Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Premeňte sa na chrobáka. Goethe-Institut pozýva do sveta virtuálnej reality na PREMENA VR

Keď sa Gregor Samsa v jedno ráno prebudil z nepokojných snov, zistil, že sa v posteli premenil v akýsi odporný hmyz. „Tak sa začína jedna z najslávnejších poviedok 20. storočia, Premena Franza Kafku. Kafkovského premenu v chrobáka môžete teraz zažiť aj Vy, a to bez toho, aby ste museli stráviť nepokojnú noc. V pražskom Goetheho inštitúte sa od 24. januára otvára tematický priestor venovaný virtuálnej realite PREMENA VR.

Literárne dielo vo virtuálnej realite

„Fantastická priestorová inštalácia PREMENA VR predstaví originálne dielo svetovej literatúry, avšak prenesené z do virtuálnej reality, v ktorej hlavným hrdinom už nie je Gregor Samsa, ale vy, „vysvetľuje programový riaditeľ Goetheho inštitútu Jakob Ráček: „V miniatúrnej verzii sme vymodelovali izbu z Premeny a pomocou headsetu s virtuálnou realitou doň našich návštevníkov prenesieme. Premenu v chrobáka tak môžu zažiť doslova na vlastnej koži. “


Pomocou virtuálnej realite sa zmeníte na chrobáka

Ako to funguje? V prvom poschodí Goetheho inštitútu vznikla simulovaná izba Gregora Samsø. Vstúpiť je do neho možné vďaka nasadeniu špeciálnych VR okuliarov, ktoré návštevníkov prenesú do virtuálnej reality, do sveta, v ktorom všetko známej pôsobí podivne cudzo – vrátane vlastného tela. Ako Gregor Samsa sa najskôr musíte naučiť, ako svoje nové telo ovládať. Pohybujete sa v miestnosti verne vymodelované podľa literárneho originálu, zatiaľ čo za dverami sa hlasno dožaduje vstupu rodina a váš šéf. Gregorova posteľ, stôl, ale aj jeho krovky či tykadlá sa stanú vašimi. Príbeh posúvajú vpred akustické a obrazové efekty. Priestorová inštalácia PREMENA VR vznikla v spolupráci s českým startupovým tímom okolo umeleckého vedúceho a režiséra Prague Film School Miky Johnsona a v pražskom Goetheho inštitútu do nej môžete zadarmo vstúpiť až do 31. marca.

PREMENA VR v Prahe už od 24. januára

Ako rozšírenie virtuálnej Premeny ponúkne knižnica Goetheho inštitútu virtuálnu prehliadku s Reinerom Stachom, autorom oceňovanej Kafkovej biografie (jej druhá časť Kafka – Roky rozhodovanie, aktuálne vyšla v nakladateľstve Argo). Virtuálne Reiner Stach predstaví nielen Kafkové dielo, ale poukáže aj na fakt, že pražský spisovateľ Franz Kafka je vlastne duchovným otcom virtuálnej reality. „Ako nadšený návštevník kina a stereoskopických obrázkov si totiž už pred sto rokmi predstavoval, že raz dvojrozmerný obraz splynie s priestorovým efektom a vytvorí novú, úplne iluzórne realitu, „vysvetľuje Reiner Stach. Kafkovu záľubu v kine priblíži svojim divákom aj kino Goethe: Goetheho inštitút hneď vo štyroch termínoch premietne krátke filmy, na ktorý Franz Kafka do kinematografu s obľubou chodil a ku ktorým si do svojich denníkov a listov písal početné poznámky a komentáre.

Kafkovské Kino Goethe môžete navštíviť 30. januára, 14. februára, 13. a 20. marca.

Čo? Tematický priestor PREMENA VR
Kedy? Od 24. januára do 31. marca 2018
Vernisáž: 24. januára, 18:00
Otváracie hodiny PREMENY VR: utorok-štvrtok 13: 00-19: 00, piatok 11: 00-17: 00.
Kde? Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1.
Vstup voľný.

Zdroj : Tlačová správa

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk