HTC Vive / HTC Cosmos
Pokračovať v čítaní
HTC Vive Sync beta umožní stretávanie vo virtuálnej realite zadarmo
0

Vďaka novej VR aplikácii získajú firmy a ich zamestnanci možnosť organizovať schôdzky a prezentácie vo virtuálnej realite naprieč kontinentmi.

Praha, 30. apríla 2020 – Spoločnosť HTC dnes ponúkla celému svetu zadarmo svoju kooperačnú aplikáciu HTC Vive Sync. Tá napomáha s riešením situácie, keď sa partneri a zamestnanci nemôžu vídať osobne. Poskytuje im možnosť stretávania aj spolupráce v prostredí virtuálnej reality. Aplikácia tak zvyšuje produktivitu a spríjemňuje komunikáciu na veľkú vzdialenosť. To využijú nielen tímy z rôznych kontinentov, ale aj zamestnanci v domácich kanceláriách či na cestách.

„Na rozdiel od iných nástrojov ponúka VR schopnosť prepojiť vzdialené tímy a zamestnancov podobne, ako keby sa nachádzali v rovnakej miestnosti,“ povedal David Sapienza, AVP Content Development & Production v HTC VIVE. „Vive Sync sprístupňuje kolegom aj partnerom interakciu v zdieľanom virtuálnom priestore, čím zvyšuje ich produktivitu a posilňuje vzťahy medzi jednotlivcami. Častejšie sa teraz budeme stretávať s nutnosťou práce na veľkú vzdialenosť v globálnych tímoch a VR je tým pravým riešením pre jej rozvoj. „


HTC Vive Sync
HTC Vive Sync prezentácia

Podľa posledného prieskumu Gallupovho inštitútu na tému „Stav amerických pracovných síl“ sa stáva z práce na diaľku nová norma. Z výskumu vyplýva, že 43% zamestnancov pracuje aspoň niekedy oddelene od svojho tímu a že 37% pracovníkov je ochotných pre možnosť flexibilnej časovej doby a práce z domu zmeniť zamestnanie. Štúdia spoločnosti Virgin Pulse s názvom „Prieskum pracovných spojení“ však zistila, že ľudia, ktorí pracujú na diaľku trpia osamelosťou, ktorá je častou príčinou výpovede.

Celých 43% opýtaných pritom oznámilo, že viac spoločného času by im pomohlo v budovaní hlbších vzťahov v rámci tímu. Aj preto je HTC Vive Sync vhodným riešením, ktoré umožní kolegom zostať v blízkom kontakte napriek veľkej vzdialenosti a zvýši nielen produktivitu, ale podporí aj tímového ducha.

Funkcia prepájajúca vzdialených pracovníkov

Vďaka integrácii OneDrive môžu účastníci porady zdieľať priamo zo svojich serverov materiály ako videá, prezentácie, ale aj dvoj či trojrozmerné modely a vizualizácie. Súčasťou aplikácie je tiež trojrozmerné maľovanie, ktoré možno využiť napríklad ku komentárom ohľadom zdieľaných prezentácií alebo 3D modelov. Samozrejmosťou je potom jednoduché zhotovovanie screenshotov či prevod zvukového záznamu na textové poznámky. Práve tieto vlastnosti umožnia jednotlivým členom tímu plynule nadviazať na virtuálnej porade hneď potom, čo skončí, a začať napríklad plniť uložené úlohy.

HTC Vive Sync
HTC Vive Sync

Jedného stretnutia sa môže zúčastniť až 30 ľudí a porady medzi jednotlivými tímami naprieč celou zemeguľou už tak nebudú žiadnym problémom. V aplikácii VIVE Sync sa môžu zamestnanci stretávať na poradách a zdieľať si medzi sebou rôzne materiály, diskutovať o problémoch, a hlavne robiť tímové rozhodnutie v reálnom čase.

Súčasťou je aj aplikácia Avatar Creator dostupná v obchodoch App Store a Google Play s ktorej pomocou používatelia vytvoria avatary podľa svojho vzhľadu a vkusu. Interakcia medzi kolegami je tak veľmi realistická, bez toho aby záležalo na tom, v akej krajine či na akom kontinente sa ktorýkoľvek zo zamestnancov práve vyskytuje.

Nechýba podpora snímania pohybu celého tela s pomocou HTC Vive Trackerov a dokonca ani integrácia sledovania pohybu očí, ktoré ponúka HTC Vive Pro Eye. Účastníci sa tak pri stretnutiach môžu spoľahnúť nielen na verbálnu, ale aj na neverbálnu komunikáciu a všetko je tak ešte prirodzenejšie.

Vive Sync

„Veríme, že aplikácie ako Vive Sync, podporí rozvoj vzdialenej spolupráce aj jej produktivitu v rámci tímov pracujúcich z domu vo VR,“ doplnil riaditeľ pre XR NVIDIA. „Pocit prítomnosti, ktorý poskytuje Vive Pre Eye v spojení s Vive Sync a optimalizáciám NVIDIA NVR, umožní skutočné prepojenie pracovníkov z celého sveta.“

Neobmedzený prístup ku všetkým funkciám. V období voľného prístupu v rámci beta programu budú mať používatelia prístup ku všetkým funkciám Vive Sync vrátane nasledujúcich:
• Podpora OneDrive – Bezpečné nahrávanie a zdieľanie interných dokumentov z a do aplikácie. Zdieľanie PowerPoint prezentácií, PDF dokumentov, videí a obrázkov na projekčnej ploche meeting-roomu.
• Prehliadanie 3D modelov – Možnosť nahrať 3D modely a meniť ich mierku pre detailné štúdium v ​​rámci stretnutia.
• Vlastný design avatarov – Ešte vyššie pohlcovanie vďaka Avatarom prispôsobeným vkusu používateľa
• Osobné poznámky – Poznámky využívajúce prevod reči na text doplnené možnosťou robení screenshotov priamo v aplikácii s možnosťou prehliadania aj po opustení VR.
• 3D kreslenie – Možnosť vpísať poznámky priamo do modelov, dokumentov alebo plánovať bez predchádzajúcich príprav.
• Konferenčné stoly či auditória – Jednoduché vytvorenie zasadacieho poriadku pomocou konferenčných stolov či virtuálneho auditória, ktoré podporujú prirodzené vnímanie schôdzky či prezentácie.
• Podpora ekosystému Vive – Vive Sync je kompatibilný so všetkými headsetmi VIVE vrátane nezávislých headsetov.

Aplikácia bude postupne doplňovaná o ďalšie funkcie. V najbližších upgradoch sa užívatelia môžu tešiť napríklad na:
• Rozšírenie HW kompatibility – Podpora ďalších VR platforiem vrátane Oculus Rift. Oculus Quest, Windows Mixed Reality a Valve Index.
• Organizátorské ovládanie – Organizátor schôdzok získa plnú kontrolu nad stretnutím vďaka možnosti stlmiť mikrofóny jednotlivých účastníkov alebo napríklad uzamknúť špecifické funkcie a získať tak viac pozornosti.
• Účasť bez VR – Možnosť prizvať účastníkov bez prístupu k virtuálnej realite pomocou prehliadača na PC.
• Záznam stretnutia – Možnosť zaznamenať priebeh celej schôdzky pre zdieľanie s kolegami, ktorí sa nemohli zúčastniť.

Vive Sync aktuálne podporuje všetky headsety HTC Vive a je dostupný na stiahnutie.

Zdroj : TS Spoločnosti HTC

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk