Sony PlayStation VR
Pokračovať v čítaní
PlayStation 5 bude podporovať PSVR
0

11. júna Sony odhalilo svoju novú hernú konzolu PlayStation 5 a potvrdili aj informáciu o tom, že konzolová virtuálna realita nekončí, naopak môžeme očakávať vylepšenú virtuálnu realitu pre Playstation.

Starý PSVR headset bude kompatibilný s novou konzolou

„Súčasné okuliare pre VR – PSVR sú kompatibilné s novou konzolou. Keď sa dostaneme bližšie k uvedeniu produktu na trh, budeme mať viac podrobností o produktoch“ povedal hovorca PlayStation pre portál RoadtoVR.

Zatiaľ bez titulov

Hoci spoločnosť Sony neuviedla, že niektoré z hier ohlásených počas odhalenia PS5 podporí VR, spoločnosť potvrdila, že nová konzola bude podporovať headset PSVR.


Zatiaľ teda neexistujú žiadne natívne hry PS5, ktoré boli potvrdené podporou VR, ale prinajmenšom vieme, že konzola podporuje spätnú kompatibilitu. Spoločnosť Sony očakáva, že „drvivá väčšina zo 4 000 a viac titulov PS4 sa bude dať hrať na PS5,“ čo bude samozrejme zahŕňať aj hry PSVR, teda pre virtuálnu realitu.

Playstation 5
Playstation 5

Lepší výkon pre PSVR

Pokiaľ ide o výkon spracovania, sedemročná konzola PlayStation 4 pre VR nebola porovnateľná s výkonom virtuálnej reality pre PC. Ale bola postačujúca. Je však zrejmé, že vylepšenia hardvéru PS5 by mali vývojárom umožniť vytvárať vizuálne ambicióznejšie hry pre systém.

PlayStation 5 je mnohokrát výkonnejší ako jeho predchodca. Okrem jednoduchého zvýšenia rýchlosti procesorov a GPU sa konzola pýši novou architektúrou, ktorá je zefektívnená pre vysokorýchlostné SSD, čo podľa spoločnosti Sony vývojárom umožňuje vytvárať hry, ktoré predtým neboli možné. Tu sú oficiálne špecifikácie PS5:

Procesor8-jadrový Zen 2 @ 3.5Ghz w/ SMT (variabilná frekvencia)
Grafika10.28 TFLOPS – 36 jednotiek @ 2.23 Ghz (variabilná frekvencia)
GPU ArchitektúraUpravená RDNA 2 s HW podporou ray tracingu
Pamäť16 GB GDDR6 / 256-bit
Rýchlosť pamäte16 GB s priepustnosťou 448 GB/s
DiskUpravený 825 GB NVME SSD
Rýchlosť disku5,5 GB/s , 8-9 GB/s (komprimované)
Rozšírenie úložiskaM.2 NVME SSD schválený spoločnosťou Sony
Externé úložiskoUSB Externý HDD
Čítacia mechanika4K UHD Blu-Ray mechanika
Video VýstupHDMI 2.1 – do 4K pri 120Hz, 8K, VRR
AudioTempest Engine 3D audio
Spätná kompatibilitaPlayStation 4
Špecifikácia Playstation 5

PSVR 2 pravdepodobne, až po začatí predaja PS5

Okuliare pre virtuálnu realitu PSVR 2 určite prídu, no nie je jasné kedy. Spoločnosť Sony si je celkom istá, že nové PSVR oznámi až po uvedení PlayStation 5 na trh. Minulý rok to povedala viceprezidentka pre výskum a vývoj spoločnosti Dominic Mallinson.

PlayStation VR
Prvá generácia PSVR (Zdroj: Ifixit)

Pôvodná PlayStation VR bola uvedená na trh koncom roku 2016, teda tri roky po uvedení systému PS4 na trh. Samotný headset bol predstavený za 400€ (rovnaká cena ako v tom čase samotná PS4).

Zdá sa preto rozumné, že spoločnosť Sony bude postupovať podobnou stratégiou s PSVR 2 na PS5. Záleží ale na tom, akú technológiu vloží spoločnosť do headsetu.

Netreba ale zabúdať, že PSVR 2 potrebuje cenovku, aby mohla konkurovať podobným lacným headsetom pre počítačovú alebo inak desktopovú virtuálnu realitu, ako je Oculus Rift S či HTC Vive Cosmos Elite.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk