HTC Vive / HTC Cosmos
Pokračovať v čítaní
Rok a pol po začiatku predaja virtuálnej reality, ako sa znížili ceny a zlepšila dostupnosť
0

Virtuálna realita je tu už niekoľko rokov, ale virtuálna realita určená pre bežných spotrebiteľov len rok a pol. Oculus Rift sa začal predávať v marci 2016 za cenu 650€ (US) a HTC Vive v júni 2016 za 899.00€ (CZ). Prešiel rok a pol a dostupnosť headsetov je čoraz bližšie k bežných spotrebiteľom. Okrem toho, že HTC Vive sa začal predávať aj na Slovensku, znížil svoju cenu. Oculus Rift už stojí oveľa menej ako na začiatku predaja, dokonca sa už oplatí viac kúpiť set Oculus Rift + Ovládače Touch.

Netreba zabúdať na cenu počítača

Virtuálna realita pre desktop, teda pre herné počítače a notebooky je stále drahá, dôvodom je, že aj keď si kúpite za lacnejšie VR headset, stále potrebujete počítač, ktorý zvláda a bude zvládať ďalšie VR a VR hry niekoľko rokov. Ten stojí od 1000€ vyššie. Niekedy by ste za headset s virtuálnou realitou a nový PC zaplatili cez 2500€ (HTC Vive + na mieru skladaný PC VR-Ready). Tentokrát sa už viete zmestiť do ceny 1950€ (HTC Vive + na mieru skladaný PC VR-Ready). Samozrejme cena môže veľmi záležať na vašom rozhodnutí, buď si poskladáte vlastný PC zo slabších komponentov len na pár rokov a následne do neho neskôr investujete, alebo si rovno kúpite poriadny počítač. Taktiež je tu možnosť využívať slabší počítač s nižším výkonom, no to som zatiaľ netestoval.


HTC Vive

HTC Vive je headset pre virtuálnu realitu vyvíjaný spoločnosťou Valve, jeho predaj začal 5. apríla 2016. Tento headset bol vytváraný na používanie v priestoroch. Súčasťou balenia sú dva haptické ovládače a rovnako dve základné stanice. Headset obsahuje dva zobrazovacie displeje s rozlíšením 1 080 × 1 200 pixlov.

HTC Vive

HTC Vive

Dostupnosť headsetu HTC Vive

VR headset je predávaný už aj na slovenskom trhu od 1. marca 2017. Nie je teda ani problém, ak by sa Vám niečo pokazilo dostať náhradný diel priamo na Slovensko. O servise bohužiaľ nemám informácie.

Cena HTC Vive

Zmeny cien HTC Vive :

Začiatok predaja : 899€

Cena klesla počas čierneho piatku o 94€ (November 16)

Cena klesla aj pri jesennej sezóne tohto roku na 699€. (August 17)

Aktuálna cena : 699€ (oficiálna stránka HTC Vive)

Rozdiel : – 200€

Kúpiť z Alza.sk za cenu 699€

Oculus Rift

Oculus Rift je náhlavná súprava (VR headset) s dvomi šošovkami. Samotný headset obsahuje dva samostatné displeje typu OLED s kombinovaným rozlíšením 2160 × 1200 (každý zvlášť má 1080 × 1200) bodov. Neoddeliteľnou súčasťou pohltenia v 3D priestore je tiež dokonalý zvuk. Ten je realizovaný pomocou vstavaných kvalitných slúchadiel.

Oculus Rift

Oculus Rift

Dostupnosť headsetu Oculus Rift

Ani po roku a pol Oculus Rift nie je oficiálne dostupný v našej krajine. Na Slovensku ho nie je možné ani opraviť, ani objednať náhradné súčiastky.

Cena Oculus Rift

Začiatok predaja : cca. 650€ (Iba Oculus Rift)

Vydanie ovládačov Oculus Touch –  cca. 177,5 € (December 16)

Oculus Rift + Touch – 698 dolárov (Marec 17) (samotný Rift sa už nedal kúpiť osobitne)

Aktuálna cena : po Oculus Connect 4 – 399 dolárov(Nemecko – 449€) (pár dni dozadu)

Rozdiel : – 201€ (+ovládače v cene headsetu)

Nájdete v e-shopoch
od

Virtuálna Realita – Cena

Musím podotknúť, že po roku a pol od začiatku predaja dvoch najznámejších headsetov, oba išli o 200€ dole. Oculus Rift zostáva stále lacnejší, no stále nedostupný pre Slovensko. Je tu len možnosť objednať ho z Amazonu, alebo z oficiálnej stránky do Nemecka, prip. inej krajiny EU za 449€. Zatiaľ čo HTC Vive sa drží na 699€ ale je stále dostupný na Slovensku. Myslím, že HTC Vive sa oplatí určite viac, investícia je trošku vyššia. No získate možnosť viacerých VR zážitkov a bezproblémovosť na Slovensku.

Osobne si myslím, že toto zlacňovanie VR headsetov napovedá, že čoskoro sa blížime k novým VR headsetom. Presnejšie ku konceptu Standalone virtuálnej reality, čo znamená, že VR headset k svojmu behu už nebude potrebovať žiadne výpočtové zariadenie, teda ani PC, ani smartfón. Vo vnútri headsetu sa bude skrývať výkon, batéria a displej. Po tom čo Oculus predstavil headset Oculus GO, ktorý je ale určený na menej náročné hry ako sú tie pre Gear VR je tu šanca, že o taký rok na Oculus Connect 5 bude taký headset predstavený. Výkonom bude ale niekoľkonásobný a bude zvládať hry ako na PC. Bez nutnosti senzorov a káblov.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk