Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Čo sa dá robiť vo virtuálnej realite
TOP Prispevok
0

Portál Virtuálna Realita bol založený z dôvodu, aby informoval o virtuálnej realite. Napísali sme články o tom, čo je to virtuálna realita a aké druhy virtuálnej reality poznáme. Tentokrát sa pozrieme čo sa dá robiť vo virtuálnej realite. Uvedieme si reálne príklady, takže tento článok nebude len o 2500 hrách, ktoré sú dostupné na Steame. Bude prehliadkou toho, čo všetko sa s virtuálnou realitou dá robiť.

Toto je séria článkov, kde si kompletne zhrnieme : Čo je to virtuálna realita, ako sa dostať do virtuálnej reality, čo sa dá robiť vo virtuálnej realite.

1. Čo je to virtuálna realita ?

Virtuálna realita je technológia, ktorá sa v 21. storočí dostala k bežným ľuďom ako následok lacnejších LCD displejov, výpočtových zariadení, a tým zrýchlila vývoj tejto technológie. Najväčší spúšťač virtuálnej reality pre bežných spotrebiteľov bol Google Cardboard, ktorý pomocou spojenia lacného kartónu a displeju zo smartfónu dokázal ľudí priviesť do 3D prostredia, a tak zobrazovať 3D modely a scény s možnosťou interakcie. Pred týmto riešením tu bol Oculus Rift, na ktorom pracoval Lucky Palmer. Tento crowdfundingový projekt nazbieral 2,5 milióna dolárov od fanúšikov. Spustil tak revolúciu a začiatok virtuálnej reality pre PC.


Základom virtuálnej reality je snaha o čo najvernejšie zobrazenie priestorových modelov a scén, manipulácia s nimi, tvorba reálneho sveta, jeho určitej časti so všetkými svojimi zákonitosťami a pravidlami, pohyb v trojrozmernom priestore, a to všetko v reálnom čase. Pritom sú využívané základné postupy z oblasti počítačovej grafiky.

Zjednodušene povedané, nasadíte si na hlavu zariadenie (VR headset), v ktorom sa nachádzajú dva, alebo jeden displej. V podstate musí mať každé oko vlastný displej, alebo časť obrazovky.

Po nasadení tohto headsetu sa môžete pozerať doľava, doprava, hore a dole, vytvoriť tak 360-stupňové otočenie. Počas otáčania sa vám bude meniť prostredie, a vy si tak budete pripadať ako v úplne inom svete. Pohybový senzor, ktorý zisťuje otáčanie, polohu a smer sa na smartfóne nazýva gyroskop. Virtuálna realita určená pre počítač umožňuje za pomoci kamier prechádzať sa vo virtuálnom prostredí. Kamery totiž snímajú bežne neviditeľné infračervené snímače umiestnené na headsete. Tieto snímače sa nachádzajú aj na ovládačoch. Ovládače tak umožňujú simuláciu rúk vo virtuálnej realite.

Zobraziť kompletné vysvetlenie – Čo je to virtuálna realita

2. Ako sa dostať do virtuálnej reality

Prejsť do druhej dimenzie alebo fantastického sveta virtuálnej reality je možné pomocou VR headsetov, ako som spomínal vyššie. Headsety potrebujú aj výkon iného zariadenia. Pre výkon virtuálnej reality používame smartfón, počítač alebo konzolu. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Môžem povedať, že pre beh virtuálnej reality je najlepší počítač. Nie ale bežný počítač, musí to byť výkonný počítač a spĺňať minimálne požiadavky pre beh virtuálnej reality. Takýto počítač môžeme označiť ako VR-Ready.

 Mobilná virtuálna realitaVirtuálna realita pre PCKonzolová virtuálna realitaStandalone virtuálna realita
min. rozpočet. zariadenie170€ (smartfón)1100€264€ (PlayStation 4)0 €
min. rozpočet. headset25€ (Aligator VR Box2)699€ (Oculus Rift)399€ (Playstation VR)200-300€
Min. požiadavky pre headsetOperačný system: Android/iOS
Verzia OS : Android 4.1+, iOS 8.0+
Veľkosť uhlopriečky: od 4,7″ do 6″
Vlastnosti smartfónu: akcelerometer, gyroskop
Procesor: Intel Core i5-4590 alebo výkonnejší
Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 alebo výkonnejšia
RAM: 8 GB a viac
Konektivita: HDMI 1.3 obrazový výstup, 3 × USB 3.0, 1 × USB 2.0
Operačný systém: Windows 7 SP1 alebo novší
Konzola : Playstation 4Žiadne
Počet hrateľných cca.iba odhad – 2500cca. 856 (Steam)cca. 300 (Wiki)1000
Priestorová virtuálna realitaXVX?
VyužitieRôzneRôznePrevážne herné titulyRôzne

Zobraziť kompletné vysvetlenie – Ako sa dostať do virtuálnej reality

16 príkladov využitia virtuálnej reality

1. Tréning budúcich zamestnancov

Tréning budúcich zamestnancov nie je finančne náročná záležitosť, pokiaľ sa využije virtuálna realita. Ing. Ján Česlák, ktorý v článku Virtuálna realita ako prvý deň v práci ukazuje, akým skvelým nástrojom je virtuálna realita pri nových zamestnancoch. Virtuálnu realitu využívali vo firme Bel. Prostredníctvom HTC Vive vytvorili simulátor pre operátorov výroby a skrátili tak čas zaškolenia o mesiac až dve.

2. Prehliadka nehnuteľnosti pred kúpou

Tejto téme sa venuje Ing. Pavol Kaleja, ktorý napísal už niekoľko odborných článkov. Tie sa týkajú najmä vývoja projektov v oblasti architektúry a stavebníctva pomocou virtuálnej reality. Využívanie virtuálnej reality v marketingu je už roky využívané prostredníctvom statických vizualizácií interiérov a exteriérov, ktorými developeri a architekti prezentujú svoje projekty. Skupina statických vizualizácií je preto dnes aj jej najrozšírenejšou formou. Vďaka možnostiam dynamickej a interaktívnej virtuálnej reality má však klient možnosť prechádzať sa po exteriéri a interiéri objektu bytového domu, vnímať jeho širšie vzťahy, sledovať výhľad z každej okennej konštrukcie, balkónu či terasy a to všetko z ľudskej alebo vtáčej perspektívy. V neposlednom rade môže vnímať dispozičné riešenie bytov, veľkosť jednotlivých izieb, ich presvetlenie a celkový dojem. 

360 prehliadka nehnuteľnosti
360 prehliadka nehnuteľnosti

3. Liečenie fóbií

Virtuálna realita lieči prekonávať strach. Hry, ktoré zobrazujú pavúkov, či pád lietadla majú v sebe jedno. Je to simulovaná udalosť, ktorú prekonáte a ste stále v bezpečí a zdravý. A prežijete ju na vlastne oči a uši pomocou virtuálnej reality. To má mať psychologický efekt. Vytvorené hry sú už na aviafóbiu (strach z lietania), klaustrofóbiu, paranoju a taktiež arachnofóbiu (strach z pavúkov).

Strach z pavúkov vie liečiť virtuálna realita
Strach z pavúkov vie liečiť virtuálna realita

4. Tréning reakcií

Reakcie športovcov sú dôležité a vyžadujú tréning. Program NeuroTrainer, ktorý je vyvinutý skupinou neurológov a vedcov sa na to sústreďuje. Zámerom aplikácie, alebo skôr hry bolo zlepšenie stavu najmä detí s poruchami zraku a pozornosti. No na základe ich zistení vytvorili aplikáciu, pomocou ktorej si môžu klienti zlepšovať sústredenosť, rýchlosť reakcie, koordináciu očí a rúk, ako aj priestorové videnie športovcov.

Tréning reakcií brankára
Hokej a jeho tréning vo virtuálnej realite

5. Spoznávanie sveta

Chceli ste niekedy vidieť celý svet na vlastné oči, bez toho aby ste niekde cestovali ? Niekedy nám to financie, či zdravie nedovoľuje. Aplikácia 360Cities ale ponúka a dovoľuje zobraziť mnoho panoramatických fotiek z celého sveta vo virtuálnej realite. Aplikácia je dostupná aj na mobilnú virtuálnu realitu, ale aj pre Oculus Rift.

360cities - cestovanie vo virtuálnej realite
Cestovanie na Havaj vo virtuálnej realite

Druhou aplikáciou, ktorá stojí za spomenutie je Google Earth VR, vďaka ktorej je možné sa prechádzať po celej zemeguli a pozrieť sa na úplne každé jedno miesto. Hra, alebo aplikácia ponúka tak možnosť navštíviť miesta pomocou vlastných rúk, obzrieť si lokality z vtáčej perspektívy. K dispozícii máte 510 miliónov km². Ešte pred samotným prezeraním celého sveta môžete absolvovať pred-pripravené virtuálne výlety.

S virtuálnou realitou sa viem na svet pozrieť úplne inak

6. Adrenalínové 360-stupňové videá

360-stupňové videá sú dostupné pre YouTube už nejaký ten rok. Stačí si len zapnúť YouTube video, ktoré je dostupné v 360°, nasadiť do VR headsetu a môžete zažiť napr. divokú jaz­du formulou 1, alebo si pozrieť žraloky z hĺbky oceánu. Na výber je toho naozaj veľa. Bojíte sa skočiť z lietadla ? Pozrite si video ako ľudia skáču z lietadla nad Dubajom a môžete na vlastné oči a uši vidieť, aké to je. Samozrejme len simulované, no vo virtuálnej realite neviete či ste tam naozaj, pretože klamete svoj mozog.

7. Opakovanie momentov zo života

360-stupňové zábery a videá je možné pozerať z YouTube, či iných kanálov. No podobné zábery si viete spraviť aj vy pomocou 360-stupňových kamier. Vlastná 360-stupňová fotka má veľké čaro, ktoré treba vyskúšať. Vytvoríte si fotografiu z dovolenky s 360 fotoaparátom, následne si ten záber spustíte vo virtuálnej realite a budete sa môcť otáčať doľava, hore, proste ako vo virtuálnej realite. Budete si tak môcť zaspomínať a prežiť „virtuálne“ skvelé momenty.

8. Návrh nových modelov áut

Automobilovým spoločnostiam napomáha virtuálna realita pri navrhovaní nových modelov. Spoločnosť Volkswagen má vlastný tím inžinierov, ktorí vyvíjajú softvér, potrebný pre navrhovanie nových áut v prostredí virtuálnej reality. Celý proces návrhu auta tak urýchľujú a zlacňujú.

S pomocou tohto softvéru môžu dizajnéri vytvoriť virtuálne autá, navrhnuté do posledného detailu. Až doteraz museli byť návrhy prototypov pre nové modely skutočne postavené. To stálo čas a peniaze. Takisto fyzické prototypy vždy znázorňujú špecifickú fázu v procese rozhodovania, ktorá je veľmi rýchlo minulosťou.

9. Vzdelávanie budúcich medikov

Human Anatomy VR je slovenská VR aplikácia, ktorá pomáha študentom medicíny zvládnuť výučbu jednoduchšie a na vyššej úrovni. Pomocou tejto aplikácie si viete pozrieť aj tie najdetailnejšie štruktúry ľudského tela. Každý orgán, sval či kosť si viete rotovať, priblížiť, rozobrať a naspäť poskladať. Ak kliknete na jednotlivé časti tela, zobrazí sa vám ich názov a stručný popis o danej štruktúre. Pri každej sústave ľudského tela je možnosť sa aj otestovať v podobe krátkeho testu s výberom zo štyroch odpovedí, kde je vždy len jedna správna. Táto aplikácia je jednoznačne skvelá nie len pre študentov medicíny, ktorým pomôže pri lepšej predstavivosti a učeniu sa na skúšky, ale aj pre bežných ľudí, ktorí chcú vedieť ako funguje ľudské telo a z čoho všetkého sa skladá.

10. Simulácie lietania

Letecký výcvik je sám o sebe veľmi nákladový. Pokiaľ ale máte radi lietanie, s pomocou virtuálnej reality je možné. Tu je ale potreba mať niekoľko vecí. Prvou je VR hra ako je Aerofly FS 2 Flight Simulator, či Flight Simulator X. Následne samozrejme VR headset. V poslednom rade je dobre mať aj letecký joystick pre lepšiu simuláciu. Jedna sa tak o ukážku toho, že to čo máte radi, viete robiť aj vo virtuálnej realite.

Virtuálna Realita pilotovanie
Aerofly FS 2 Flight Simulator + Oculus Rift + Saitek Pro Flight System = dokonalá simulácia letu

11. Komunikácia na diaľku a sociálne siete

Niekedy sme si posielali listy, teraz si voláme cez videochat, ale v roku 2019 je možné spolu komunikovať vo virtuálnej realite. V jednej miestnosti sa môžu ľudia z biznisu stretnúť a ukázať si PDF súbory, obrázky, či pozrieť spolu 360-stupňové videá. Aplikácie ako Facebook VR alebo vTime, sú sociálne siete pre bežných ľudí, ktoré umožňujú stretnutie vo virtuálnej realite.

12. Šport a hudba

Radi športujete ? Jednou z najúspešnejších hier pre VR, pri ktorej sa určite spotíte je Beat Saber, československá hra. Ide o hudobnú hru s jedinečnou koncepciou spojenia svetelných mečov zo Star War a vytvorenia naozaj unikátneho hudobného zážitku. Spôsob hry je v kombinácií Guitar Hero a Fruit Ninja. Vašou úlohou totiž bude sekať blížiace sa svietiace kocky so zapojením rytmu. Počas hrania sa totiž budete cítiť, ako keby ste ovplyvňovali rytmus a chod hudby.

13. Rozvíjanie kreativity vo virtuálnej realite

Kresliť si na papier, už nie je ono. V roku 2019 je tu lepšia možnosť. S hrou od Google – Tilt Brush pre desktopovú virtuálnu realitu môžete kresliť v 3D. Vytváranie objektov, maľovania v priestore, ukáže Vašu kreativitu. Nebudete mať nič čo by Vás mohlo rušiť. Môžete si dať headset na hlavu, ovládače na ruky ako nižšie v ukážke.

14. Strach z hororových hier

Máte radi horory ? Virtuálna realita ponúka niekoľko stoviek VR titulov, ktoré umožňujú prežiť hororový zážitok na vlastné oči a uši s pomocou VR headsetu. Niektoré sú o prechádzaní sa cez strašidelné domy, niektoré o strieľaní zombíkov, či obrovských pavúkov, ktoré prichádzajú z každej strany ako v hre Brookhaven Experiment.

15. Prežívanie pocitov iných

Viete si predstaviť, aké je to byť farboslepý ? Česká hra Experience: Colorblindness, ukazuje aké je nakupovať ovocie. Ale aj to ako vyzerajú obrazy a kvety. Okrem ukážky poruchy, ktorú má 8 až 9 % našej populácie si viete aj Vy otestovať farbosleposť priamo vo virtuálnej realite.

Obrazy pre farboslepých

Zaujímavým projektom je aj simulátor autizmu zo Slovenska. Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) vyvinula v spolupráci s agentúrami Seesame a iNFINITE Production simulátor autizmu, ktorý dokáže bežným ľuďom vďaka minútovej simulácii vo virtuálnej realite priblížiť pocity stredne funkčného autistu.

16. Ďalšie hry pre virtuálnu realitu

Pre virtuálnu realitu je dostupných už tak veľa hier, že nemáme zrecenzované ani 1% VR hier. Od množstva strieľačiek, po rôzne logické hry a simulácie. Výber je naozaj len na Vás. Pre každý typ virtuálnej reality je už dostatok hier. Najviac hier ale stále bude ponúkať desktopová virtuálna realita, teda tá pre výkonné počítače, pretože dokáže v podstate všetko bez znižovania výkonnosti a poskytuje najlepší zážitok z virtuálnej reality.

O tom načo a ako využijeme virtuálnu realitu, záleží len na nás

Dúfam, že sme ukázali, že virtuálna realita nie je len o hrách. Prenikla už aj do biznisovej sféry a určite nám bude pomáhať v budúcnosti. To preto, že sa stáva čoraz dostupnejšiu a vývoj softvéru sa stáva jednoduchším. Samotným znižovaním nákladov na virtuálnu realitu a jej softvér sa tak stáva skvelým prostriedkom pre viacero oblastí, k využitiu tejto technológie.

Čo sa dá robiť s virtuálnou realitou ? Všetko čo myseľ dokáže vymyslieť

Žijeme v dobe, kde namiesto textu využívame viac audiovizuálne prostriedky. Virtuálna realita je nástrojom, ktorý spája všetky zmysly človeka do jedného. Pretože vďaka virtuálnej realite je možné vidieť, počuť a možno povedať aj trošku cítiť. To umožňuje veľmi veľa využití do budúcna. Je len na nás, aké bude využitie virtuálnej reality.

Máte projekt, ktorý stojí za zmienku, prípadne si chcete prečítať viac článkov o využití virtuálnej reality ? Sledujte náš web. Môžete byť s nami v kontakte pomocou Facebookovej stránky alebo odoberať upozornenia na nové články v pravom dolnom rohu.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk