Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Virtuálna realita už lieči aj paranoju

Pacienti, ktorý trpia paranojou budú môcť absolvovať nové liečebné kúry. Namiesto pohybovania sa v stresujúcom prostredí so psychológom, sa vyberú do virtuálnej reality, kde im nič nehrozí.

Podľa BBC majú výskumníci z Oxford University za sebou výskum, ktorý prináša dobré výsledky. Pri terapiách zameraných na paranoju používajú virtuálnu realitu, s ktorou sa pacient vyberie do metra, či výťahu.
Virtual liftV simulovanom prostredí absolvovali vo virtuálnej realite krátke pobyty, pri ktorých si trénovali svoje správanie. Kým niektoré skupiny sa držali svojich tradičných obranných postojov – držanie odstupu či klopenie zraku – iné sa pokúšali poľaviť zo svojej obrany a priblížiť sa k simulovaným počítačovým postavám bližšie.Výskum ukázal, že ľudia dokážu nabúrať dlhodobé bariéry a takáto terapia im môže pomôcť. Hoci je práca stále na začiatku, psychiatri sa domnievajú, že by ich prístup mohol fungovať.Paranoja je chorobný strach z ohrozenia, ktorý nie je podložený reálnou hrozbou. Simulované prostredie dokáže modelovať situácie, pri ktorých možno prostredie i ľudí upraviť tak, aby prinášali potrebnú úroveň dôvery na prekonanie strachu.

Prednosťou nových technológií je, že v takomto nasadení nie je ich použitie obmedzené výhradne na klinické terapie. Môžu sa využiť aj priamo v domovoch pacientov, čo im pridáva na dôvere.


Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk