Rozšírená realita
Pokračovať v čítaní
Niantic prináša prelomovú víziu o metavesmíre, ktorý maže hranice medzi fyzickým a digitálnym svetom
0

Spoločnosť Niantic zaoberajúca sa technológiou AR, ktorá sa preslávila najmä vďaka hre Pokémon GO, nedávno uviedla na trh platformu Lightship AR Development Kit (ARDK). Je to súprava na vývoj softvéru so špecifickými druhmi nástrojov, ktoré spoločnosti poslúžili k spusteniu spomínanej hry Pokémon Go, a na základe ktorej bude prístupnejšie budovanie rozšírenej reality.

Ide o bezplatnú a široko dostupnú technológiu, ktorá spoločnosti Niantic umožní položiť základy vízie o „metavesmíre skutočného sveta”. Do spustenia platformy sa rozhodli investovať 20 miliónov dolárov. Tento počiatočný fond má slúžiť k tomu, aby prilákali vývojárov tretích strán a napredovanie platformy prebiehalo hladšie. 

Existujúce hry od Nianticu zdôrazňujú aktivity vo vonkajšom prostredí, ktoré hráčov prepájajú na veľmi osobnej úrovni. Zakladajú si práve na tom, aby sa ľudia navzájom spoznávali a virtuálny svet ich preniesol do fyzickej roviny


Uvedené video je názornou ukážkou toho, čoho je daná verzia zatiaľ schopná. 

Súčasné schopnosti platformy 

Niantic prináša nástroje rozšírenej virtuálnej reality, ktoré obsahujú funkciu geolokácie. Tá sa objavila v hrách ako napríklad Pikman Bloom, Harry Potter: Wizards Unite. Aktuálne je možné prepojiť 5 hráčov v jednom zdieľanom priestore, ale predpokladá sa, že s ohľadom na rozvoj rastúceho ekosystému AR, a vďaka posúvaniu hraníc vývojármi vo vlastných aplikáciách, bude v budúcnosti tento počet rásť.

Lightship ARDK využíva sémantickú segmentáciu obrazu, ktorá umožňuje počítačové videnie na identifikáciu objektov ako je zem, obloha, voda, budovy a ďalšie. Rozhranie API umožňuje vývojárom vytvárať 3D sieťové mapy v reálnom čase, ktoré digitalizujú topografiu miestnosti počas hrania hry. 

Za myšlienkou rozpoznávania objektov počítačového videnia a mapovania siete je možnosť lepšieho prepojenia virtuálnych objektov s prostredím, a teda schopnosť poskytovania realistickej oklúzie, pohybu virtuálnych objektov pred aj za štruktúrami reálneho sveta. Napríklad pohyb virtuálnej snehovej gule pohybujúcej sa za iný objekt, ktorá následne zmizne z dohľadu ako pri reálnej situácii. V závere hra dostáva kontúry veľmi realistickej scény. 

Budúce možnosti 

Počas prevádzkovania beta verzie ARDK spoločnosť Niantic spolupracovala s niekoľkými tvorcami. Základné API vrátane sémantickej segmentácie a sieťovania, vytvára v Lightship ARDK. Multiplayer API bude bezplatne sprístupnený pre aplikácie s menej ako 50 000 aktívnymi používateľmi mesačne. Spoplatňovať sa bude pri zvýšenom počte hráčov. Bližšie informácie ohľadom financií nájdete na ich webovej stránke.

Niantic kickstart
Niantic Kickstarts, zdroj: Niantic

Ekosystém aplikácie vývojári označujú za metaverzum, čo naznačuje, že aplikácie postavené na Lightship ARD bude pravdepodobne jedného dňa zdieľať úroveň interoperability, teda schopnosti rôznych počítačových produktov rýchlo sa prepájať a vymieňať si informácie bez obmedzenia. 

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%