HTC Vive / HTC Cosmos
Pokračovať v čítaní
Nový HTC Cosmos nahrádza HTC Vive
0

Spoločnosť HTC predstavila novú generáciu VR headsetov pre bežných spotrebiteľov. Volá sa HTC Cosmos a ponúkne vysoké rozlíšenie, jednoduché ovládanie aj kompatibilitu s bezdrôtovým adaptérom. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na rozširujúce moduly a nový VR systém Vive Reality.

HTC Cosmos je headset pre Desktop

HTC Vive Cosmos je určený pre výkonné desktopové počitače. Oproti staršiemu HTC Vive má ale komfortnejšie rozlíšenie a to 2880 x 1700. Ponuka RGB maticu, vďaka ktorej výrazne potláča viditeľnosť mriežky medzi jednotlivými pixelmi. V balení sa nachádzajú ergonomické pohybové ovládače umožňujúce prirodzenú interakciu vo virtuálnej realite.

HTC VIVE Cosmos nevyužíva Windows Mixed reality system, ale vlastné riešenie Inside out Tracking s extrémne širokým záberom 6 kamier a vysokou presnosťou. Sledovanie pohybu by tak malo byť podobne rýchle a presné ako u HTC Vive. Modul umožňujúci využitie základňových staníc ocenia predovšetkým tí, ktorí využívajú Vive Tracker a ďalšie príslušenstvo systému Steam VR.


HTC Cosmos sada
HTC Cosmos sada

Pred-objednávky majú 12 mesiacov zdarma Viveport Infinity

Odmenou pre tých, ktorí si HTC Vive Cosmos predobjednajú, potom bude 12 mesiacov predplatného v službe Viveport Infinity v hodnote 114 € zadarmo.
Podmienkou ale je, objednať si headset do 2. októbra 2019. Služba ponúka neobmedzený prístup ku knižnici hier a aplikácií ako Fisherman ‚s Tale, Fujii, a Ninja Legends. Mnohí ocenia aj prémiové videa produkované známymi spoločnosťami ako je GoPro, Discovery Channel a Animal Planet.

Knižnica sa neustále rozrastá a v rámci uvedenia nového headsetu bola doplnená o tituly Doctor Who: The Edge of Time štúdia Maze Theory, Eleven Eleven od Syfy a Battlewake od Survios. Medzi novinky patrí tiež Gloomy Eyes štúdií Atlas V a 3dat aj Swords of Gargantua štúdií Yomuneco a Gumi.

Nový prístup so systémom Vive Reality

Vive Cosmos tiež prinesie nové základné prostredie založené na systéme Vive Reality, ktorého hlavnou prednosťou je väčšia prirodzenosť. Namiesto krkolomného spustenie jednotlivých aplikácií budú užívatelia skôr prechádzať medzi rôznymi virtuálnymi dimenziami. Rozhranie Lens potom napomôže pri ich výbere. To všetko v dynamickom domácom prostredí Origin, ktoré sa stane vstupnou bránou do ďalších virtuálnych svetov.

Vive Reality
Vive Reality

HTC Cosmos sa zaobíde aj bez kablov

Výrobca nezabudol ani na možnosť prepojenia s bezdrôtovým adaptérom, ktorý headset zbaví káblov a predstavil už aj prvé rozširujúci modul Vive Cosmos External Tracking mod. Ten umožní nielen spojenie s pôvodným systémom sledovania pohybu pomocou základňových staníc, ale aj so všetkým príslušenstvom systému Steam VR.

HTC Cosmos
HTC Cosmos

Perfektný obraz i pohodlie

Vive Cosmos vznikol v snahe uľahčiť vstup do virtuálnej reality a zároveň poskytnúť skutočne pohlcujúce zážitky. Vďaka inside-out technológiu sledovania pohybu nie je nutné inštalovať žiadne základňové stanice, takže je prvé spustenie dielom okamihu.

Šestica širokouhlých kamier umožňuje perfektné sledovanie pohybu užívateľa aj ovládačov. Zobrazovače sa pýši 88% nárastom rozlíšenie v porovnaní s pôvodným HTC Vive a prinášajú úchvatne jemný obraz, vďaka ktorému si užívatelia vychutnajú novú úroveň detailov a nebudú mať problém ani pri čítaní drobných textov v kokpitoch simulátorov.

Ovládače HTC Cosmos
Ovládače HTC Cosmos

Pokrok v kvalite zobrazenia prináša aj využitie LCD displejov s plnohodnotnou RGB maticou obmedzujúce viditeľnosť mriežky medzi pixelmi zvanú screen-door efekt.

O pohodlie sa stará vyvážený prstenec s integrovanými slúchadlami a mäkké polstrovanie headsetu redukujúce tlak na tvár užívateľa. Nosové chlopňa, pripomínajúca okvetné lístky blokuje vstup okolitého svetla do okuliarov a tým prehlbuje ponorenie do virtuálnych svetov.

Uľahčenie pre hráčov i vývojárov, ktorí vo VR trávia veľa času, predstavuje výklopný systém. S jeho pomocou možno rýchlo skontrolovať dianie na monitore, alebo si jednoducho dopriať osvieženie vo forme nápoja či rýchle desiaty. Všetko bez nutnosti dávať dole a následne znovu usadzovať headset.

Technické špecifikácie HTC Cosmos

Rozlíšenie: 1440 x 1700 pixelov na oko (2880 x 1700 pixelov kombinovane)
Zobrazovače: Dve 3.4 „LCD
Obnovovacia frekvencia: 90 Hz
Zorný uhol: 110 °
Audio: Vstavané slúchadlá
Prepojenie s PC: USB 3.0, DisplayPort ™ 1.2
Porty pre pripojenie periférií: USB-C 3.0, proprietárne konektor pre rozširujúce moduly
Sledovanie pohybu: pre používanie v sede / v stoji bez obmedzenia, minimálne 2 m x 1.5 m pre používanie v izbovom meradle (room-scale)
Rozširujúce moduly: Vive Motion Mod (v balení) a Vive Cosmos External Tracking Mod (v predaji samostatne ako príslušenstvo)
Podpora bezdrôtového Vive Wireless adaptéra: Áno, v predaji samostatne s konverzný sadou. Nutná dostupnosť voľného PCIe slotu

Predpredaj je už spustený

Headset si môžete predobjednať už dnes za cenu 839 €. Bežný predaj bude zahájený 3. októbra 2019.

Zdroj : TS spoločnosti HTC

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
100%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk