Samsung Gear VR
Pokračovať v čítaní
V Košiciach otvorili ďalšiu učebňu s virtuálnou realitou
0

Virtuálna realita sa dostáva do stredných škôl čoraz častejšie a so skvelým potenciálom. Žiaci Strednej zdravotníckej školy na Kukučínovej ulici v Košiciach sa budú učiť anatómiu v 3D priestore. V súťaži, ktorú organizovala sieť nemocníc Svet zdravia, spoločnosť Samsung a Virtual Medicine, totiž škola vyhrala zriadenie virtuálnej anatomickej učebne (VAU).

Virtual Medicine – slovenská firma 21. storočia

Táto firma mladých ľudí vytvorila aplikáciu Human Anatomy VR, ktorá pomáha študentom medicíny zvládnuť výučbu jednoduchšie. A to na vyššej úrovni. Pomocou tejto aplikácie si viete pozrieť aj tie najdetailnejšie štruktúry ľudského tela. Každý orgán, sval či kosť si viete rotovať, priblížiť, rozobrať a naspäť poskladať. Ak kliknete na jednotlivé časti tela, zobrazí sa vám ich názov a stručný popis o danej štruktúre.

Ukážka aplikácie, ktorú si odteraz môžu študenti pozerať vo virtuálnej realite

Pri každej sústave ľudského tela je možnosť sa aj otestovať v podobe krátkeho testu s výberom zo štyroch odpovedí, kde je vždy len jedna správna. Táto aplikácia je jednoznačne skvelá nie len pre študentov medicíny, ktorým pomôže pri lepšej predstavivosti a učeniu sa na skúšky, ale aj pre bežných ľudí, ktorí chcú vedieť ako funguje ľudské telo a z čoho všetkého sa skladá.


Aplikácia sa dostáva do škôl

Virtuálna anatomická učebňa v Košiciach je len tretia svojho druhu na strednej škole. „Veríme v budúcnosť virtuálnej reality v medicínskej praxi. Sme veľmi radi, že v spolupráci s partnermi sa nám podarilo túto technologickú inováciu priniesť na stredné školy, ktoré vychovávajú budúcich zdravotníckych pracovníkov. Keďže tých je na Slovensku nedostatok, aj takýto projekt by mal pomôcť prilákať mladých ľudí k tomuto odboru,“ zdôraznila Lenka Smreková, finančná riaditeľka siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia.

Virtuálna učebňa
Virtuálna učebňa

Technologickým partnerom a iniciátorom projektu je spoločnosť Samsung Electronics, ktorá škole poskytla vybavenie pozostávajúce zo 16 setov pre virtuálnu realitu a 65-palcovú obrazovku. „Chceme poukázať na nové netradičné spôsoby výučby prostredníctvom našich technológií a tiež zatraktívniť štúdium medicíny. Ľudské telo je úžasný fenomén a v spojení s virtuálnou realitou prináša nové možnosti k jeho bádaniu,“ uviedla Zuzana Mravík Zelenická, Corporate Citizenship Manager zo spoločnosti Samsung. 

Učebna s virtuálnou realitou

„Koncom roka 2017 vznikla prvá takáto učebňa v Košickom kraji na Strednej zdravotníckej škole v Michalovciach. Teší nás, že k nej pribudla ďalšia. Aj v našom kraji vnímame v posledných rokoch nedostatok študentov, ktorí sa hlásia na zdravotnícke školy. Tí potom chýbajú v nemocniciach a ďalších zdravotníckych zariadeniach. Len v kraji chýba zhruba 200 zdravotných sestier, ďalších 250 je v dôchodkovom veku. Verím, že aj takáto moderná učebňa zvýši záujem mladých ľudí o štúdium v zdravotníckych odboroch,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Výučba vo virtuálnej realite
Výučba vo virtuálnej realite

Čo tvorí virtuálnu anatomickú učebňu?

  • 16 VR setov: Samsung Gear VR s kontrolerom a Samsung Galaxy S8
  • 1 x Google Chrome cast (umožňuje zrkadlenie obrazu z VR na obrazovku,  z 3D do 2D, umožňuje zapojenie celej triedy)
  • 1 x 65 palcová interaktívna obrazovka Samsung
  • licencie na aplikáciu VAU pre stredné školy

Virtuálnu realitu chcú aj na iných hodinách

Momentálne sú na Slovensku zriadené tri virtuálne anatomické učebne. V decembri 2016 vznikla prvá virtuálna učebňa pre študentov medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a koncom roka 2017 prvé VAU učebne na dvoch stredných zdravotníckych školách – v Michalovciach a v Bratislave na Strečnianskej ulici.

Virtual Medicine založili Tomáš Brngál spolu s Milošom Svrčekom

Na konci školského roka 2017/2018 spoločnosť Samsung zisťovala, ako sa žiakom na stredných školách v Bratislave a Košiciach s virtuálnou realitou na hodine anatómie pracuje. Vyše 82,4 percenta opýtaných študentov uviedlo, že anatómia sa im pomocou virtuálnej reality učí ľahšie. Takmer 91,8 percenta by zase chcelo virtuálnu realitu využívať nielen na anatómii, ale aj na iných predmetoch. A vyše 94 percent by ju odporučilo aj ostatným študentom.

Žiaci pritom v otvorených otázkach konštatovali, že vďaka tomuto projektu si dokážu rýchlejšie osvojiť poznatky a lepšie ich pochopiť, keďže jednotlivé sústavy vidia a môžu s nimi narábať. Súťaž o zriadenie virtuálnej anatomickej učebne vznikol v spolupráci spoločností Samsung Electronics, siete nemocníc Svet zdravia a startupu Virtual Medicine. Jeho cieľom je nasadiť inovatívne technológie do procesu výučby a ukázať ich prínos, prispieť k zvýšeniu kvality prípravy študentov na budúce povolanie i k zvýšeniu atraktivity samotného štúdia. Celkové náklady na zriadenie virtuálnej učebne sa vyšplhali na takmer 40-tisíc eur.

Zdroj : TS spoločnosti Samsung

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk