Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Tvorba hier vo virtuálnej realite budúcnosti
0

Počítačové hry sú jednou z najkontroverznejších tém súčasnosti. Ich vznik a rozvoj bol verejnosťou často podporovaný a povzbudzovaný. Až na prelome tisícročí prišli prvé obavy spojené s tým, či nám počítačové hry vôbec niečo dávajú a či iba netransformujú aktuálnu generáciu tínedžerov na “počítačových zombíkov”, s ktorými sa tak často stretávame práve v hrách. Náš pohľad na vec je tu zrejme skreslený, no v našich kruhoch sa stretávame s čoraz väčším množstvom liberálnych názorov a ľudí, ktorí počítačové hry najskôr odsudzovali, no dnes si uvedomujú ich dôležitosť pri napredovaní súčasných technológií. Okrem toho ide o obrovský priemysel, ktorý sa zakorenil hlboko do nášho sveta a ktorý tu už má svoje pevné miesto.

Skeptik by ale mohol povedať, že v počítačových hrách sa v poslednej dobe toho veľa nezmenilo. Samozrejme, grafika je každým rokom krajšia a krajšia a z času na čas sa objaví titul, ktorý ponúka možnosti dovtedy nevídané. Princíp väčšiny hier ale zostáva rovnaký – v ruke držíte ovládač/myš/pracujete s klávesnicou a na základe vašich vstupných podnetov (stláčanie tlačidiel) sa vykoná nejaká akcia na softvérovej úrovni. Pred niekoľkými rokmi sa začala situácia meniť a dôvodom bolo spopularizovanie konzoly Wii či doplnku Xbox Kinect, ktoré umožňovali nový spôsob interakcie s počítačovými hrami.


Vývoj sa tu ale znovu na okamih zastavil a v podstate boli iba vylepšované už existujúce technológie. Je ale zrejmé, že tie potrebovali vylepšenie, pretože vo svojich prvých iteráciách neboli ani zďaleka dostatočne funkčné a užívateľsky prívetivé. Teraz sa ale rysuje dlho očakávaná zmena – príchod virtuálnej reality do našich domovov.

oculus-rift-consumer-edition

Čo ale môžeme od týchto hier v budúcnosti očakávať? V prvom rade to budú nové možnosti. Určite mnohí z vás snívajú o akčnej hre, kde sa budete môcť reálne pohybovať po prostredí a strieľať po nepriateľoch. To isté platí o prieskumných hrách, kde sa budete môcť pohybovať po obrovských herných svetoch, skúmať rôzne predmety, vziať si ich so sebou a neskôr s nimi manipulovať. Táto vidina moderných hier nie je veľmi vzdialená a už dnes existujú rôzne prototypy, ktoré to umožňujú. Takéto ovládanie hier by znamenalo nový spôsob prepojenia hardvérovej a softvérovej úrovne hry, kde hardvérom budeme sčasti aj my sami.

virtualna realita

Ďalšou zmenou bude musieť prejsť užívateľské rozhranie týchto moderných hier. Ovládanie niektorých hier súčastnosti je skutočne náročné a pokiaľ nepatríte medzi nadšených herných fanúšikov, môže byť až nezvládnuteľné. Nemáme pritom na mysli iba samotné ovládanie v hre, ale aj navigáciu v položkách menu, kde sa často ukrývajú pre hru dôležité prvky. Až doteraz bolo totiž možné komplikovanejšie prvky zahrnúť iba do rôznych dodatočných odkazov s menu a nastaveniami. Po novom ale môžu byť tieto prvky súčasťou virtuálneho sveta, kde by mohla byť jednoduchšia aj manipulácia s nimi. Na vývojárov nových hier tak čaká neľahká úloha – nájsť správny pomer medzi zaužívaným ovládaním a novými prvkami tak, aby to bolo pre skúsených hráčov jednoduché, ale aby to bolo dostatočne atraktívne aj pre tých ľudí, ktorí mali doteraz s počítačovými hrami problémy.

Veľmi dôležitým prvkom nových hier bude ich hodnovernosť a autentickosť. Keďže prepojenie virtuálneho a reálneho sveta dosiahne doposiaľ nepoznanú úroveň, hráči budú oveľa intenzívnejšie vnímať všetky aspekty hry. Na mysli máme rôzne sociálne či psychologické prvky, ktoré v súčasnosti neuniknú pozorným očiam odborníkov, no mnohí bežní hráči si ich vôbec nevšímajú. Bude ale oveľa náročnejšie ignorovať ich vo virtuálnom svete, ktorý bude chcieť kopírovať ten náš. Synonymom dobrej hry tak už nebude iba  dobrá grafika a hrateľnosť, ale aj dôraz na takéto detaily.

Keď si to všetko zhrnieme, zdá sa, že dokonalé hry vo virtuálnej realite sú ešte veľmi vzdialené. To ale vôbec nevadí – herný priemysel má zázemie a prostriedky na to, aby na nových hrách zapracoval a hráčom priniesol taký zážitok, s akým sa ešte doteraz nikdy nestretli. V roku 2016 sa očakáva obrat globálneho herného priemyslu na úrovni 86,1 miliardy dolárov. To je dosť na to, aby sa veľkí hráči na trhu začali ešte viac zameriavať na virtuálnu realitu a zapracovali na tom, aby sme si vysnívané hry zahrali aj my a nie iba naše deti či vnúčatá.

oculus3

 

Zdroj : MojAndroid.sk

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk