Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Premeňte sa na chrobáka – PremenaVR. Tentokrát je výstava v Bratislave
0

Keď sa Gregor Samsa v jedno ráno prebudil z nepokojných snov, zistil, že sa v posteli premenil v akýsi odporný hmyz. Tak sa začína jedna z najslávnejších poviedok 20. storočia, Premena Franza Kafku. Kafkovského premenu v chrobáka môžete teraz zažiť aj vy a to bez toho, aby ste museli stráviť nepokojnú noc. Začiatkom roka bola táto výstava v Prahe, o ktorej sme aj informovali. Tentokrát zavítala aj na Slovensko.

V októbri 2018 sa návštevníci Goetheho inštitútu môžu ocitnúť v koži Gregora Samsu, hrdinu najslávnejšej poviedky Premena od Franza Kafku. Pomocou virtuálnej reality si vyskúšajú, aké to je, zobudiť sa ako obrovský hmyz.


Literárne dielo vo virtuálnej realite

„Keď sa Gregor Samsa jedného rána prebudil z nepokojných snov, zistil, že sa v posteli premenil na akýsi príšerný hmyz“. Touto vetou nezačína iba poviedka Premena. Stala sa tiež východiskom pre fantastickú priestorovú inštaláciu PremenaVR. Milovníci literatúry aj fanúšikovia virtuálnej reality získajú nový pohľad na Kafkovho slávneho hrdinu. Imerzívnu filmovú sekvenciu vyvinul tím českých startupistov pod vedením umeleckého riaditeľa, amerického režiséra Miku Johnsona.

Pomocou virtuálnej realite sa zmeníte na chrobáka

Ako to funguje? Návštevník si nasadí VR okuliare, rukavice a papuče so senzormi. Vstúpi do priestoru, kde všetko pôsobí cudzím dojmom, vrátane vlastného tela. Pohybuje sa po miestnosti, ktorá vznikla presne podľa Kafkovho opisu, pričom sa spoza dverí hlasno dožadujú vstupu rodina aj šéf. Gregorova posteľ, stôl, tykadlá a krovky sa stanú vašimi. Príbeh posúvajú dopredu obrazové a zvukové efekty. Podľa Reinera Stacha, autora slávneho trojdielneho životopisu Franza Kafku, je pražský spisovateľ duchovný otec virtuálnej reality. Ako vášnivý návštevník tzv. cisárskych panorám si Kafka podľa Stacha želal spojenie tohto média s filmom. O sto rokov neskôr ponúka virtuálna realita konečne trojrozmerný zážitok.

Vstup je voľný, inštalácia je v nemeckom, českom a anglickom jazyku.

Sprievodné podujatia tematického priestoru PremenaVR:
1. 10. 2018 (pondelok): Slávnostné otvorenie projektu PremenaVR
Hosť: Reiner Stach, autor 3-dielneho životopisu Franza Kafku
3. 10. 2018 (streda)
Michael Kumpfmüller: Nádhera života
Autorské čítanie z románu o poslednej Kafkovej láske
16. 10. 2018 (utorok): Robert Roth číta Premenu.
A o preklade Kafkových poviedok rozpráva germanista Milan Žitný.

Individuálne virtuálne prehliadky: pracovné dni od 14:00 – 18:00, streda do 19:00
VR prehliadka trvá 5 minút, virtuálne interview s Reinerom Stachom 20 minút.
Viac informácií o projekte: www.goethe.de/slovensko/premenavr

Zdroj : Tlačová správa

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk