Google DayDream
Pokračovať v čítaní
Recenzia: Google Daydream View – virtuálna realita od Google
0
Detail
Rozmery

6.6 × 4.6 × 3.9 palcov

Váha

260 gramov

Podporované smartfóny

Samsung S8,N8+, Google Pixel+, ASUS ZenFone AR , LG V30, Motorola Moto Z 2 Force, ZTE Axon 7, Motorola Moto Z, Motorola Moto Z Force, Huawei Mate 9 Pro, Huawei Porsche Design Mate 9

Podporované OS

Android +7.0

Zorné pole

100-stupňov

Platformy

Google Daydream

Ovládače

Áno

Podpora slovenčiny alebo češtiny

Nie

Virtuálna realita je technológia, ktorú viacmenej odštartoval aj Google svojim lacným cardboard headsetom. Ale virtuálna realita ponúkla viac, a tak Google predstavil svoju vlastnú virtuálnu realitu pre výkonné zariadenia a predstavil vlastný headset DayDream, a vytvoril tak novu platformu pre mobilnú virtuálnu realitu.

Čo to je DayDream ?

Daydream je platforma, ktorá spája hardvér a softvér. Virtuálna realita poháňaná smartfónmi, má špeciálnu hardvérovú výbavu, aby sa postarala o dostatočne dobrý zážitok. Nový operačný systém Android N je optimalizovaný pre virtuálnu realitu. Prostredie systému je veľmi jednoduché. Je to prostredie, v ktorom sa budete môcť pohybovať, spúšťať aplikácie bez toho aby ste museli otvárať headset a zmeniť aplikáciu, ako je to teraz.

DayDream-Prostredie

Aké smartfóny podporuje Google Daydream ?

Len niekoľko smartfónov, ktoré sa predávajú je pripravených pre virtuálnu realitu od spoločnosti Google. Sú to najnovšie smartfóny od spoločnosti Google, čiže Pixel, Pixel 2, Pixel 3 a taktiež ich XL verzie. Taktiež všetky najnovšie vlajkové lode od spoločnosti Samsung od serie S8 a Note 8. Ďalšie podporované smartfóny:


  • ASUS ZenFone AR
  • LG V30
  • Motorola Moto Z 2 Force
  • ZTE Axon 7
  • Motorola Moto Z
  • Motorola Moto Z Force
  • Huawei Mate 9 Pro
  • Huawei Porsche Design Mate 9

Recenzia Google Daydream view

Google Daydream view má už dve verzie headsetu. Prvá bola vydaná 10. novembra 2016. Obe verzie sú vyrobené z ľahkého tkaninového materiálu, rovnako v sebe majú NFC čip na zjednodušenie procesu nastavenia zobrazovania virtuálnej reality.

Taktiež sú dodávané s ovládačom pre jednoduchú orientáciu vo virtuálnej realite. Druhá verzia vyšla v októbri 2017 a je do značnej miery podobná prvej generácii. Okrem niekoľkých vylepšení, ako sú mierne zmenený dizajn a vylepšenie objektívov pre širšie zorné pole.

Daydream View 2 (2017)Daydream View (2016)
Rozmery6.6 × 4.6 × 3.9 palcov6.6 × 4.2 × 3.8 palcov
Váha260 gramov 220 gramov
DisplejZávisí od smartfónu Závisí od smartfónu
Zorné pole100-stupňov90- stupňov
SenzoryAkcelerátor, gyrometerAkcelerátor, gyrometer

Dizajn DayDream View

Daydream View je vyrobený z príjemných materiálov, ktoré môžeme nájsť bežne na oblečení, ktoré bežne nosíme. Z vnútornej strany je vyplnená mäkkou výstelkou, vďaka ktorej sú okuliare veľmi pohodlné. Príjemné na dotyk a ani po dlhšom používaní vás na hlave nijako netlačia. Dokonca na zadnej časti máte možnosť vložiť do vyhradeného priestoru ovládač, aby tak bol jednoduchší prenos a skladovanie headsetu.

Najjednoduchšie použitie, aké som kedy videl

Použitie je naozaj jednoduché. Žiadne káble, žiadne zapínanie aplikácie na smartfóne. Tým, že má v sebe headset NFC čip a smartfón ho vie prečítať, stačí len otvoriť mobil a vložiť o predné veko, automaticky sa načíta virtuálna realita a cez ňu si viete spustiť aplikáciu alebo hru.

Jediným problémom, je že stále si žiada Daydream aplikácia zapnuté GPS, takže je to dosť otravné, pokiaľ nie ste zvyknutý ho mať zapnuté. Smartfón sa uchycuje pomocou klipsne. Uchytenie na hlavu je tiež jednoduché, je len jedna páska , a k tomu si môžete utiahnuť po oboch stranách.

Okrem toho, že je uchytenie jednoduché, je aj pevné. Netlačí ani neškriabe. Vojde sa tak na hlavu každého dospelého človeka. Široké vnútro umožňuje použitie aj s dioptrickými okuliarmi.

Okuliare bohužiaľ nemajú fixnú polohu šošoviek. Zatiaľ čo u Samsung Gear VR si po nasadení môžete kolieskom všetko zaostriť podľa potreby, u Daydream View máte smolu. Jedine, čo môžete urobiť je posúvať headset tak, aby ste mali ostrý vyhľaď.

Ovládač

V samotnom ovládači sa nachádza gyroskop. S gyroskopom je možné sa pohybovať v priestore, hrať hry, používať ako zbraň. Ovládač môžete po odchode z virtuálnej reality vložiť do pasu pre headset. Ovládač sa oproti ovládaču Samsung Galaxy Gear VR dosť líši.

Ovládač sa pripája pomocou Bluetooth (páruje sa cez NFC). Základom je dotykový touchpad, ktorý možno stlačením použiť aj ako tlačidlo. Ďalej je tu tlačidlo menu, domov a na bokoch regulácie hlasitosti. Nechýba tu ani stavová dióda. Tá ukáže, či je zariadenie pripojené/odpojené, vybité/nabité.

Pri porovnaní, výhodou ovládaču od Google je, že nepotrebujete batérie, ale iba USB-C kabel, ktorý používate k smartfónu. Nevýhodou ale je, že tlačítko ako ma Gear VR na zadnej strane tu nie je. To robilo veľký rozdiel v používaní a najmä pri hrách, pri ktorých slúži ovládač ako zbraň.

Ovládač nemá žiadne vypínacie/zapínacie tlačidlo. Skrátka sa automaticky zapne ak ho začnete používať a po určitej dobe nečinnosti sa sám vypne. Tým tak pomáha šetriť batériu, ktorá aj pri bežnom používaní vystačí na niekoľko dní. Stav batérie zistíte, ak sa vo virtuálnej realite pozriete do ruky na jeho virtuálnu podobu, kde uvidíte bodky signalizujúce stav batérie. Na 100% ho z nuly nabijete cca za 2 hodiny.

Ovládač má u platformy Daydream funkciu ukazovátka. Keďže je vybavený akcelerometrom, vie pripojený telefón, kam s ovládačom práve ukazujete, čo premieta do virtuálnej reality v podobe svetelného lúča. Ovládanie je tak prosté, stačí len namieriť na cielený objekt a stlačiť tlačidlo integrované do touchpadu. Veľmi podarené je, že keď sa vo VR pozriete smerom na ruky, uvidíte v nich svoj ovládač vo virtuálnej podobe.

Aplikácie pre VR

Google taktiež zapracoval na množstve vlastného obsahu a pre platformu Daydream aktualizoval a prispôsobil služby YouTube, Street View, obchod Play, Filmy Play a Fotky Google. Spoločnosť tiež spolupracovala s množstvom ďalších partnerov, vďaka čomu je k dispozícii aj množstvo obsahu od tretích strán ako napr. HBO, Ubisoft, Netflix či NBA.

Nájdete tu množstvo obsahu, či už hororovych, akčných, alebo zážitkových hier. Čoskoro recenziu doplníme aj na obsah pre Google Daydream.

Výhody

Pohodlný
Jednoduchý
Ťažko ho zaprášiť
Ovládač sa dá dobíjať

Nevýhody

Fixná poloha šošoviek

Hodnotenie
Naše hodnotenie
Dizajn
Kvalita šošoviek
Pohodlnosť
Zhrnutie

Najjednoduchší headset, aký sa dá kúpiť pre mobilnú virtuálnu realitu. Pohodlnosť a jednoduchosť sa nesú týmto headsetom a sú s ním spojene. Je to typ mobilnej virtuálnej reality, ktorý je zároveň lacná, no zároveň veľmi komplexná. Taktiež ponúka dostatočný počet aplikácií a pohodlnú manipuláciu s ovládačom.

Naše hodnotenie
You have rated this
Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk