Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
11 tipov ako sa vyhnúť nevoľnosti pri používaní virtuálnej realite
TOP Prispevok
0

Belasé more, zelenkavé morské diaľavy a vy sa kolíšete na palube zaliatej slnkom, ktorá sa zľahka hojdá na vlnách. Stúpa a klesá. Hore a dolu. Nakláňa sa a hojdá. Hojdá sa a stúpa. Stúpa a klesá. Klesá a špľachoce. Špľachoce a zrazu sa zastaví. Zastaví sa a naráža. Nakláňa sa, kolíše, klesá a stúpa. Zastaví sa, naráža… váš žalúdok to už ďalej nevydrží. Opriete sa o zábradlie a na kratučký okamih sa vám zazdá, že nadišla vaša posledná hodina…

oculus rift motion sickness


Francúzi nazývajú tento stav morská choroba. Presnejšie ju však vystihuje označenie kinetóza, pretože podobné ťažkosti môžete zažiť aj počas cesty lietadlom, autom,horskej dráhe ale aj pri používaní okuliarmi ako Oculus Rift, či HTC Vive. No pri sedení je vyššia pravdepodobnosť kinetózy, preto je tento článok viac venovaný Oculus Riftu. Medzi základné príznaky ochorenia patrí nevoľnosť, závraty a celková slabosť.

Niektorí ľudia majú nevoľnosti s Oculus Rift, niektorí ľudia nemajú. Napíšem vám 11 rôznych technik, ktoré vám pomôžu v boji proti nevoľnosti.

  1. Použite Q / E v hrách, ked je k dispozícii – Vývojári Oculus Rift hier a dem vedia, že táto choroba je skutočný problém, ktorý treba nejako riešiť . To je dôvod, prečo, keď hráte hry pre Oculus Rift zistíte, že môžete obrátiť svoju postavu v mihnutia oka po stlačení Q alebo E.
  2. Znížte rýchlosť postavy pri pohybe – Spravidla ho možno urobiť, ak si znížite svoje zorné pole. Ale, ľudia milujú vysoké zorné pole. Ak chcete znížiť nevoľnosť, tak vaša postava sa musí pohybovať pomalšie. Najlepšie ak je hra na niekoľko možností rýchlosti charakter
  3. Dajte si pauzu – Keď hráme videohry, nemáme ani šajnu, ako rýchlo čas letí. To je dôvod, prečo sa odporúča vziať časté prestávky, aby ste nedostali bolesti hlavy, alebo nevoľnosť.
  4. Zavrite oči, keď je kamera a nie je pohyb riadený pohybom hlavy – Znie to hlúpo, ale môže to skutočne pomôcť, pretože kinetóza je nakoniec viazaná k nedorozumeniu medzi telom a mozgom. Telo si myslí, že sa pohybujete, a váš mozog nie.
  5. Nehrajte hry, ktoré sú pre vás nechutne či zle – Nezáleží na tom, ako dobre hra bola optimalizovaná pre VR. Voľba správnych hry, hrať by mohol pomôcť.
  6. Uistite sa, že Oculus Rift je správne kalibrovaný pre vaše oči – Keď hráte hry, môžete dostať rozmazanie a vy neviete, ako to opraviť. To je pravdepodobne spôsobené že váš IPD je príliš úzky alebo príliš široký a nie je preto dobre kalibrovaný. To môže byť tiež dôvodom, ktorý môžete mať bolesti hlavy a nakoniec nevoľnosti.
  7. Znížte jas – Niektoré hry majú nastavovanie jasu, takže môžete hrať s pre vlastnými preferenciami. Niektorí ľudia vraveli že im to pomáha.
  8. Jedzte alebo pite výrobky obsahujúce zázvor – Táto liečba bola používaná na liečbu choroby z pohybu po celé stáročia.
  9. Skúste nehýbať príliš s hlavou – Vzhľadom k tomu, kinetóza je pripojená k pohybu, znížte váš pohyb hlavy vľavo a vpravo, a hore a dole. Avšak, rotujúca hlava by nemala robiť žiadne problémy.
  10. Opite sa – Divná možnosť ale niektorí ľudia potvrdili, že robí zázraky. Tesne pred nasadením VR headsetu Oculus Rift, skonzumujte pár pív a budete pripravení vstúpiť do virtuálnej reality.
  11. Kúpte si lepší počítač – Získajte lepšiu snímkovú frekvenciu s novším hardwarom.

Zdroj : riftinfo.com

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk