360 kamery
Pokračovať v čítaní
Recenzia: RICOH THETA SC – 360° kamera za primeranú cenu
0
Detail
Rozmery

Šírka 4,52 cm
Výška 13,06 cm
Hĺbka 1,79 cm

Váha

102 g

Podporované OS

Android, iOS (Aplikácia umožňuje robiť live view a iné doplnky)

Podpora slovenčiny alebo češtiny

Nie

360 kamery sú čoraz dostupnejšie. O tom svedčí aj japonská kamera THETA SC, novšia verzia Ricoh Theta S. Táto 14Mpx 360-stupňová kamera totiž dokáže snímať obrázky rozlíšení 5376×2688 v priebehu sekundy. Ponúka taktiež Android a iOS aplikáciu, v podstate oveľa lepšiu a prepracovanejšiu než ponúka Samsung ku svojej Gear 360. Jedná sa o strednú triedu 360° kamier, na ktorej sa veľmi ťažko hľadajú chyby.

Virtuálna realita a 360-stupňové multimédiá spolu úzko súvisia. 360-stupňové multimédiá sú vďaka čoraz dostupnejším 360° kamerám bližšie k bežným ľudom. Dokonca aj najväčšie siete, ako sú Facebook a YouTube, už podporujú 360 videá a fotografie. Všetky fotografie, ktoré zachytíte na 360° kamere si môžete rovno pozrieť vo virtuálnej realite a oživiť si tak svoje spomienky. Takéto fotografie Vám môže vytvoriť Theta SC.

Recenzia Theta SC

Kamera s veľkosťou 45,2 x 130,6 x 22,9 mm a váhou 102g. Jej tvar je podobný ovládaču od televízora s vypuklým objektívom s rozlíšením 14Mpx na oboch stranách. Pod vypuklým objektívom sa nachádza hlavné tlačítko na vytvorenie fotografií. Na vrchu sa nachádza reproduktor a zároveň mikrofón. Kamera je bohužiaľ bez displeju, čiže nemáte možnosť vidieť stav batérie a počet fotografií, ktoré môžete vytvoriť. Na pravej časti môžeme nájsť tri tlačítka. Prvým je zapnutie/vypnutie kamery, druhe slúži na zapnutie/vypnutie Wi-Fi a tretie slúži na zmenu medzi fotografovaním a kamerovaním. Na spodnej strane je možný úchyt na statív (selfie tyč) a nabíjací micro USB 2.0 port. Bohužiaľ nemá žiadny certifikát a tak nie je chránená proti prachu a vode.


Fotoaparát je príjemne malý s pogumovaným telom, ktorý sa dobre drží a v ruke nekĺže. Svetelnosťou fotoaparátu je f/2.0. Fotografie sú možné vo veľkostiach L 5376 x 2688, M 2048 x 1024. Videa – L 1920 x 1080 /30 B/sek. /16 Mbps, M 1280 x 720/15 B/sek. /6 Mbps. ISO citlivosť je 100 až 1600 pri fotografiách a videách. Min. zaostrovacia vzdialenosť objektívu cca 10 cm. Maximálny počet fotografií je cca. 1600 snímok a video v dĺžke 65 min. V príslušenstve okrem USB kábla a manuálu nájdete aj puzdro, ktoré má chrániť fotoaparát.

Prepojenie

Prepojenie prebieha pomocou Wi-Fi. Kamera totiž obsahuje WiFi modul, vďaka ktorému sa môžete jednoducho prepojiť na vytvorenú Wi-Fi sieť. Stačí poznať heslo, ktoré sa nachádza na spodku kamery a v podstate aj v názve Wi-Fi siete. Následne si už stačí len stiahnuť Android alebo iOS aplikáciu. Pre iOS je ale veľmi problematická, zatiaľ čo na Androide beží veľmi svižne. Aplikácia umožňuje okamžité zdieľanie získaných 360° videí a fotografií do zariadenia. Taktiež umožňuje live view, alebo lepšie priamy náhľad z kamery. Čo znamená, že vidíte obraz z kamery na smartfóne a môžete si nastaviť ISO a podobné možnosti.

Prepojenie je asi to, za čo dávam kamere najviac, pretože dokáže sa spojiť s každým smartfónom, aplikácia funguje bez problémov. Pokiaľ vytvárate fotografie pomocou Live View, ukladajú sa fotografie priamo do fotoaparátu. Pokiaľ ale fotíte pomocou kamery, stačí len prepojiť kameru so smartfónom a všetky fotografie si preposlať. Menším problémom je ale trošku zdieľanie cez Facebook, cez aplikáciu Vás núti posielať fotografie cez ich aplikáciu. Kamera obsahuje aj super vlastnosť, teda zaobstaranie snímky a uloženie jej priamo na dané miesto v mapách Street View. Je tu aj možnosť rozmazania ktorejkoľvek časti snímky.

Fotografie

Fotenie je naozaj rýchle a ukladá sa do 8GB pamäte vo vnútri zariadenia. Pri porovnaní s Gear 360 od Samsungu, ktorý nemá vnútornú pamäť, je to výhoda. Už za 1,5 sekundy sa po zapnutí kamery dá zaobstarať prvá snímka. V miestnosti osvetlenej svetlom je výsledný obraz pomerne čistý (bez šumu) a ostrý. Bohužiaľ outdorovou kamerou by som to nenazval, aj pri automatickom režime, aj pri nastavovaní ISO a prispôsobovaní na slnečné podmienky, tie fotky nevyzerajú kvalitne.

Batéria

Výdrž batérie je podľa výrobcu 260 fotiek. Reálne som ale vydrž batérie nevedel otestovať, nakoľko som robil fotografie zväčša bez pripojenia k smartfónu a spotreba bola teda nižšia.

Celkové zhrnutie

Ide o strednú triedu kamery určenú na indoorove, teda vnútorné fotenie. So slnkom tu boli trošku problémy. Je to stredná trieda, pokiaľ nepotrebujete kvalitné fotografie, ale stačia Vám štandartné fotografie, je to ideálna kamera za primeranú cenu.

Nájdete v e-shopoch
od

Výhody

Možnosti pripojenia
Kvalita fotiek v interiéri
Možnosť živého zobrazenia

Nevýhody

Nie sú to ideálne fotky na fotenie pri slnečných podmienkach

Hodnotenie
Naše hodnotenie
Nastaviteľnosť
Kvalita fotografií
Nastaviteľnosť
Aplikácia
Vydrž batérie
Zdieľanie a ukladanie 360 fotografií
Zhrnutie

Ide o strednú triedu kamery určenú na indoorove, teda vnútorné fotenie. So slnkom tu boli trošku problémy. Je to stredná trieda, pokiaľ nepotrebujete kvalitné fotografie, ale stačia Vám štandartné fotografie, je to ideálna kamera za primeranú cenu.

Naše hodnotenie
You have rated this
Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk