Recenzie
Pokračovať v čítaní
Recenzia : Xiaomi Mi Sphere – 360 stupňová kamera s dobrou cenou a výbornou kvalitou
0
Detail
Rozmery

78 x 67,4 x 24 mm

Váha

108 g

Podporované OS

Android, iOS

Xiaomi Mi Sphere je kamera, ktorá dokáže natáčať 360 ° videá v 4K kvalite. Je jednou z tých s vynikajúcim pomerom cena/výkon. Splňuje IP67, má stabilizáciu obrazu, perfektné 4K rozlíšenie i dobrú cenu vzhľadom k tomu, čo dokáže. Túto kameru testujeme už rok a je naozaj málo z toho, čo by táto kamera nedokázala.

Virtuálna realita a 360-stupňové multimédiá spolu úzko súvisia. 360-stupňové multimédiá sú vďaka čoraz dostupnejším 360° kamerám bližšie k bežným ľudom. Dokonca aj najväčšie siete, ako sú Facebook a YouTube, už podporujú 360 videá a fotografie. Všetky fotografie, ktoré zachytíte na 360° kamere si môžete rovno pozrieť vo virtuálnej realite a oživiť si tak svoje spomienky. Pozrite sa nižšie, ako vyzerá fotografia v jpg zachytená kamerou Xiaomi Mi Sphere s dodatočnou úpravou.

Xiaomi Mi Sphere

Snímač: Sony IMX 206
Objektív: 2 x F2,0, 2 × 190 ° FOV
Rozlíšenie videa: až 3456 x 1728 (30 FPS)
Rozlíšenie fotografií: až 6912 x 3456 px
MicroSD: áno, do 128 GB
Batéria: 1600 mAh
Konektivita: Wi-Fi 802.11 b / g / n, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0


Recenzia Xiaomi Mi Sphere

Konštrukcia kamery je jednoduchá, pekná a kvalitná. Dizajnovo je veľmi odlišná od tých od spoločnosti Samsung alebo Ricoh, ktoré sme testovali. Xiaomi Mi Sphere Camera Kit má štvorcový dizajn a šošovky objektívov dosť vystúpené. Šošovky sú veľmi náchylné k poškodeniu, preto je vo vnútri pribalené aj ochranné puzdro. To sa ale po pol roku používania mierne poškodilo. Rám je kovový, čo spôsobuje, že Xiaomi sa síce drží pevne, ale tiež ho slnko môže zahriať, čo sa mi párkrát už stalo.

Doslova ho bolo ťažko uchopiť, ak ho necháte dlhšie bez krytu na slnku. Pod kamerou si viete, alebo skôr musíte k používaniu prichytiť plastový držiak, ktorý slúži aj ako menší statív príp. vlastný statív. Na podobnom princípe bola prvá verzia Samsung Gear 360. Kamera taktiež má certifikáciu IP67, čo je na 360 kameru dobrá IP certifikácie. Do vody ju ale neodporúčam brať, vid. video. Úplnú vodotesnosť môžete docieliť len špeciálnym krytom.

Ovládanie je náročnejšie

V porovnaní so Samsung kamerami, ktoré poskytujú aj mini displej, kde sa zobrazuje stav fotografií, aký je práve režim, táto kamera je jednoduchšia. Podobná ako Ricoh, umožňuje vám pomocou niekoľkých diód zobraziť či je zapnutá, či točí videá alebo fotografie, či je zapnuté Wi-Fi a samozrejme, či je nabitá alebo vybitá. Bez smartfónu je tak nemožné robiť video ako time-lapse, spomalený záber, nastaviť samo-spusť alebo proste len vypnúť zvuk kamery, ktorý je mimochodom veľmi hlasný, pokiaľ ho máte nastavený na 100%. Aj tých 25% je stále celkom silných, najmä pri úplnom tichu, ktoré som zažil v kostole.

Bohužiaľ aj samotný zvuk je nepríjemný, podoba sa na zvuk tikajúcej bomby. To je ale v poriadku, nakoľko prepracovaná Android aplikácia všetko vynahrádza. Problém je ale dosť zásadný v umiestnení tlačidiel, mám pocit, že dizajnéri tejto kamery boli ľaváci. Nakoľko iba na jednej zo strán máte diódu o tom či práve kameruje alebo fotí.

Tá je ale otočená tak, že pokiaľ držíte kameru v pravej ruke, tak ak chcete zároveň vidieť či fotí, musíte stláčať tlačidlo ľavou rukou a kliknúť tlačidlo vpravo a rýchlo vzdialiť ruku. Dokiaľ to spravíte, môže sa stať,že zostane Váš palec zachytený a pokazí vám záber. Ideálna je na to selfie tyč.

Ako fotí ? Výborne

Kamerka dokáže naozaj čarovať, vytvára veľmi pekné zábery aj pri priamom slnku, taktiež aj v tme pri automatickom režime, teda pokiaľ nemáte pripojení smartfón a nenastavujete si ISO a pod.

Nesmiem zabudnúť na to, že ten hlasitý reproduktor, ktorý upozorňuje pípaním zväčša 2x pípne aby potvrdil, že fotka bola zachytená. Pokiaľ ste od kamerky vzdialený naozaj ďaleko, tak to budete počuť aj viac ako 5m. Pozrite sa na fotografie zachytené v rozlíšení .

Batéria je fajn, ale chcelo by to lepšiu

Nabíjanie prebieha pomocou microUSB, ktoré je spoločne so vstupom pre microSD kartu skryté pod povrchom na pravej strane. Pri nahrávaní videa v plnej kvalite vydrží približne 90 minút.

Veľmi batériu vybíja Wi-Fi spojenie so smartfónom. Pokiaľ plánujete ísť na celodenný režim, tak odporúčam ju nespájať so smartfónom a možno zobrať aj powerbanku. Kamera totiž obsahuje rýchle nabíjanie, a tak ju máte za dve hodiny z 0 na 100.

Aplikácia by chcela zlepšiť, ale základné úkony zvláda

S aplikáciou bol problém úplne na začiatku a to ten, že sa nesprávne zobrazovala so Samsung Galaxy Note 8, či inými Samsung zariadeniami. O tomto sme napísali návod, ako tento problém vyriešiť. Aplikácia umožňuje pomocou Wi-Fi sa prepojiť a zaslať fotografie, je to naozaj rýchle. Pri veľkom prenose sa mi ale často stalo, že kamera doslova horela. Jej teplota extrémne stúpla a bol problém ju vypnúť. To bolo spôsobene nesprávnou microSD kartou. Kamera totiž vyžaduje min. U3 rýchlosť. Znak s označením U1,2,3 si môžete všimnúť na každej microsd karte.

Fotky automaticky ukladá v režime dvoch šošoviek. Prenos fotiek robí automatickú premenu na 360-stupňovú fotografiu. Aplikácia ponúka základné. Viete si v aplikácií fotku zobrazovať, otáčať, meniť jej tvar na tiny planet, kryštáľovu guľu, či panoramatickú fotografiu. Viete si z každého tvaru spraviť fotografiu. Efektov veľa neponúka, iba 5 a tie sú naozaj nepoužiteľné.

Pre videá si viete robiť lepší efekt, a to nahrávanie videa pre režim klasického videa s tým, že budete môcť nastaviť sekundu a k nej režim a otočenie v priestore. Musím ale uznať, že táto funkcia nie je tak dobre spravená a v podstate je takto robené video dosť ťažké cez aplikáciu spraviť. Chýbajúci oficiálny softvér pre Windows taktiež nič nevyrieši. Výrobca Insta360 má asi najlepšie prepracovanú aplikáciu pre svoje kamery a Xiaomi aplikácia sa na to veľmi nechytá.

Selfie tyč je nutnosťou

Tvorba 360-stupňových fotografií prebieha zväčša uchytením do ruky a stlačením tlačidla spusť, poprípade pomocou smartfónu. Treba ale myslieť na to, že kamera robí záber zo všetkých strán a tak bude na niektorých fotkách vidno aj vašu ruku, alebo jej časť.

Výhodou selfie tyče ale je, že sa dokáže vzdialiť a zapína sa úplne zdola. Na dolnej časti kamery vzniká ako keby slepý uhol, pre ktorý tak vôbec nebude možno vidieť časť selfie tyče. Kúzlo selfie tyče si môžete pozrieť na nasledujúcej fotografii.

Selfie tyč Vám pri kúpe tejto kamery nesmie chýbať. Jej uchytenie sa totiž napojí priamo s tlačidlom kamery, ktoré sa nachádza na spodku. Selfie tyč je možné zakúpiť zo stránky Gearbest.

Cena zodpovedá, alebo skôr prekonáva

Natáčanie v 4K v 360-stupňovom zábere za 220€ ? Za mňa skvelá cena k pomeru cena/kvalita. Skôr by som povedal, že cenovo prekonáva kvalitu. Najmä ak to porovnám s recenzovanou Theta SC, ktorá mala na priamom slnku dosť problém. Xiaomi Mi Sphere Camera Kit je naozaj kamera, ktorú odporúčam, sám som s ňou nafotil viac ako 5000 fotografií.

Výhody

Výborná aplikácia, bezproblémové spojenie
Kvalitné fotografie
Možnosť fotiť v RAW
Dobra stabilizácia obrazu

Nevýhody

Zložitejšie ovládanie iba cez smartfón
Nie dobre optimalizovaná aplikácia, hlavne úprava videa

Hodnotenie
Naše hodnotenie
Dizajn
Kvalita fotografií
Aplikácia
Vydrž batérie
Zdieľanie a ukladanie 360 fotografií
Zhrnutie

Zo strednej triedy je to asi najlepšia kamera, ktorú sme testovali. Testovali sme ju dosť dlho, celkom rok. Pokiaľ hľadáte nenáročnú 360-stupňovú kameru s primeranou cenou, našli ste správnu kameru. Pokiaľ chcete niečo lepšie, budete si musieť priplatiť minimálne 200€.

Naše hodnotenie
You have rated this
Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk