Recenzie
Pokračovať v čítaní
Recenzia – Oculus Touch – Priestorová virtuálna realita s Oculus Rift
0

Prednedávnom spustil Oculus predaj ovládačov k VR headsetu Oculus Rift. Ovládače Oculus Touch umožňujú využívať ruky vo virtuálnej realite a taktiež umožňujú priestorovú virtuálnu realitu, podobnú HTC Vive. S ovládačmi teda môžete stáť a používať ruky v priestore. Pozrite sa na recenziu Oculus Touch.

Priestorová virtuálna realita, nazývaná aj room-scale, bola dlhý čas dominantou headsetu HTC Vive. Oculus priestorovú virtuálnu realitu nepodporoval a jej podporu ohlásil až v októbri tohto roku na Oculus Connect 3. Ohlásenie prebiehalo najmä v tom duchu, že pokiaľ budete chcieť svoj headset využívať aj postojačky, budete si musieť dokúpiť Oculus Touch. Ide o ovládače pre obe ruky, ktoré kopírujú pohyb rúk vo VR. K ovládačom dostanete ďalší senzor, ktorý Vám umožní priestorovú virtuálnu realitu s headsetom od firmy Oculus.


Recenzia

Doprava

Oculus Touch som si objednal z anglického Amazonu, keďže je to jediná cesta. Na Slovensku sa nepredáva Oculus oficiálnym spôsobom a jeho predaj je iba v týchto krajinách : Austrália, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Island, Japonsko, Kanada, Nemecko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Španielsko, Švédsko, Taiwan, Taliansko, Veľká Británia, USA. Kedy bude predaj aj u nás nikto nevie, no konkurenčný HTC Vive má výhodu, pretože zaradil do predaja aj Českú republiku. Objednávku som na Amazone odoslal 24.12 a 31.12 bol u mňa.

Balenie

Oculus Rift je radosť rozbaľovať, je to pôžitok, na ktorom si dali niekoľko rokov záležať na každom jednom detaile. Tak ako aj Oculus Rift, tak aj ovládače sú úžasne zabalené a sú schopné prenosu. Po otvorení boxu v ňom nájdeme dva ovládače, každý pre jednu ruku, senzor na snímanie pohybu, dve batérie a držiak na gitaru. Opäť tu nie je žiadny návod. Jediný návod je kartička s bezpečnostnými informáciami.

Ohľadom Touchu

Dôvod prečo prišli Oculus Touch ovládače až teraz, je podľa spoločnosti Oculus to, že si dali záležať na každom detaile, čo trvalo dosť dlhý čas. Osobne si myslím, že už nešlo tolerovať to, že Oculus Rift bol vytváraný len na sedenie. Spoločnosť HTC využila potenciál VR a pretransformovala ho do priestoru. Predsa len, môžete hrať viac hier v stoji, ako v sede, čo viacero ľudí bralo ako jednoznačnú výhodu HTC Vive. Spoločnosť Oculus sa teda tiež začala zameriavať na vývoj do priestoru. Na konferencii Oculus Connect 3, ktorá sa konala v San Franciscu v októbri 2016 predstavila Oculus Touch. Oculus Touch neboli robené ako bežné ovládače, pretože tieto ovládače majú za úlohu úplne pretransformovať ruky do virtuálnej reality. Nevyzerajú ako bežný ovládač, ani sa nepodobajú tým od HTC Vive.

Dizajn

Začnem tým podstatným a to je, že sú veľmi ľahké. Jeden ovládač má 136g- pre porovnanie Xbox ovládač váži 285g. Teda vďaka tomu, že sú ľahké Vás nebudú zaťažovať ani pri dlhšom hraní. Sú ergonomické, príjemné a skvele sa držia v rukách. Na hornej časti ovládača sa nachádza páčka, dve tlačidlá na hranie a jedno tlačítko. Tlačítko na pravej ruke smeruje do Oculus Menu a to v ľavej ruke je na nastavenie v hre. Okrem toho tam je ešte plocha vyhradená pre palec, ak s nim nič nerobite.  Na ovládači sú ešte dve postranné tlačidla. Jedno je pre prostredník, to sa väčšinou využíva na streľbu. Ďalší, ktorý je určený pre prstenník a malíček slúži na chytanie objektov. Celkovo z nich mám skvelý pocit a sú oveľa lepšie ako HTC Vive.

Vaše ruky vo virtuálnej realite

Tieto ovládače skúmajú presne vaše prsty pomocou kapacitného snímača. Každé zdvihnutie ukazováka, prostredníka sa ukáže vo virtuálnej realite. Detekcia gest pridáva skutočnú mágiu k Touch ovládačom. Pri hraní mate prehľad o tom, kde sú vaše prsty. Predovšetkým ukazovák sa v rade hier používa na interakciu so svetom, napríklad pohyb po menu, prepínanie spínačov, stláčanie tlačidiel a podobne. Ešte väčší zmysel to má však v sociálnych aplikáciách, kde možno urobiť celý rad gest a vďaka tomu komunikovať s ostatnými hráčmi prirodzenou cestou.

Ďalšia oblasť, ktorou dominuje ovládač Touch je vibračná odozva. Pre ovládače si viete nastaviť aj vibračnú frekvenciu alebo vlastný ‘tvar’ vibrácie. Vďaka tomu je možné simulovať celú radu efektov, ktoré dopĺňajú zážitok z VR. Streľba je naozaj realistická vďaka postrannému tlačítku, vibrácii a kvalitným slúchadlám na Oculus Rifte.

Setup

Stačí zapojiť do USB. Hneď po pripojení druhej kamery k PC si Oculus Home všimne, že sa niečo zmenilo a ponúkne možnosť prejsť nastaveniami. Potom už zostáva zvoliť „nastaviť Touch ovládače“. Setup Vás prevedie nastavovaním Touch ovládačov a priestoru. Setup vysvetlí každý aspekt a poradí napríklad s umiestnením kamier tak, aby si získal čo najlepšie sledovanie. Nastavovanie kamier do správnej polohy som opakoval asi 7 krát.

Oculus Guardian

Ďalším krokom je nastavenie herného priestoru cez systém Guardian. Tento systém je podobný ako na HTC Vive, ktorého úlohou je, aby ste pri tom, ako ste pohltený virtuálnou realitou, boli aj opatrný. Pomocou ovládača si vymedzíte hernú plochu. Ak máte teda v miestnosti prekážky v podobe nábytku, vymedzíte ich z priestoru aby ste do nich nenabúrali. Rozdiel tu je ale jeden a to podstatný. Keď opustíte hernú zónu, HTC Vive automaticky aktivuje kameru, ktorá je vpredu. Oculus Rift ale kameru nemá, čiže ten Vám len ukáže vymedzenie priestoru, keď z neho budete vychádzať. Po vymedzení hernej plochy v setupe prejdete do tutoriálu.

Tutoriál

Podobne ako bol Dreamdeck, teda VR demo na ukážku virtuálnej reality, tu je First Contact. Ide o ukážku, kde nám robot ukáže základné interakcie a načrtne ukážky a využitia, ktoré nás môžu na Touch čakať. Robot Vám podá diskety, ktoré musíte vložiť do ako keby 3D holo-grafickej tlačiarne. Táto tlačiareň Vám vytvorí hudobný nástroj, lietajúceho motýľa, ale aj zbraň. Po tejto ukážke prejdete do Oculus Home.

First Contact Vás zoznámi s Oculus Touch

Oculus Home

Oculus Home je vymodelovaný dom, v ktorom sa nachádzate. Vpredu máte 3 menu. Vľavo máte Vaše tituly, ktoré sú programy a hry vo virtuálnej realite, ktoré sa nachádzajú v Oculus Store a naposledy ste ich použili. V prednej časti nájdeme najlepšie tituly, odporúčané tituly, najlepšie hodnotené a pod. Napravo máte Váš profil, zoznam kamarátov. Je to ako keby Váš priestor, po nasadení headsetu budete vždy vidieť Oculus Home, samozrejme ak nespustíte inú aplikáciu.

Room-Scale s 2 senzormi – priestorová virtuálna realita s Oculus Rift

Prvý senzor dostanete po zakúpení Oculus Riftu. Druhý senzor dostanete k Oculus Touch a tretí si môžete kúpiť samostatne. Pokiaľ si ale nemienite kúpiť tretí senzor, budete môcť využívať priestorovú virtuálnu realitu s menším obmedzením. Dva senzory Vám umožnia nastaviť si priestor na hranie v rozmere 1,5 m x 1,5, budete mať teda k dispozícii 3 m².

Môj priestor na hranie je 2,2m x 2,2m. Všetko zvláda v poriadku, teda až na hranie chrbtom, to nie vždy reaguje najlepšie, no stačí sa otočiť a všetko je v poriadku. Väčšina hier používa páčku, ktorú majú ovládače Oculus Touch dostupnú a s ňou sa jednoducho otočíte bez toho, aby ste sa museli otáčať reálne.

Kábel k Oculus Riftu je 2,5 metrov dlhý. Odporúčam ale USB a HDMI predlžovačku, aby ste nemuseli riskovať pretrhnutie káblov.

dva

Koľko herného priestoru môžete využiť s dvoma senzormi

Aplikácie a hry v Oculus Store

Bullet Train

Prvá hra, ktorú som skúšal, je demo z pripravovanej hry Bullet Train. Zaujímavá strieľačková hra, ktorá využíva prvky z hry Max Payne. Streľba, uhýbanie sa strelám, možnosť otáčať vystrelené guľky, ktoré smerujú oproti Vám. Celkom fajn hra, podobná hre Super Hot VR, len s prepracovanejšiou grafikou.

Rec Room

Rec Room je spojenie sociálnej siete a hry. Teda virtuálna realita nám umožňuje stretávať sa virtuálne s ľuďmi. Táto hra spája sociálne aktivity a to najmä hry. Máte tu na výber z rôznych druhov športov ako napr. Paintball, Tennis, Vybíjana, Box. To nie je všetko, aktivít je tu oveľa viac. S vytvorenými avatarmi a s použitím Oculus Touch môžete robiť rôzne gestá, tancovať a samozrejme rozprávať. Za vyhratý zápas môžete rozšíriť svoj šatník s avatarom a získať napr. nové okuliare, alebo nový účes.

Oculus Medium

Tvorba grafiky vo virtuálnej realite je jeden z dôvodov, prečo je virtuálna realita úžasná technológia. Tilt Brush vytvorený Googlom pre HTC Vive môžete porovnať s Oculus Medium. Oculus Medium je vlastne program na vytváranie, modelovanie a maľovanie všetkého, čo Vás nápadne. Obsahuje tutoriál, ktorý Vás za 5 minút zoznámi s tým, čo môžete robiť v tomto programe. Jednoducho úžasné používanie ovládačov Touch je oveľa lepšie než pri HTC Vive.

Carnival Games® VR

Táto hra je dostupná pre HTC Vive, Oculus Rift ale aj PlayStation VR. Hra stojí 20€, no prinesie Vám mnoho mini-hier, ktoré môžete nájsť v lunaparkoch. Strieľanie kačiek, hádzanie s loptičkou pre spadnutie predmetov, hádzanie krúžkov o fľaše a pod. Hra pobaví na dve, tri hodinky. Odporúčanie na záver, pokiaľ je Vám niekedy zle z virtuálnej reality, neskúšajte lezenie po stene.

Čoskoro môžete očakávať 5 recenzií na hry na Oculus Touch.

Aplikácie a hry v Steame a kompatibilita HTC Vive hier

Valve sa snaží, aby užívatelia Oculus Rift nakupovali aj na Steame a preto pracuje na tom, aby SteamVR bolo čo najviac kompatibilné s ovládačmi Touch. Hneď po zapnutí SteamVR sa detekuje Rift a Touch pre hranie SteamVR titulov. Pre Oculus Rift je na Steame dostupných 533 hier. Pre priestorovú virtuálnu realitu s Oculus Touch je to 370 hier. Niektoré hry sú síce stále len pre HTC Vive, no môžete si ich zahrať za pár minút neoficiálnou cestou. Viac o hraní hier pre HTC Vive, ktoré nie sú podporované, ale môžete si ich zahrať nájdete v tomto článku.

Oculus Touch alebo HTC Vive ovládače

Za mňa sú to jednoznačne Touch, nie len pre ich dizajn, ale pri porovnaní s HTC Vive ovládačmi nie sú také, ako ovládač od televízie (sorry), ale sú jednoduché a použiteľné na všetko. Majú oveľa lepší zážitok vďaka prepracovanej vibrácii a použití gest. HTC Vive ovládače majú 205g, zatiaľ čo Oculus Touch len 135g. Oculus Touch má viac tlačidiel a taktiež majú páčku, zatiaľ čo ovládače Vive len Touchpad.

Vľavo ovládače k HTC Vive, vpravo Oculus Touch

Room-Scale s 3 senzormi

Tretí senzor nemám a ani nepotrebujem, keďže toľko priestoru bohužiaľ nemám. Tretia kamera Vám ale umožní väčší pohyb a teda viac priestoru pre hranie. S troma senzormi môžete využiť  2,5 m x 2,5, no zvládať budete aj 4×4 metre. Pre porovnanie, HTC Vive umožňuje využiť 3×4 metre.  Môžete sa teda otáčať na dva senzory, ktoré sú vpredu, pretože za sebou máte stále zadný senzor, ktorý Vás sleduje. Pokiaľ Vám herný priestor nebude stačiť, môžete si zakúpiť 4. senzor, s ktorým môžete hrať v celkovom priestore 6×6 metrov.

acr2370539878911361677037

Koľko herného priestoru môžete využiť s troma senzormi

Zhrnutie

Oculus Touch ma dostali nie len svojím dizajnom, ale aj tým, že sú reálnejšie ako ovládače HTC Vive a taktiež aj lacnejšie. Oculus Rift s Touch môžte kúpiť za 757.04€, zatiaľ čo virtuálna realita od HTC Vive v kompletnej sade je za 900€. Vďaka vibráciám a detekcií gest sú sociálne hry prirodzenejšie a hranie hocijakej hry, či už takej, v ktorej uchopíte loptu, zbraň, tenisovú raketu sú realistickejšie.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
67%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
33%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk