Rozšírená realita
Pokračovať v čítaní
Otestovali sme rozšírenú realitu v Google Maps AR

V máji minulého roku spoločnosť Google oznámila, že do svojich máp implementuje rozšírenú realitu. Touto funkciou sa má dopomôcť k tomu, aby ste sa vedeli orientovať vo svete nie len za pomoci GPS, ale aj za pomoci fotoaparátu.

Rozšírená realita – Google Maps AR

Navigácia Google Maps s funkcionalitou rozšírenej reality je zatiaľ dostupná iba pre miestnych sprievodcov. Čiže pre ľudí, ktorí hodnotia a pridávajú fotografie na Google Mapy. Ja mám level 6 a tak sa mi táto funkcionalita ponúkla pri navigácií v zahraničí, ale je dostupná aj na Slovensku. No na Slovensku, som ju zatiaľ nevyužil, nakoľko som to nepotreboval.

Využívanie navigácie je rovnaké ako pri klasickom, zvolíte trasu z miesta kde sa nachádzate. Namiesto navigovať ale kliknete na AR navigácia. Pri prvom použití Vám vysvetlí, že je nutné byť obozretný a nespoliehať sa na navigáciu. Dôležité je pozerať sa priamo pred seba a smartfón využívať iba na orientáciu v priestore.


Rozšírená realita v navigácií

Orientácia prebieha klasicky pomocou GPS, pokiaľ máte telefón v ruke v klasickej pozícií. Pokiaľ zdvihnete smartfón pred seba, aktivuje sa fotoaparát s rozšírenou realitou, konkrétne teda v reálnom svete uvidíte znaky šípok, ukážka smeru a pod. ako môžete vidieť nižšie.

Potrebuje ešte vyladiť, ale má svoje výhody

Mne sa pri navigácií s Google Maps niekedy stáva, že neviem do ktorého smeru ísť, gyroskop na smartfóne trošku zaskočí a smeruje do opačnej strany. Aj tento problém rieši rozšírená realita od Google Maps, ktorá ale potrebuje najprv oskenovať okolie kde ste, rozpoznať a následne Vás vie navigovať.

Teda, zatiaľ iba cez deň, nakoľko nočná verzia zatiaľ nefunguje. Samotné skenovanie, kde sa nachádzate niekedy trvá aj 10 sekúnd, čo je dosť veľa, ale zatiaľ je funkcia stále v testovaní a tak uvidíme, kedy príde jej finálna verzia.

Google Maps AR - rozšírená realita
Na-skenovanie trvá niekedy dlhšie.

Nápad sa mi páči, ale nemyslím, že táto funkcia je na úrovni, aby bola veľmi využívaná. Skôr si myslím, že väčšie využitie bude mať, ak budeme nosiť okuliare s rozšírenou realitou a následne bude mať svoje plusy.

Aktuálne ale mať stále zapnutý fotoaparát, kráčať a pozerať sa do mobilu nie je veľmi bezpečné. Taktiež samotné zapnutie fotoaparátu vybíja batériu smartfónu. Pokiaľ ste teda v zahraničí a potrebujete sa orientovať celý deň pomocou Google Maps, rozšírená realita nie je ta správna voľba.

Možno, ak by naskenovala konkrétnu pamiatku a dala k nej plnohodnotné informácie o postavení, využití, či jej histórií, malo by to vyššiu hodnotu a využil by som to.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk