HTC Vive / HTC Cosmos
Pokračovať v čítaní
Ako vyčistiť VR headset
0

Nie len pri spodnej bielizni je potrebné dodržiavať hygienu. Kedže pri používaní virtuálnej reality sa potíte, je veľmi dôležité, aby ste headset udržiavali v čistote a najmä v období pandémie.

Je veľmi nepraktické kompletne sterilizovať headset s virtuálnou realitou. No je nutné dodržiavať čistenie, najmä priestory, kde sa najviac potíte.

Nepriatelia na headsetoch

Viditeľná nečistota – veci, ktoré môžete vidieť alebo cítiť, napríklad mastné sekréty ako je maz, soľ z odpareného potu, vlasy, odumreté kožné bunky, líčidlá, prach atď. Tieto majú dobrú šancu preniknúť do každej štrbiny, ale najčastejšie ich nájdete na pene rozhrania tváre, pri oblasti chrániča nosa, na šošovkách a vo vnútri okolo nich.


VR Headset časť pre oči
Pod mikroskopom musí tato časť vyzerať zaujímavo

Neviditeľná nečistota – veci, ktoré nemôžete vidieť ani cítiť, vrátane patogénov, ako sú vírusy, baktérie, bunky alebo huby. Udržiavanie čistoty headsetu pre virtuálnu realitu pomáha znižovať rast a prenos odpadu z tváre z jednej osoby na druhú. Je to tiež dobrý zvyk bez ohľadu na to, či sme v dobe koronavírusu alebo nie.

Ako vyčistiť headset pre virtuálnu realitu

Výrobcovia náhlavných súprav majú svoje vlastné pokyny týkajúce sa čistenia, mali by ste však zvážiť niekoľko všeobecných rád:

Čo nerobiť

  • Nepoužívajte drsné prípravky ani rozpúšťadlá, ako je alkohol, acetón atď. Tieto látky môžu poškodiť látky, ktoré držia lepidlo spolu a mnoho druhov plastov, a tak zanechávajú matné, škaredé zvyšky, ktoré naozaj nechcete vidieť, najmä na vašich šošovkách.
  • Nepoužívajte domáce čistiace prostriedky, ako sú utierky ako Savo. Majú chemický dráždivé vlastnosti. Môžete ich ale používať na plasty, či ovládače. No nikdy nie blízko šošovky, či oči alebo nosa.
  • Nepoužívajte stlačený vzduch.

Čo robiť

  • Použite handričku, ktorá nezanecháva vlákna. Pamätajte, že šošovky sa môžu ľahko poškriabať a mali by sa čistiť iba pomocou priloženej handričky z mikrovlákien alebo handričkou, ktorá nezanecháva vlákna, a čistia sa v jemne sa rozširujúcich kruhoch.
  • Na všetky šošovky okrem šošoviek používajte neabrazívne antibakteriálne utierky. Skvelé na čistenie všetkých štýlov nečistôt.
  • Vyklopte odnímateľné časti a čistíte ich osobitne. Ak môžete pohodlne odstrániť niektorú časť z náhlavnej súpravy, napríklad rozhranie tváre, chrániče nosa. Môže pomôcť odstrániť tieto kúsky, aby ste sa mohli dostať do všetkých trhliniek, a to ako na samotnej súčasti, tak aj na mieste, kde sa zaklapne.
  • Vykonajte preventívne opatrenia, ako je napríklad zakúpenie VR krytu pre rozhranie tváre alebo úplne nové rozhranie tváre s ľahko čistiteľným povrchom, ako je PU koža (aka pleather). Výrobcovia väčšinou predávajú náhlavné súpravy VR s huňatými penovými rozhraniami na tvári, ktoré nasávajú pot a špinu, takže je to skvelý spôsob, ako udržať náhlavnú súpravu čistú dlhodobejšie.
  • Používajte jednorazove hygienické masky, ak zdieľate virtuálnu realitu pre viacerých ľudí.
Oculus Rift s krytom
Textilový kryt VR Cover pre Oculus Rift, ktorý je možne kedykoľvek vymeniť a oprať.

Existuje niekoľko spôsobov, ako náhlavnú súpravu väčšinou sterilizovať, ale je lepšie sústrediť sa na jej udržanie v čistote, pokiaľ nemáte podozrenie, že bola vystavená nepríjemnému patogénu.

Antibakteriálne obrúsky bez alkoholu: Antibakteriálne obrúsky na nealkoholickom základe sú ideálne na čistenie rozhraní tváre, penových aj menej pórovitých povrchov, ako je PU koža. Na trhu sú skutočne niektoré z nich špeciálne navrhnuté pre túto úlohu. VR Cover predáva obrúsky bez alkoholu, hypoalergénne a necentrované obrúsky len na headsety. Patria sem však aj hydrogenovaný ricínový olej, ktorý môže na šošovkách zostať nejaký zvyšok.

Karanténa headsetu: Možno ste požičali virtuálnu realitu kamarátovi, ktorý má vírus, nachladol, čokoľvek. Jedným z najnižších technologických riešení je jednoducho zložiť headset pre virtuálnu realitu a nechať ho. Podľa štúdie Národných zdravotníckych ústavov (NIH) bol koronavírus (COVID-19) pozorovaný v živom stave až štyri hodiny na medi, až jeden deň na kartóne a až tri dni na plaste a nehrdzavejúcej oceli.

Zdroj: RoadToVR

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
67%
Prekvapilo ma to
33%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk