasledujúcom kroku nebudete môcť vrstvy používať, takže ak chcete vykonať akékoľvek úpravy, ktoré ich vyžadujú, napríklad pridaním textu alebo tvarov alebo použitím upravených vrstiev, vykonajte tieto úpravy ešte pred konverziou.

2. 360-stupňové zobrazovanie

Po dokončení všetkých úprav, môžeme aktivovať režim 360-stupňového zobrazovania. Stačí zvoliť hore 3D > Spherical Panorama (sférické panoráma) > New Panorama From Selected Layers (nová vrstva panorámy z vybraných vrstev). Pokiaľ túto možnosť nemáte, je vaša verzia neaktuálna. Po kliknutí sa zobrazí dialógové okno, kde môžete zmeniť veľkosť okna, v ktorom sa posúvate obrázok, spolu s ďalšími možnosťami.

3. Potvrdte pracovný priestor

Potvrdte v rozbaľovacom okne prepnutie do pracovného priestoru 3D, ten obsahuje niekoľko nástrojov špeciálne pre 3D. 3D pracovný priestor pracujú s technológiou 360, ale tiež odstraňuje niekoľko nástrojov vrátane rozmazania a rozostrenia. Pracovný priestor je vo veľkej miere záležitosťou osobných preferencií a dostupných nástrojov. Vždy môžete prepínať medzi pracovnými priestormi vo Window (Okna) >Workspace.

4. Prejdite 360 fotkou

Následne sa Vám zmení zobrazenie fotografie a môžete pozerať do strán, teda v 360 režime. V ľavom dolnom rohu nájdete aktuálne zobrazenia obrázka a ovládacie prvky obežnej dráhy, panely na otáčanie okolo obrázka, aby ste našli perspektívu, ktorú chcete upraviť. Môžete tiež používať myšku a otáčať obrázok.

5. Vykonajte úpravy

Akonáhle ste importovali obrázok ako panorámu 3D a ste sa dostali do oblasti ktorú chcete upraviť, použite nástroje Photoshopu na lokálne opravy. Na odstránenie statívu je dobre použiť nástroj clone a healing brush. Prip. môžete použiť ďalšie nástroje. Pokiaľ ale chcete vymazať dolnú časť fotografie vlastným logom. Je potrebne postupovať podľa videá.

Jednoduchšia verzia

Pokiaľ nie ste fanúšikom úpravy fotografií a radšej si len chcete rýchlo nahodiť podklad, odporúčam radšej stránku NadirPatch ,v ktorej stačí len kliknúť na Your Logo – Ready for 360. Nahrať obrázok loga a nahrať konkrétnu fotografiu, spraviť menšie doladenia a hotovo.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk