Oculus Rift
Pokračovať v čítaní
BigArtRide predviedol v Bratislave virtuálnu jazdu s Oculus Rift
0

Projekt #BigArtRide, ktorý vás posadí na bicykel s headsetom Oculus Rift, Vás dostane do sveta umenia v nevšednej forme. Virtuálna realita nemá takú hodnotu, ako umenie – tá je prakticky nevyčísliteľná aj napriek tomu, že ho bežná verejnosť nevie vždy oceniť. Existujú však spôsoby, ako prilákať pozornosť ľudí a ponúknuť im celkom nový nevšedný pohľad na umenie, kultúru a históriu. Takým spôsobom je projekt #BigArtRide, ktorého veľké finále sa odohralo v Bratislave. 
Bratislava bola poslednou zastávkou putovného podujatia, predtým sa jej dejiskami stali mestá ako Brusel, Rím, Praha, Paríž či Amsterdam. Spojenie fyzickej a virtuálnej jazdy si vyskúšali ľudia z celej Európy, medzi ktorými nechýbali dokonca aj politici a princ. V Bratislave si ako prvý človek jazdu vyskúšal Ivan Sečík, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR, ktorý zároveň slovenskú verziu projektu otvoril.

Princíp bol zdanlivo jednoduchý, avšak po technickej stránke nadmieru náročný – bicykel pripevnený k špeciálnej platforme bol prepojený s počítačom, v ktorom sa spúšťal program virtuálnej reality. Na tomto bicykli mali návštevníci možnosť jazdiť, hoci stáli stále na rovnakom mieste. Šliapanie do pedálov a točenie do strán sa prejavovalo vo virtuálnej realite, ktorú sledovali prostredníctvom headsetu Oculus Rift.


Podujatie BigArtRide bolo súčasťou väčšej kampane, prostredníctvom ktorej chce digitálna knižnica Europeana približiť verejnosti kultúrne a umelecké dedičstvo minulosti. Do kampane prispelo aj Slovensko trinástimi významnými umeleckými dielami od Júliusa Kollera, Jána Kupeckého, Ladislava Mednyánszkyho, Rudolfa Sikoru či Ľudovíta Fullu.

Zdroj : Webmagazin.teraz.sk

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk