Zariadenia
Pokračovať v čítaní
Lytro Immerge – prvá profesionálna kamera pre virtuálnu realitu
0

Spoločnosť Lytro sa stala známou už v roku 2011 kedy predstavila prvý fotoaparát s možnosťou doostrenia snímky až po vytvorení fotografie samotnej. Umožňuje to unikátne riešenie pre zachytávanie svetla v scéne, namiesto scény samotnej.

Neskôr to spoločnosť skúsila s novinkou v podobe modelu Lytro Illum, ktorý už podstatne viac pripomínal fotoaparát a okrem toho poskytol snímač s podstatne vyšším rozlíšením. Samozrejme, unikátny systém snímania ostal zachovaný aj v tomto prípade. Teraz sa však spoločnosť Lytro rozhodla, že vstúpi aj do sveta virtuálnej reality.

Mountain panorama at sunset with path - Low Tatras ini Slovakia
ZDROJ | Lytro

Uspieť sa bude snažiť s modelom Immerge, čo by mala byť prvá profesionálna kamera pre natáčanie videí vo virtuálnej realite. Väčšina súčasných 360° kamier totiž používa bežné 2D snímače, ktorých obraz je následne softvérovo skladaný do celookruhového obrazu pre využitie práve vo virtuálnej realite.


Aj napriek tomu, že Lytro zatiaľ neprezradilo podrobnosti o svojom novom projekte, je známe, že Immerge bude využívať rovnakú unikátnu technológiu pre snímanie videa, ako predchádzajúce kamery. Immerge teda bude snímať svetlo v celej scéne a vytvorí tak unikátne video, ktoré nie je potrebné skladať.

Lytro Immerge_03
ZDROJ | Lytro

Samotná kamera obsahuje päť kruhov, ktoré sú plné senzorov pre snímanie svetla. Každý zachytáva jednu vrstvu svetla, pričom súčasne každý jeden kruh je schopný zaznamenať troj až štvornásobne viac dát, ako akákoľvek súčasná kamera pre virtuálnu realitu. Je jasné, že výsledok by mal byť viac ako zaujímavý.

Okrem samotného zariadenia Lytro pracuje aj na serveroch, ktoré budú schopné takto vytvorené video spracovať, ako aj na pluginoch pre editáciu videí na v súčasnosti používaných editoroch. Nemal by chýbať ani prehrávač videí z kamery Lytro Immerge, ktorý bude dostupný pre väčšinu súčasných okuliarov pre virtuálnu realitu.

Lytro Immerge_01
ZDROJ | Lytro

Lytro Immerge sa do predaja dostane niekedy v prvom kvartáli budúceho roka, ale ako už tušíte, táto kamera nie je určená pre spotrebiteľov, ale profesionálov, ktorí sa zaoberajú natáčaním videí pre virtuálnu realitu. Tomu bude prispôsobená aj cena. Aj napriek tomu, že Lytro ju zataľ neuviedlo, pravdepodobne sa bude jednať o stovky tisícov dolárov. Ak však Lytro uspeje, budeme sa môcť tešiť na skutočne kvalitné virtuálne videá.

Zdroj : techbox.dennikn.sk

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk