Mobilná VR
Pokračovať v čítaní
VR okuliare pre mobilnú VR
0

VR Okuliare pre virtuálnu realitu, určenú pre smartfóny môžete už nájsť skoro v každej predajni. VR okuliare teda vytvárajú polovicu fungovania virtuálnej reality. Ďalším prvkom pre fungovanie virtuálnej reality je najmä smartfón, na ktorom sa spracováva samotný VR obsah. Pokiaľ nebudeme mať mobil, ktorý spĺňa minimálne požiadavky pre beh VR, nemôžeme čakať ozajstnú virtuálnu realitu. Pokiaľ ale máte výkonný smartfón a chceli by ste si pozrieť 360-stupňové video či skúsiť horor, ktoré vr okuliare si vybrať ? S touto otázkou Vám pomôžeme a vyberieme niekoľko pre Vás.

Mobilná virtuálna realita 

Mobilná virtuálna realita je virtuálna realita, ktorá beží na smartfóne s operačným systémom Android alebo iOS. Mobilná virtuálna realita je najrozšírenejšia forma virtuálnej reality, pretože je dostupná pre každého, kto spĺňa tieto dve podmienky.


Prvou podmienkou je, že je potrebný smartfón. Smartfón musí bežať na operačnom systéme Android 4.1+ alebo iOS 8.0+. Jeho uhlopriečka by mala byť od 4,7″ do 6″. Taktiež musí mať zabudované senzory, ktorými sú akcelerometer a gyroskop. Najlepší zážitok však dosiahnete s čo najvyšším rozlíšením displeja, teda s čo najväčším počtom pixelov. Už teraz máme smartfóny, ktoré majú 4K displej. Taktiež je potrebný výkon pre beh výkonných hier, čo záleží od procesora a pamäte RAM. Preto by som odporúčal štvorjadrový procesor a aspoň 3GB RAM.

Chcem si len skúsiť VR, nemám ani poriadny smartfón

Google CardBoard stojí 2€ s dopravou zdarma pri zakúpení z Číny

Pre túto kategóriu, teda majiteľov starších Android, alebo iOS smartfónov by sme mohli skúsiť Google Cardboard. CardBoard je najdostupnejšia forma mobilnej virtuálnej reality. Google na svojej konferencii Google I/O predstavil virtuálnu realitu pomocou kartónu a smartfónu. Táto krabica so šošovkami, magnetom a suchým zipsom, ktorá je skvelým a lacným vstupom do virtuálnej reality. Google Cardboard si môžete buď objednať, alebo vytvoriť. Za túto smiešnu cenu si môžete objednať vr okuliare z Činy za 2€.

 

Pokiaľ by ste ale chceli prenosnú verziu okuliarí s kvalitnejším kartónom a lepšími sklíčkami, môžete zvoliť český PanoBoard.

PanoBoard je prenosný a kvalitnejší Google Cardboard

Mám najnovší Samsung smartfón

Na túto otázku odpoviem jednoznačne, Gear VR! Ide o plastové VR Okuliare, určené pre najnovšie vlajkové lode spoločnosti Samsung. Tento headset bol vytváraný v spolupráci so spoločnosťou Oculus, preto môžete pre tento headset nájsť exkluzívny obsah. Je kompatibilný so zariadeniami v zozname nižšie. Je dostupný vo viacerých verziách, bol predstavený skoro pri každom predstavení novej vlajkovej lode.

  • Samsung Galaxy Note 7
  • Samsung Galaxy S7
  • Samsung Galaxy S7 edge
  • Samsung Galaxy Note 5
  • Samsung Galaxy S6 edge+
  • Samsung Galaxy S6 edge
  • Samsung Galaxy S6
Samsung Gear VR SM-R323 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Mám malý displej

Uhlopriečka by mala byť od 4,7″ do 6″. Pokiaľ ste ale fanúšikom menších smartfónov, môže to byť celkom problém pre VR obsah. Ten sa totiž na malej ploche nedá celkom vychutnať. No pokiaľ chcete skúsiť mobilnú VR na malom smartfóne, mali by ste použiť VR Box 2.0. Ide o najrozšírenejšie VR okuliare na slovenskom trhu. Zaujímavosťou je, že tento headset podporuje aj 3,5 palcové smartfóny, čo je však v podstate zbytočnosťou, pretože na 3,5 palcovom monitore sa nedá vychutnať pravá virtuálna realita. Dizajn headsetu je veľmi výnimočný a zaujímavý. Výnimočné na headsete je to, že ako jediný poskytuje vkladanie smartfónu do headsetu spôsobom, pri ktorom sa úplne odstráni prenikajúce svetlo.

VR BOX 3D virtuální brýle VR-X2 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Mám veľký displej

Pre displej väčší ako 5,5″ je ťažšie nájsť správny headset a preto, ak je uhlopriečka vášho smartfónu 6″, odporúčam najviac BeeVR Quantum S. Ide o väčšie plastové okuliare bielej farby, ktoré sa z boku môžu zdať dosť podobné Gear VR. Headset tiež obsahuje kvalitné optické šošovky a v balení môžeme nájsť pás, ktorý môžeme použiť na nasadenie na hlavu bez držania v rukách.

BeerVR Quantum S sú pohodlné okuliare, aj pre väčšie smartfóny. Nastaviteľnosť pásu a vkladanie smartfónu do headsetu je oveľa lepšie ako na iných headsetoch.

Mám iPhone 6 a 6S

Mrad D-Joy

Majitelia smartfónu iPhone 6 a 6S majú na výber množstvo krytov. Môžete ale skúsiť kryt, ktorý Vám umožní mať virtuálnu realitu stále so sebou. Miesto ťahania plastových VR okuliarov, môžete skúsiť prenosnú mobilnú virtuálnu realitu a to kryt Mrad D-Joy. Nejde o tradičný kryt, s nejakým popisom či obrázkom vzadu, miesto toho sú na ňom šošovky pre virtuálnu realitu. Tie sú upevnené a dvoma tlačidlami ich môžete vysunúť. Po stlačení tlačidiel sa okuliare uvoľnia a presunú sa do prednej časti smartfónu, teda pred displej zariadenia. Následne si môžete vychutnať VR obsah. Táto metóda ale nie je úplne pohodlná a ani sa s ňou nedá poriadne obsah vychutnať, nakoľko naľavo a napravo vidíte okolité pozadie, ktoré by malo byť stmavené ako vo VR okuliaroch.

Ďalšie VR Okuliare

Pokiaľ ste si nedokázali vybrať z ponuky, ktorú sme spomenuli, môžete si pozrieť ďalšie recenzie na VR okuliare.

A nezabudnite

Pokiaľ sa Vám virtuálna realita nepáčila, skúste si stiahnuť nejaký poriadny obsah do virtuálnej reality, odporúčam najmä ukážku od Googlu, teda aplikáciu Cardboard. Alebo napr. horovú hru Sisters, ktorú treba nasadiť v noci a so slúchadlami. Prípadne 360° video z  YouTube z hĺbky morského dna. Pokiaľ na Vás ani to nezapôsobilo, treba skúsiť tu drahšiu virtuálnu realitu a to pre herný počítač. HTC Vive a Oculus Rift si môžete vyskúšať vo viacerých slovenských VR herniach za pár eur na hodinu. V tej už môžete používať aj ruky a miesto stoeurového smartfónu už beží herná mašinka za vyše 1000€.

HTC Vive sleduje pohyb v priestore

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
43%
Prekvapilo ma to
43%
Pobavilo ma to
14%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk