HTC Vive / HTC Cosmos
Pokračovať v čítaní
Recenzia : Raw Data – robotická strieľačka
0
Detail
Platformy

HTC Vive, Oculus Rift (neoficiálne)

Ovládače

HTC Vive pohybové ovládače, Oculus Touch (neoficiálne)

Kinetóza

Žiadna

Oblasť hrania

V stojí

Podpora slovenčiny alebo češtiny

Nie

Možno poznáte film Ja, Robot. Tento film ukazuje čo sa môže stať, keď technológie ovládnu ľudí. Pokiaľ si ale podobný scenár chcete vyskúšať vo virtuálnej realite, môžete skúsiť titul Raw Data. Americkí vývojári, Survios, si na tejto hre dali záležať a vytvorili jednu z doteraz najlepších strieľačiek vo VR, o čom svedčí aj počet kladných recenzií ostatných hráčov.

Hier, ktoré sú označované ako „Wave shooter“ je na trhu pre VR čoraz viac, no graficky na vysokej úrovni je však len hŕstka z nich. Princípom tohto druhu strielačiek je, že k Vám prichádzajú nepriatelia, ktorých máte zničiť. Časom sa menia nepriatelia, prostredie a zbrane. Raw Data je jeden z najlepších titulov tohto žánru.  Momentálne je hra stále vo fáze vývoja, ako väčšina dobrých VR titulov.


Príbeh

Hra sa odohráva v budúcnosti, konkrétne v roku 2271. Tajná korporácia vyvíjajúca high-tech zbrane vlastní celý svet. Kto pre nich pracoval, o tom, už nikdy nikto nepočul. Možno práve preto sa nevedelo veľa o diabolských plánoch jej vedenia. Nebyť skupinky statočných hackerov, ktorí prenikli do jej vnútra s cieľom ukradnúť čo najviac dát, nikto by sa o úmysloch Edenu nedozvedel.

V hre môžete hrať s viacerými postavami. Prvým je charakter, ktorý pripomína chovanca, čo práve utiekol z blázinca a strážnikovi ukradol pištoľ. Táto najslabšie vyzerajúca postava však vie solídne prekvapiť. Ďalším z hrateľných charakterov je Hackl, robotický organizmus opatrený svetelným mečom, ktorý v okamihu pokrája nepriateľa na desiatky kúskov. Jeho meč taktiež umožňuje odrážať laserové strely protivníkov a pri správnom mierení môže byť použitý ako zbraň na diaľku. Tretím charakterom je černoch v tmavom kabáte s brokovnicou. Charakter, ktorý dokáže jedným výstrelom do nepriateľa nasypať desiatky kusov olova, čo má za následok absolútnu deštrukciu. Každá postava má niekoľko vylepšení, ktoré sa odomykajú nabitými skúsenosťami a získanými peniazmi z misií.

Hrateľnosť

V hre máte sedem misií s rovnakým princípom. Vašou úlohou je hacknúť nepriateľský počítač a ukradnúť z neho dáta. Počas toho, čo prebieha transport dát na Vás útočia hordy všemožných robotických nepriateľov. Vašou úlohou je prežiť a chrániť dátové jadro, ktoré po zničení zruší misiu. V každej z misií sa objavuje čoraz viacej nových nepriateľov s rôznymi zbraňami z každej strany. Zatiaľ čo niektorým robotom stačí jedna strela do hlavy (humanoidy), ďalší vybuchnú po dvoch strelách (červený kamikaze), ktorých explózia Vás zraní. Taktiež na vás budu útočiť neviditeľní samuraji a množstvo dronov. Taktiež Vás čakajú gigantickí roboti, ktorí šľahajú blesk alebo laser z očí, čo znamená, že pri uhýbaní sa môžete aj poriadne zapotiť. V tejto hre, ako v jednej z mála strieľačiek, sa môžete teleportovať, no počet teleportov je obmedzený a niekedy budete musieť čakať, kým ho budete môcť znova použiť.

Multiplayer

Hra obsahuje aj kooperatívny režim, čo znamená, že si budete môcť zahrať s vašimi priateľmi spoločne, no proti väčšiemu počtu nepriateľov. Počas hry môžete samozrejme komunikovať, čiže sa môžete dohodnúť, kto si ktorého nepriateľa „vezme“.

Platformy

Hru som hral na Oculus Rift v kombinácii s Oculus Touch, ktorý je ešte stále nie je od vývojárov oficiálne podporovaný.  Takmer všetko však bolo v poriadku, jediný problém bol, pokiaľ išli nepriatelia k Vám zo zadu, nemohli ste ich s dvoma senzormi zamieriť. Tu sa väčšinou používa tlačidlo na otočenie o 180°, no keďže Oculus Touch zatiaľ nie je oficiálne podporovaný, toto tlačidlo chýba. Hranie na HTC Vive je bezproblémové.

Stiahnuť cez Steam (HTC Vive)

Zhrnutie

Graficky veľmi dobre doladená hra, ktorá pobaví na dlhší čas. Či už prechádzaním misií alebo kooperatívny režim s priateľmi. Odporúčam ju vyskúšať, pokiaľ ale máte Oculus Rift, treba počkať na oficiálnu podporu, nakoľko niektoré levely sa bez otáčania v 180° režime nedajú hrať.


 

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk