Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Virtuálna realita na filmových festivaloch
0

Poďme sa pozrieť na 5 top VR a AR projektov, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti. Prinášame aktuálne informácie z jedného z top filmových festivalov sveta. Sep. 2023.

Možno sa pýtate: “Čo má virtuálna realita spoločné s filmovými festivalmi?” Viac, než sme si sami mysleli! O postavení VR vo svete filmu sme sa dozvedeli viac na jednom z najväčších filmových festivalov, Biennale Cinema 2023. Na tomto festivale mala sekcia VR vlastný ostrov! Volal sa “Immersive Island”!

Okrem toho, že mala VR selekcia vlastný ostrov, bolo v nej celkom 43 projektov z 25 krajín. K tomu tam bolo odprezentované ďalších 24 virtuálnych svetov. Preskúmať to všetko už nejaký čas zaberie! Niet divu, že sa predávali permanentky minimálne na 5 dní…


Filmový festival v Benátkach

Medzinárodný filmový festival v Benátkach bol jedným z prvých filmových festivalov na svete, ktorý prejavil záujem o virtuálnu realitu. Začínajúc v roku 2017, La Biennale di Venezia spustila prvú súťaž pre diela vo virtuálnej realite na A-čkovom festivale. Preto sme sa konečne rozhodli tento filmový festival navštíviť a ponúkané zážitky z tejto novej umeleckej formy zažiť na vlastnej koži.

Ostrov v Benátkach dedikovaný VR sekcii filmového festivalu. Zdroj: Google maps

Tak a poďme sa pozrieť na to prečo čítate tento článok. Tie najlepšie VR projekty z festivalu a čo nás najviac zaujalo. Tu je 5 top projektov:

Songs for a Passerby

By Celine Daemen

Netherlands / 25’

Pozn. Zaujímavé na tomto projekte je, že vás 3D kamera sníma v reálnom čase, a vy sa môžete pozerať na seba, ako kráčate vo virtuálnom priestore. Ako bábkar svojho vlastného tela sa nachádzate v poetickom priestore, v ktorom vzniká melancholická otázka: “Ako sa staviame k svetu vecí, ktoré prechádzajú? Sme jeho súčasťou? Alebo sa naň len pozeráme?” 

V „Songs for a Passerby“ kráčate cez hudobnú snovú krajinu. Sledujete svoj vlastný 3D obraz v zrkadle a prechádzate rôznymi scénami: umierajúci kôň, zbor šepkajúcich ľudí, dva hrajúce sa psy.

 

The Imaginary Friend

By Steye Hallema

Netherlands, Belgium, France / 26’

Pozn. Najzaujímavejšie na tomto projekte je samotná myšlienka. Ide o príbeh malého chlapca, ktorý stratil matku a vytvoril si imaginárny svet, v ktorom ste spolu s ním. Drsná téma v hravej forme. Do interakcii sa dostávame po návšteve v nemocnici. Daniel (hlavný hrdina) už nevie rozoznať čo je skutočné a čo si len predstavuje. Slová Danielovej matky dodávajú silu a pomáhajú Danielovi uvedomiť si, že on sám má kontrolu nad svojou predstavivosťou.

Body of Mine

By Cameron Kostopoulos

USA / 20’

Pozn. Do tohto “experience”‘ sa nám nepodarilo dostať, pretože bol rýchlo vybookovaný, no stojí za zmienku. Okuliare a celý set boli v zvláštnom stane, ktorý pripomínal scénu z nejakého sci-fi filmu. A prečo pripomínal hrudný kôš? Pretože v tejto skúsenosti ste v tele osoby iného pohlavia. Ide o interaktívne VR skúmanie rodovej dysforie, trans identity a našich individuálnych vzťahov k našim telám. Doslova ste iným pohlavým, ktoré preskúmavate formou príbehov transgender jednotlivcov. Intímna skúsenosť vyzýva publikum, aby sa vcítili do tela iného pohlavia. Je to emocionálne nabitá kombinácia tanca, animácie a interaktívneho rozprávania.

Jim Henson’s the Storyteller: The Seven Ravens

By Paul Raphaël, Félix Lajeunesse

Canada, USA / 20’

Pozn. Držíte v rukách knihu, v ktorej listujete a čítate si v nej prostredníctvom rozšírenej reality. Bolo to naozaj dychberúce. Mágia klasického rozprávkového príbehu je preinterpretovaná pomocou špičkovej technológie, čím sa vytvára očarujúca skúsenosť, ktorá prekonáva tradičné spôsoby rozprávania. Pútavá vizuálna stránka a interaktívne prvky spolu prinášajú príbehu nový život. Miestami som sa cítil ako vo vlastnej Dungeons and Dragons kampani! 

Over the Rainbow

By Craig Quintero

Taipei / 11’

Pozn. Hoci ide iba o jedenásťminútový príbeh, je spracovaný veľmi kvalitne a umelecky. Projekt ‚Over the Rainbow‘ odkladá lineárne rozprávanie a ponorí publikum do surreálnej krajiny. Je to hraný film, v ktorom odpadávajú z osteny obrazy za ktorými sa skrývajú nahé ľudské telá. Príbeh nemá jednoznačný dej ani význam. Niečo sa stane, a potom sa stane niečo iné. To pripomína život samotný .. 

Jediné, čo ma na tom mrzí, je, že tieto VR zážitky nie sú zatiaľ voľne dostupné a nemôžete si ich pozrieť. Niektoré mali zatiaľ iba premiéru a iné možno zažiť iba osobne. Je však zaujímavé a potrebné držať si prehľad o novinkách vo svete VR. Tie Vám budeme pravidelne prinášať!

Zdroj titulný obrázok.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%