Standalone VR
Pokračovať v čítaní
Oculus Quest – nový bezdrôtový VR headset, výkonnejší ako Oculus GO
0

Pred niekoľkými mesiacmi bol predstavený Oculus GO, VR headset s výkonom mobilnej virtuálnej reality a hrami podobnými ako pre Gear VR. Na tohtoročnom Oculus Connect 5 bol predstavený nový headset pre virtuálnu realitu, ktorého výkon je ale porovnateľný s Oculus Rift. Narozdiel od Oculus Riftu však nevyžaduje žiadne káble k počítaču, ani samotný počítač k behu. Oculus Quest je teda nový headset označovaný aj ako standalone virtuálna realita, teda je samostatný a všetko čo potrebujete je len headset a ovládač k nemu.

Oculus Quest – nová šanca k rozšíreniu virtuálnej reality

Oculus Quest vytvára možnosť adaptácie virtuálnej reality v masovej forme, pretože nevyžaduje náročné nastavenia, ktoré môžu byť prekážkou pre bežného používateľa. Hlavnou výhodou je to, že  budete môcť zapnúť hry, ktoré môžete nájsť aj na Oculus Rift, dokonca je teda už po zakúpení headsetu viac ako 50 titulov. Medzi tituly patrí aj napr. Robo Recall, The Climb, Moss.


Žiadne káble a senzory

Sledovanie headsetu v priestore sa uskutoční pomocou externých senzorov, za ktorými je nová technológia Oculus Insight. Jedná sa o sledovanie 6-smerového pohybu a výpočet aktuálnej polohy je založený na štyroch širokouhlých senzoroch a algoritmoch.

Sloboda bude na úrovni, akú virtuálna realita ešte ani nepozná. Používateľ sa môže voľne pohybovať po 371 metroch štvorcových a headset nestratí prehľad o tom, kde sa používateľ nachádza. Sloboda pre herne s virtuálnou realitou, alebo na použitie v nejakých arénach. Problémom ale môže byť pamäť, headset bude v základnej verzii predávaný s 64-GB interným úložiskom, kde sa tak zmestí len niekoľko hier.

Rozlíšenie bude lepšie ako pre Oculus Rift

Oculus Quest obsahuje rovnakú špičkovú optiku ako Oculus Go s rozlíšením displeja 1600×1440 na každé oko a súčasne s nastavením rozstupu šošoviek, ktorý pomáha maximalizovať vizuálny komfort. Zlepšil sa taktiež vstavaný zvuk, ktorý má byť vysokokvalitný s ešte hlbšími basami. Hlavné je to, že si nemusíte dosadzovať žiadne slúchadlá.

Ovládače sú v cene

Súčasťou balenia Oculus Quest budú aj pohybové ovládače Touch. Presne rovnaké tlačidlá ako poznáme z Oculus Rift. Sú to intuitívne dotykové ovládače, ktoré prinášajú vaše skutočné ruky do VR a umožňujú vám jednoducho a prirodzene komunikovať so svetom okolo vás.

Dostupnosť

Oculus Quest bude stáť 399 dolárov a na jar 2019 sa dostane do predaja. Cena pre Slovensko však zostáva stále záhadou. Pri skúsenostiach s predajom headsetu Oculus Rift veľmi pochybujem o tom, že bude distribuovaný pre Slovensko. Ak, tak jedine pomocou veľkých internetových obchodov, no podpory sa nedočkáme.

Zdroj : Oculus blog

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk