HTC Vive je headset pre virtuálnu realitu

HTC Vive je headset pre virtuálnu realitu vyvíjaný spoločnosťou Valve, jeho predaj začal 5. apríla 2016. Tento headset bol vytváraný na použivanie v priestoroch. Súčasťou balenia sú dva haptické ovládače a rovnako dve základné stanice. Headset obsahuje dva zobrazovacie displeje s rozlíšením 1 080 × 1 200 pixlov. Na vytvorenie obrazu virtuálnej reality je video streamované s obnovovacou frekvenciou 90 Hz.

HTC vive headset
Headset pre virtuálnu realitu HTC Vive

Room-scale alebo priestorová virtuálna realita

VR headset od spoločnosti Valve sa oproti konkurentovi Oculus Rift líši najmä sledovaním pohybu používateľa. Dve základňové stanice sa umiestňujú v miestnosti oproti sebe, čím sa vytvori priestor 3×4 metre, v ktorom sa budete môcť pohybovať vo virtuálnej realite. Poloha ovládačov a okuliarov je snímaná za pomoci laseru, ktorý určí presnú polohu hráčov v priestore. Pomocou ovládača je potom možné vymedziť hernú plochu. Ak máte teda v miestnosti prekážky v podobe nábytku, môžete sa mu vo virtuálnej realite vyhnúť.

Ovládače HTC Vive
Ovládače

Váš priestor bude ohraničený virtuálnou stenou, ktorá sa zobrazí vždy po priblížení k nej. Zabráni sa tak narazeniu do nábytku v miestnosti. Navyše, vďaka kamere na prednej strane môžete prepínať medzi virtuálnym a skutočným svetom. Okuliare si tak ani v prípade prichádzajúceho hovoru nemusíte dávať dole a jednoducho sa môžete pozrieť aj na ľudí, ktorí sú s vami v miestnosti. Po prejdení za virtuálnu stenu sa pohľad kamery aktivuje automaticky.

VR herne na Slovensku používajú HTC Vive

HTC Vive Pro je najnovšia verzia

HTC začiatkom roka predstavil nový model, teda vylepšený o rozlíšenie a so zabudovaným slúchadlami. Vive Pro má vo výbave OLED displej s celkovým rozlíšením 2880 x 1600 pixelov (Klasicky má 2160 x 1200 a LED displej). Vyššie rozlíšenie tak poskytne čistejší a ostrejší obraz, ale aj silnejšie pohltenie vo virtuálnom svete.

Najväčší rozdiel je viditeľný pri čítaní textov vo virtuálnom svete. Zmeny sú taktiež v rozložení hmotnosti a nastavenia kruhového doťahovania na zadnej časti, ako aj tlačidlo na približovanie a oddiaľovanie. HTC Vive PRO má zvýšený komfort pri používaní. Okrem jednej kamerky na staršom modeli, prináša Vive Pro ďalšiu, pravdepodobne pre využitie mixovanej reality od Windowsu. Vylepšený má byť aj mikrofón s aktívnym potlačením okolitého hluku.

HTC Vive súprava

Kompletný set. Headset, dve kamery pre sledovanie a ovládače.

Váha 555 g
Zorne poľe 110 stupňov
Rozlíšenie 2160x1200 (1080x1200 na oko)
Obnovovacia frekvencia 90 Hz
Displej Oled
Operačne systémy Microsoft Windows, OS X a linux.

Odporúčané požiadavky pre HTC Vive

  • Procesor: Intel Core i5-4590 / AMD FX 8350 podobný alebo výkonnejší
  • Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 alebo výkonnejšia
  • RAM: 4 GB a viac
  • Konektivita: HDMI 1.4 alebo DisplayPort 1.2 alebo novší
  • USB Konektivita :  1 × USB 2.0 alebo novší
  • Operačný systém: Windows 7 SP1 alebo novší

Odporúčané požiadavky pre HTC Vive Pro

  • Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 1070
  • Konektivita: HDMI 1.4 alebo DisplayPort 1.2 alebo novší
  • USB Konektivita :  1 × USB 3.0 alebo novší
  • Operačný systém: Windows 8.1 alebo novší

 


Odkiaľ kupiť

Zobraziť HTC Vive v Alze
Nájdete v e-shopoch
od

Recenzia

Recenzia HTC Vive Najnovšie články o HTC Vive Hry a aplikácie pre HTC Vive