3D & 360
Pokračovať v čítaní
PTGui pomáha vytvárať zo záberov 360-kamery fotky, ktoré možno zdieľať
0

Mnoho 360-stupňových kamier ako je Ricoh Theta, Xiaomi MI či Samsung Gear vytvára pri zábere fotografie v štýle rybích oči. Zábery z oboch šošoviek hodí do tvaru čierneho obrázka a na oboch zobrazí výsledný obraz z každého objektívu. Natívna aplikácia je pre každú kameru. Tá automaticky tento obraz pretransformuje pri prenose do smartfónu. Čiže pokiaľ si stiahnete obrázok z kamery do smartfónu, automaticky sa tento obrázok hodí do stavu označovaného ako aj „Equirectangular“. Takúto fotografiu už je možné zdieľať. PTGui umožňuje netransformované zábery preniesť vo veľkom množstve do takejto podoby a kvalitnejšie, ako väčšina aplikácií.

PTGui pomáha 360-stupňovým fotografiám

Pri tvorbe panoramatických fotografií je softvér rovnako dôležitý ako dobre pripevnený fotoaparát na statíve. Ak vezmeme do úvahy, že dnešné programy dokážu spojiť aj snímky nasnímané z ruky, ktoré sa otáčali mimo uzlového bodu, tak možno ešte dôležitejší. PTGui je tu od roku 2001 a je to jeden z najlepších programov na spracovanie panorámy. Jeho výhody sú :


  • podpora väčšieho množstva spracovania
  • možnosť opraviť miesto na panoráme
  • korekcie vinylácie, expozície a vyváženie bielej
  • maskovanie objektov
  • vytváranie panorámy HDR

Práca s programom je pomerne intuitívna. Jednotlivé fotografie stačí jednoducho premiestniť do okna programu, ktorý následne automaticky z EXIFu prečíta potrebné údaje (objektív, použité ohnisko a ďalšie). Môžete si nastaviť zapnutie, vypnutie HDR a následne kliknete „align images“. Po kliknutí na „align images“ sa fotky automaticky pretransformujú a môžete sa s fotografiou pohrať, tieto úpravy som si ešte nestihol pozrieť a zaoberať sa s nimi, nakoľko mojím primárnym cieľom je dostať tieto fotografie na použitie do režimu Equirectangular. Je ich tu ale dostatok, od orezania, cez úpravu expozície, možnosti pridania textu a pod.

V treťom kroku teda môžete kliknúť „create panorama“. To Vám vytvorí novú fotografiu s názvom panorama, čiže nenahradí tu základnú.

Pokiaľ sa chcete s fotkami pohrať

Program umožňuje unikátne náhľady 360-stupňových fotografií, vďaka ktorým viete vytvárať naozaj originálne a netradičné zábery. Na to ale odporúčam používať statív, príp. selfie tyč, ktorá sa dá rozmazať, nie ako ruka.

PTGui je profesionálny program na úpravu a tvorbu panoramatických fotografií. Jej verzia zadarmo, umožňuje síce vytvárať fotografie, no sú označené watermarkom, čiže je na nich značka. Ide o verziu, vďaka, ktorej si môžete vyskúšať, čo program dokáže. Pokiaľ budete spokojní, jej plná verzia, vďaka ktorej môžete vytvárať skvelé a lepšie obrázky z 360-stupňovej kamery stojí 99€. Je len na Vás, či Vám postačuje fotografia transformovaná z aplikácie, alebo chcete kvalitnejšiu úpravu fotografie.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk